Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Karol Potapowicz
Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?
Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo? KPP Złotów
Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?. Pierwszeństwo pieszego przechodzącego po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości u nikogo. Ale co z pieszym, który zbliża się do przejścia, stoi na wysepce lub przechodzi przez jezdnię w miejscu niedozwolonym ? Czy w takich przypadkach zawsze należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu?

Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?. Pierwszeństwo pieszego przechodzącego po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości u nikogo. Ale co z pieszym, który zbliża się do przejścia, stoi na wysepce lub przechodzi przez jezdnię w miejscu niedozwolonym ? Czy w takich przypadkach zawsze należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu?.
Pieszy w stosunku do samochodu jest uprzywilejowany, ale nie zawsze i wszędzie. Nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Piesi sami często ryzykują życie, np. wchodząc wprost pod koła samochodu. Oto często występujące wątpliwości dotyczące ruchu pieszych

Pieszy stojący w obrębie wysepki znajduje się w strefie azylu, a nie na przejściu. Zejście na drugą część przejścia wymaga respektowania zakazu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Niektórzy piesi uważają, że cały czas są na przejściu i egzekwują na siłę swoje pierwszeństwo. Z kolei niektórzy kierowcy, widząc pieszego jeszcze przed wysepką, gwałtownie hamują, aby udzielić mu pierwszeństwa.Każdy kierowca powinien zwracać szczególną uwagę na zachowania pieszych w ruchu drogowym. Nie ulega wątpliwości, że przy zderzeniu z samochodem pieszy zawsze przegra, nawet gdy przysługiwało mu pierwszeństwo.

Przepisy ruchu drogowego nie zakończą sporu pomiędzy pieszymi, a kierowcami zgodnie z kodeksem ruchu drogowego pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem tylko w sytuacji, gdy znajduje się na przejściu dla pieszych, czyli w momencie kiedy wejdzie na jezdnię. Niezmiernie istotny jest więc zdrowy rozsądek i rozwaga oraz zasada ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy stojący przed przejściem – czy ma pierwszeństwo ?

Piesi nie mogą wtargnąć na przejście wprost przed nadjeżdżający pojazd, a kultura jazdy polskich kierowców skazuje osoby na cierpliwe oczekiwanie na dłuższą lukę w sznurku jadących samochodów, by wtedy móc bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.

Pieszy na przejściu – bezwzględne pierwszeństwo, ale nie na wysepce. Piesi poruszający się po przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo do momentu, w którym znajdują się na jezdni. W momencie, w którym wejdą na wysepkę rozdzielająca pasy o przeciwległych kierunkach ruchu nie mają już pierwszeństwa i znajdują się w sytuacji analogicznej do tej, jakby czekali na przejście przez jezdnię przed pasami.

Piesi poza przejściem dla pieszych

W sytuacji, gdy w pobliżu skrzyżowania nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych przepisy ruch drogowego określają, że pieszy może przejść przez jezdnię przy skrzyżowaniu. W innych przypadkach, przy próbie przejścia przez jezdnię w miejscach nieoznakowanych piesi muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.Sytuacja zmienia się, tzn. piesi mają bezwzględne pierwszeństwo na drogach oznaczonych znakami strefa zamieszkania.

Pieszy w strefie zamieszkania
W strefie zamieszkania piesi mogą korzystać z całej szerokości drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami. Mogą iść nawet środkiem drogi. Dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h. Uwaga! W strefie zamieszkania pieszy może przechodzić w dowolnym miejscu przez drogę, a nawet iść jej środkiem. W związku z tym nie wyznacza się przejść dla pieszych. Jeśli jednak znajduje się ono w strefie (drogowcy czasem wyznaczają przejście, mimo że jest to nieprawidłowe), może dawać to kierowcy mylny sygnał, że na pasach musi przepuścić pieszego, ale poza nimi już nie ma takiego obowiązku.

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania „pasów”. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodzący przez jezdnię musi zachować szczególna ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Przypominamy, że kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania się bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.

Pamiętajmy !
Podstawowa zasada mówi, że pieszy który na oznakowanym przejściu rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed na przejściu dla pieszych.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto