Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne podbydgoskie miasteczko Fordon na kartach powieści obyczajowej

Justyna Tota
Justyna Tota
Fordon w okresie międzywojennym jest miejscem, w którym toczy się fabuła powieści „Łabędź” Sylwii Trojanowskiej
Fordon w okresie międzywojennym jest miejscem, w którym toczy się fabuła powieści „Łabędź” Sylwii Trojanowskiej autor nieznany, źródło pl.wikipedia.org
- W międzywojennym wielokulturowym Fordonie moja historia mogła się wydarzyć, a nawet (o czym jestem przekonana) wydarzała się - mówi nam pisarka Sylwia Trojanowska, która w konsultacji z historykami w swej najnowszej powieści obyczajowej pt. „Łabędź” nakreśliła klimat dawnego miasteczka, jakim był podbydgoski Fordon.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Fordon w zeszłym roku pojawił się na kinowym ekranie, a teraz znajduje się na kartach historycznej opowieść obyczajowej pt. „Łabędź” Sylwii Trojanowskiej.

Polecamy także

Do dawnego podbydgoskiego miasteczka Fordon sprowadzają się Łabędziowie - rodzina zamieszkuje w niewielkim domu na końcu ul. Piłsudskiego. To tu w 1920 roku na świat przychodzi trzecie dziecko Jana i Justyny - Anna. Dziewczyna jako 18-latka ma ambicje kształcić się w Warszawie. Postanawia zarobić pieniądze, zatrudniając się w kawiarni. W życiu Anny zjawia się też mężczyzna i tak rodzi się historia zakazanej miłości Polki i Niemca - oboje w obliczu zbliżającej się wojny będą musieli stanąć przed dramatycznym wyborem. Jak zapewnia wydawca, nie jest to bynajmniej cukierkowa opowieść, bohaterowie są wyraziści, a przedwojenny klimat miasteczka kreślą m.in. niełatwe warunki bytowe oraz narastanie nienawiści do Niemców i Żydów.

Dlaczego fabuła powieści została osadzona w dawnym podbydgoskim miasteczku, o to zapytaliśmy samą pisarkę, która przyznaje, że choć nigdy nie była w Fordonie, to Fordon zawsze był z nią.

- W dzieciństwie każde wakacje spędzaliśmy z rodziną u dziadków, którzy mieszkali niedaleko Działdowa. Nasza droga zawsze prowadziła przez Fordon, przejeżdżaliśmy przez niego i w ten sposób ta charakterystyczna nazwa wrosła we mnie, kojarząc się z wyczekiwaniem, tęsknotą i czymś bardzo przyjemnym (przecież jechaliśmy na wakacje!). Kiedy przejeżdżaliśmy przez most, mój tata mawiał coś w stylu: „Fordon! Już prawie jesteśmy!”, więc siłą rzeczy bardzo pozytywnie kojarzę to miejsce - opowiada Sylwia Trojanowska.

Jak zdradziła nam autorka, nim przystąpiła do pisania powieści, zastanawiała się nad miejscem urodzenia dla głównej bohaterki Anny Łabędź, biorąc początkowo pod uwagę Śląsk, potem Warmię, Mazury...

- W końcu zobaczyłam napis Fordon i od razu poczułam to „coś”. Zaczęłam zgłębiać jego historię, przeczytałam wszystko, co znalazłam w internecie, przejrzałam pocztówki i zdjęcia starego Fordonu oraz Bydgoszczy - wspomina Sylwia Trojanowska. - Nawiązałam współpracę z profesorem Zdzisławem Biegańskim, który odpowiedział na wiele moich szczegółowych pytań, czym pomógł mi stworzyć bardzo wiarygodną opowieść o ludziach Fordonu. Stał się także konsultantem historycznym powieści i jednym z pierwszych czytelników.

Premiera powieści w styczniu 2022, spotkania w kujawsko-pomorskim wiosną

Tytuł powieści oczywiście nawiązuje do nazwiska głównej bohaterki, która jednak - jak się okazuje - stała się dla autorki inspiracją do napisania książki.

- Kiedy w 2018 roku pisałam swoją pierwszą powieść z wielką wojną w tle (Sekrety i kłamstwa), podczas researchu natknęłam się na bardzo symboliczną postać Anny Łabędź. Była w tym szczypta magii, która sprawiła, że oczami wyobraźni zobaczyłam nową powieść. Potem zaś zaczęłam budować historię wokół odważnej i ambitnej Polki, Ani Łabędź. Fabuła rozrastała się w mojej głowie, a w pewnym momencie po prostu usiadłam do komputera i zaczęłam ją spisywać - wyjaśnia Sylwia Trojanowska i dodaje:

- Łabędź to znak wierności, miłości i oddania, co wręcz idealnie wpasowuje się w charakter rodziny Łabędziów, bo oni tacy właśnie byli. Dla mnie to też symbol tworzenia czegoś pięknego i wyjątkowego. W „Łabędziu” bowiem widzimy narodziny przyjaźni, miłości i potęgi rodzinnych więzi - podkreśla pisarka.

Premiera „Łabędzia” - trzynastej już powieści obyczajowej Sylwii Trojanowska - odbędzie się 26 stycznia br. Ze względu na pandemię cykl autorskich spotkań połączonych z promocją książki w bibliotekach województwa kujawsko-pomorskiego planowany jest wiosną.

- Serdecznie zapraszam do śledzenia moich kanałów w social mediach, gdzie będę informowała o szczegółach - zachęca pisarka Sylwia Trojanowska.

* * * * *
Sylwia Trojanowska - pisarka, autorka sztuk teatralnych, coach i trenerka biznesu. Aktywnie działa na rzecz kobiet. Jest ambasadorką akcji „Wiele powodów, by żyć”, mającej na celu promowanie profilaktycznych badań cytologicznych, oraz członkinią kapituły „Magnolie Biznesu”, nagradzającej wyjątkowe kobiety województwa zachodniopomorskiego. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią Szkoła latania, od tamtej pory ukazało się jeszcze dziesięć innych jej książek, między innymi trylogia Sekrety i kłamstwa (2018–2019), Wigilijna przystań (2019), Powiedz mi, jak będzie (2020) i Wzgórze Świątecznych Życzeń (2020). Jest także autorką sztuk teatralnych, z których dwie: 4 kute asy oraz Okna, trafiły na afisze. Jej znakiem rozpoznawczym jest uśmiech i optymistyczne spojrzenie na świat. Uwielbia podróże i to z nich czerpie inspiracje do swoich powieści. Wraz z mężem i synem mieszka w Szczecinie, na obrzeżach Puszczy Bukowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dawne podbydgoskie miasteczko Fordon na kartach powieści obyczajowej - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto