Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy lekarz może odesłać z kwitkiem niezaszczepionych? Mamy stanowisko rzecznika praw pacjenta

Redakcja
Janusz Wójtowicz/zdjęcie ilustracyjne
Czytelniczka oburza się, że lekarz prywatnie nie chciał jej przyjąć, bo jest niezaszczepiona. - Odmowa udzielenia pacjentowi pomocy medycznej z powodu braku zaszczepienia przeciw COVID-19 jest niedopuszczalna - mówi rzecznik praw pacjenta.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Zadzwoniła do nas Czytelniczka:

- Nie jestem zaszczepiona na COVID-19, bo są przeciwwskazania. Choruję na astmę. Mam też chorobę reumatoidalną. Odesłali mnie z punktu szczepień. Powiedzieli, że muszę mieć zaświadczenie od reumatologa. Chciałam się zapisać na NFZ, ale najbliższy termin jest za rok. W związku z tym chciałam pójść prywatnie do światowej sławy reumatologa i zapłacić te 300 czy 400 złotych na wizytę. W rejestracji usłyszałam, że jak nie mam certyfikatu covidowego, to lekarz mnie prywatnie nie przyjmie. Czy rzeczywiście tak jest? Moje tłumaczenia na nic się zdały. Bez certyfikatu nie będę przyjęta przez lekarza prywatnie. Takie są przepisy, że lekarz może odmówić niezaszczepionemu pacjentowi? Szczerze mówiąc nie słyszałam o czymś takim. Co mogę teraz zrobić? Złożyć skargę? - pyta nasz Czytelniczka.

Skargę zgłośmy na specjalną infolinię

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, mówi wprost:

- Odmowa udzielenia pacjentowi pomocy medycznej z powodu braku zaszczepienia przeciw COVID-19 jest niedopuszczalna. Szczepienie to, o ile ze wszech miar zalecane jako skuteczna metoda walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2, nie jest obowiązkowe i placówka medyczna nie może od faktu zaszczepienia warunkować udzielenia świadczeń zdrowotnych pacjentowi - zaznacza Bartłomiej Chmielowiec.

Dotyczy to zarówno prywatnej wizyty u lekarza, jak i tej w przychodniach na NFZ. Jeśli pacjent spotka się z odmową udzielenia pomocy medycznej w takiej sytuacji, powinien skontaktować się z bezpłatną infolinią Rzecznika Praw Pacjenta pod nr telefonu 800 190 590 lub pisemnie, najlepiej na adres e-mail: [email protected]

Po izolacji lekarz musi przyjąć pacjenta

Bartłomiej Chmielowiec dodaje, że lekarz nie może również odmówić przyjęcia w przychodni pacjenta, który niedawno zakończył izolację w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

- Nie ma ku temu żadnych podstaw. Lekarz może jednak uznać, że w takim przypadku wystarczy teleporada. Niemniej jeśli stan zdrowia pacjenta uzasadnia udzielenie pomocy w bezpośrednim kontakcie z lekarzem, powinien on zostać zaproszony na wizytę do przychodni - tłumaczy rzecznik praw pacjenta.

Oni są obowiązkowo szczepieni

Jak już wspomnieliśmy, aktualnie obowiązujące przepisy przewidują dobrowolność szczepień przeciw COVID-19, dla większości grup zawodowych. Pracodawca nie może zatem wymagać od pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i od tego uzależniać dopuszczenia do pracy. Może jedynie zachęcać pracowników do szczepień.

Do 1 marca 2022 roku obowiązkowo zaszczepieni muszą być pracownicy zawodów medycznych:

  • osoby wykonujące zawód medyczny;
  • osoby zatrudnione w aptekach oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;
  • studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy lekarz może odesłać z kwitkiem niezaszczepionych? Mamy stanowisko rzecznika praw pacjenta - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto