De domo ZOMO

jar
Czy niektóre wysokie stanowiska w Komendzie Wojewódzkiej Policji obsadzone są przez ludzi z byłej Służby Bezpieczeństwa i ZOMO? Emerytowany policjant, który skontaktował się z naszą redakcją twierdzi, że można ...

Czy niektóre wysokie stanowiska w Komendzie Wojewódzkiej Policji obsadzone są przez ludzi z byłej Służby Bezpieczeństwa i ZOMO? Emerytowany policjant, który skontaktował się z naszą redakcją twierdzi, że można zaobserwować taki trend. P.o. komendanta wojewódzkiego mł. insp. Barbara Horbik-Piazdecka nie zamierza jednak przeglądać teczek personalnych swoich ludzi: - Dobieram skład wedle wiedzy i przede wszystkim stawiam na młodych - mówi pani komendant.

- Jestem emerytowanym policjantem i dziwię się, że ważne funkcje w naszej policji są obsadzane przez ludzi, którzy robili karierę w poprzednim systemie. Czy nie mogliby zrobić miejsca młodszym? - pyta były policjant, który prosił o zachowanie anonimowości. Postanowiliśmy sprawdzić czy rzeczywiście w policji "wraca stare".

Pierwszym zastępcą komendanta wojewódzkiego w Bydgoszczy ma zostać młodszy inspektor Krzysztof Zakurzewski. Wniosek o jego mianowanie został już skierowany do komendanta głównego. W swojej karierze zawodowej K. Zakurzewski ma punkt pt. "ZOMO". Oficer twierdzi jednak, że nie jest to dla niego powód do wstydu.

Wspomina, że służbę w ZOMO rozpoczął 1 lipca 1983 roku, skąd po trzech miesiącach trafił na kurs podoficerski do Słupska. Potem był milicjantem w bydgoskim Batalionie Centralnego Podporządkowania, w którym poborowi odrabiali służbę wojskową (odpowiednik dzisiejszej Kompanii Służby Kandydackiej).

- W pododdziałach prewencji, różnie nazywanych, pracowałem do 1990 roku. Nie dotyczyła mnie weryfikacja przeprowadzona w 1990 roku, bo nie obejmowała ona funkcjonariuszy milicji - mówi młodszy inspektor Zakurzewski.
Pełniąca od piątku obowiązki komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy mł. insp. Barbara Horbik-Piazdecka postanowiła nie oceniać ludzi ze swojego otoczenia po tym gdzie wcześniej pełnili służbę, ale po ich kwalifikacjach.

- Nie mogę zrozumieć zarzutu, że awansują starsi policjanci, bo przecież jeśli przyjrzeć się oficerom z mojego otoczenia, to ja jestem z nich najstarsza. Dobieram skład wedle ich wiedzy i doświadczenia i przede wszystkim stawiam na młodość. Nie zastanawiałam się czy mój zastępca był w ZOMO, czy nie. Nie będę też zastanawiać się nad tym teraz - stwierdziła w rozmowie z "Expressem" B. Horbik-Piazdecka.

Niekiedy jednak przeszłość policjanta ma wpływ na jego... przyszłość. Tak stało się w przypadku byłego rzecznika komendanta wojewódzkiego Marka Jeleniewskiego. Pod koniec 1999 roku ówczesny komendant wojewódzki mł. insp. Andrzej Kaszubowski ogłosił, że "stracił do niego zaufanie", ponieważ Jeleniewski nie poinformował go, że w 1985 roku napisał pracę dyplomową pt. "Antysocjalistyczna działalność bydgoskiego ośrodka jezuitów w latach 1981-84". Rzecznik stracił posadę, którą wkrótce zresztą postradał sam komendant Kaszubowski.

- Myślę, że nawet jeśli obecnie w policji pracują byli funkcjonariusze SB, to w ciągu tych kilkunastu lat zdążyli już zapisać nową kartę i sprawdzić się jako dobrzy policjanci - uważa dzisiaj A. Kaszubowski.

Byli funkcjonariusze SB radzą sobie w nowej rzeczywistości nie najgorzej. Świadczy o tym przypadek młodszego inspektora Piotra Szwajkowskiego. Został on pozytywnie zweryfikowany 13 lat temu, zaś obecnie pełni funkcję zastępcy naczelnika wydziału Centralnego Biura Śledczego w Bydgoszczy.
Szefem komisji weryfikującej bydgoskich funkcjonariuszy SB w 1990 roku był Stefan Pastuszewski. Wspomina on, że przez weryfikacyjne sito przeszło 30 procent spośród około 200 funkcjonariuszy chcących pracować w policji lub UOP.
- Zasada była taka, że odpadają wszyscy esbecy do stopnia majora włącznie. Ci najważniejsi nawet nie stawali przed komisją, bo woleli przejść na emerytury czy renty. Do dalszej pracy zakwalifikowali się więc ci niżsi rangą funkcjonariusze. Z moich szacunków wynika, że do dzisiaj w czynnej służbie pozostało jakieś 10 procent dawnych pracowników SB - mówi S. Pastuszewski.

Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie