Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Polski zbliża się bardzo niebezpieczny gatunek szerszenia! Jego ukąszenie może zabić człowieka

Julia Klusek
Szerszeń azjatycki - gatunek bardzo niebezpiecznego owada jest coraz bliżej Polski. Szerszeń azjatycki jest nie tylko zagrożeniem dla pszczół, ale również dla ludzi. Jego użądlenie może być śmiertelne. Szczegóły w artykule poniżej.

Szerszeń azjatycki - kiedy dotrze do Polski

Szerszeń azjatycki pojawił się w Europie Południowo-Zachodniej całkiem niedawno. Dopiero w 2004 roku poznali go europejscy badacze. Jak tłumaczy portal Teraz Środowisko, dotarł prawdopodobnie z transportem chińskiej porcelany. Wtedy gatunek osiedlił we Francji. Zdaniem naukowców zasięg występowania owadów powiększa się średnio o 100 km rocznie w każdym kierunku. W ubiegłym roku pierwsze okazy pojawiły się w Niemczech. Oznacza to, że do Polski dotrze już za kilka lat. Gatunek tego szerszenia osiąga, w przypadku królowej, długość ciała od 2,5 do 4,5 cm. Z kolei rozpiętość skrzydeł sięga ponad 7,5 cm.

szerszeń azjatycki wikipedia

Szerszeń azjatycki - dlaczego jest taki niebezpieczny?

Szerszeń azjatycki jest niebezpieczny zarówno dla pszczół, jak i dla człowieka.

Zagrożenie dla człowieka:

  • Użądlenie przez takiego szerszenia może być śmiertelne.
  • Niebezpieczny jest nie tylko dla osób uczulonych, ale również dla tych, które wcześniej były odporne na jad, głównie przez ilość wprowadzanej substancji.
  • Jego użądlenia zabijają co roku w samej Japonii około 40 osób.

Zagrożenie dla pszczół:
Szerszenie azjatyckie są owadami drapieżnymi, które bardzo intensywnie polują na pszczoły w pasiekach. Powoduje to poważne zagrożenie dla bioróżnorodności.

– Jeden szerszeń może wykonać 10 lotów w ciągu dnia, za każdym razem atakując jedną pszczołę. Widzimy więc, że jeśli mamy 30 szerszeni, które to robią, 300 pszczół ginie każdego dnia – mówi dla portalu Teraz Środowisko Denis Thiéry, kierownik badań we francuskim Narodowym Instytucie Badań Agronomicznych (INRA).

Szerszeń azjatycki - jak sobie z nim poradzić?

  • Francuzi prowadzą wiele badań, które mają prowadzić do lepszego poznania gatunku i zachowań, a także znalezienia sposobu na ograniczenie jego ekspansji
  • Ponadto, w wielu regionach prowadzone są kampanie, które zachęcają do wzywania wyspecjalizowanych w niszczeniu gniazd ekip.
  • Jak się okazuje, najprostszą metodą na likwidowanie gniazd są środki owadobójcze.
  • Wielu ogrodników próbuje także na własną rękę tworzyć pułapki, które mają przyciągnąć te owady. Badacze jednak ostrzegają, że łapie się w nie mniej, niż 1% szerszeni. Pozostała część to zupełnie inne gatunki.

Niestety całkowite wyeliminowanie szerszeni azjatyckich w Europie nie będzie możliwe.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto