Czy skarb z bydgoskiej fary zostanie podzielony? Ze stanowiska Muzeum Okręgowego nic nie wynika

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Dariusz Bloch
Udostępnij:
Czy bydgoska skarb z fary faktycznie zostanie podzielony i będzie eksponowany w dwóch miejscach? To kilka tygodni temu staraliśmy się ustalić. Ale odpowiedź dyrektora Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy już jest. Nic z niej nie wynika.

Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku

Kilka tygodni temu pisaliśmy o nieoficjalnym pomyśle podzielenia skarbu znalezionego w bydgoskiej farze - część numizmatyczna - jak zaczęto mówić w środowisku - miała zostać wyeksponowana przy ul. Mennica, część składająca się z dewocjonaliów - w wyremontowanym obiekcie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej.

Skarbów się nie dzieli

Pomysł podziału skarbu krytykowano w środowisku archeologów jako zaskakujący i niespotykany. Powód jest prosty: skarbów się nie dzieli - zmniejsza to ich wartość poznawcza i historyczną. Takie stanowisko reprezentuje m.in. dr Wojciech Siwiak, bydgoski archeolog i członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Bydgoszcz.

Mimo naszych pytań i prób kontaktowania się z Muzeum Okręgowym do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi na kluczowe pytanie - czy faktycznie skarb będzie podzielony. Tropem naszej publikacji poszedł Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych PiS w Bydgoskiej Radzie Miasta. Jemu dyrektor MO Wacław Kuczma odpowiedział.

Nikt nic nie wie

Z odpowiedzi dyrektora Wacława Kuczmy na pytanie o podział skarbu nic nie wynika.

- Układ aranżacji wystaw, forma ich prezentacji leży w kompetencjach kustoszy, kuratorów i dyrektora muzeum. Staramy się realizować prezentację zgodnie z nowymi, nowoczesnymi trendami. W swojej pracy korzystamy z opinii i wiedzy kuratorów światowych muzeów. Można zapoznać się nimi analizując wywiady, które ukazały się również w wydaniach polskich - odpowiada Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Nowa wystawa do końca I kwartału

Wygląda na to, że na pewno część - o ile nie cały - skarbu będzie przy ul. Mennica. Jak informuje dyrektor, prace aranżacyjne przy nowej wystawie trwają od kilku miesięcy. Zostały przerwane w połowie września 2021 roku z powodu nagłej śmierci Jarosława Kozłowskiego, kierownika działu numizmatyki MO. Wystawa ma być zorganizowana zgodnie z jego ideą.

Kończą się prace modernizacyjne budynku przy ul. Mennica 4. Wystawa wewnątrz zgodnie z planem ma zostać otwarta do końca kwartału br.

Skarb bydgoski

Odkryto go w w styczniu 2018 roku w trakcie badań archeologicznych prowadzonych pod kierunkiem Roberta Grochowskiego we wnętrzu katedry bydgoskiej. Ukryty pod posadzką skarb złożony był z około 200 wyrobów, w tym wielu złotych i wysadzanych kamieniami jubilerskimi oraz 486 złotych monet z okresu od przełomu XV/XVI w. do roku 1652. Przypuszcza się, że skarb pochodzi z lat potopu szwedzkiego. W początku marca tego samego roku odnaleziono srebrne monety z XVII w.

Skarb pierwotnie został ukryty w drewnianej skrzyni, z której przetrwały tylko okucia. W zbiorze monet dominują dukaty bite w mennicach Republiki Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich od 1595 do 1652 r. Oprócz tego wśród monet są dukaty emitowane m.in. przez władców austriackich, węgierskich, szwedzkich, arcybiskupstwa magdeburskie i salzburskie, różne miasta niemieckie oraz przez Gdańsk i Bazyleę. Jest też podwójny dukat Jana Kazimierza z mennicy w Poznaniu oraz dukat Zygmunta III Wazy bity w Toruniu.

Trwa głosowanie...

Jak planujecie spędzić sylwestra?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie