Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dbaj o serce od kołyski

Ewa Adamska-Drgas
Na początek - dobre wieści. O Złoty, Srebrny i Brązowy Stetoskop najlepsze oddziały szpitalne będą się mogły ubiegać jeszcze przez miesiąc. To wynik nieustannych próśb Czytelników, którzy swych kandydatów do tego ...

Na początek - dobre wieści. O Złoty, Srebrny i Brązowy Stetoskop najlepsze oddziały szpitalne będą się mogły ubiegać jeszcze przez miesiąc.

To wynik nieustannych próśb Czytelników, którzy swych kandydatów do tego honorowego lauru chcieliby zgłaszać do końca kwietnia. Gra więc toczy się dalej!

Oddział Kardiologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego imienia Emila Warmińskiego na bydgoskich Kapuściskach w Wielkim Expressowym Plebiscycie Na Najlepszy Oddział Szpitalny Województwa Kujawsko-Pomorskiego startuje po raz pierwszy. I nie może być inaczej, skoro został powołany do życia w czerwcu ubiegłego roku.

Od początku kieruje nim dr n.med. Andrzej Hoffmann, związany poprzednio z Kliniką Alergologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Bydgoszczy, a później - z oddziałem kardiologii w wojewódzkim szpitalu imienia Jana Biziela, gdzie piastował stanowisko zastępcy ordynatora. Absolwent gdańskiej Akademii Medycznej od 25 lat jest związany ze służbą zdrowia.

Dobrze przygotowani

Trzecie piętro pawilonu szpitala miejskiego zmieniło się nie do poznania. Po generalnym remoncie, w pastelowych, optymistycznych barwach, ze lśniącymi wykładzinami, bielutkimi firankami. Uśmiechnięte pielęgniarki, lekarze respektujący prawa pacjenta.

- Trafiają do nas osoby głównie z chorobą wieńcową, z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, a także z wadami serca- najczęściej nabytymi wadami zastawek aortalnych i mitralnych - wyjaśnia doktor Hoffmann.

Zastępcą ordynatora są doktorzy: Henryk Kępski i Małgorzata Adamowicz-Ukleja. Kierownik hemodynamiki to dr Zbigniew Orzałkiewicz. Pacjenci chwalą też innych lekarzy, wykazujących się troską o dobrą atmosferę na oddziale: doktorów Halinę Petrykowską, Alicję Borsuk, Mariana Krzyżanowskiego, Katarzynę Bejgier, Gwidona Polaka, Elżbietę Misiak, Beatę Gerynowicz-Balak i Romualda Przybyła. Kilkunastu młodych lekarzy specjalizuje się tu z zakresu chorób wewnętrznych.

- Mamy tak zwaną inwazję, nowoczesne leczenie choroby wieńcowej, wykonujemy koronarografię, a w zależności od wskazań - również angioplastykę. Polega to na rozszerzeniu zwężonego naczynia za pomocą specjalnego balonu i często wszczepieniu stentu - mówi ordynator.

Uprzedzić chorobę

Lekarze podkreślają, że serce trzeba chronić od dziecka. Jak? Stosować odpowiednią profilaktykę, unikać wszelkiego rodzaju używek, zażywać dużo ruchu i dbać o odpowiednią wagę ciała. A także - kontrolować ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. - Kiedyś powikłania leczonych schorzeń serca zdarzały się znacznie częściej, większa też była umieralność pacjentów z powodu choroby wieńcowej, uznawanej za epidemię naszych czasów - mówi doktor Hoffmann. - Obecnie, dzięki tak profilaktyce, jak i nowoczesnym badaniom diagnostycznym, jesteśmy w stanie uprzedzić chorobę. Przyczynia się do tego zarówno nowoczesny sprzęt medyczny, jak i rosnąca wiedza z zakresu etiologii i terapii chorób kardiologicznych.

Kardiologia szpitala dysponuje dobrym sprzętem do diagnostyki nieinwazyjnej: aparatami echokardiograficznymi, bieżnią do prób wysiłkowych, Holterem i aparatem do całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego. Inwazyjny sprzęt - to aparat do koronarografii.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto