Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogowcy z Bydgoszczy mówią, że są gotowi na zimę. Ile kosztuje odśnieżanie? Ile sprzętu przygotowano?

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
ZDMiKP zakłada, że zakontraktowany na tę zimę sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy ciągu 4 godzin. W I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności.
ZDMiKP zakłada, że zakontraktowany na tę zimę sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy ciągu 4 godzin. W I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności. Archiwum Polska Press
Solarki są już gotowe a magazyny są wypełnione solą. Przygotowania do tegorocznej "Akcji Zima" zostały zakończone - informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Jakie firmy będą odpowiadały odpowiadał za odśnieżanie? Ile sprzętu stoi w gotowości na wypadek śnieżycy? Gdzie zgłaszać swoje uwagi?

Zobacz wideo z drona: Rozbiórka starego wiaduktu na Armii Krajowej w Bydgoszczy

od 16 lat

- Przygotowania do tegorocznej zimy rozpoczęły się już w okresie wakacyjnym, gdy przeprowadzaliśmy remonty i przebudowy wielu bydgoskich ulic. Prace nie tylko miały na celu poprawę bezpieczeństwa ale i lepsze odwodnienie samej drogi. Dodatkowo dzięki naprawom nawierzchni, nie będzie ona ulegała dalszemu niszczeniu, a brak kolein i spękań ułatwi przeprowadzać akcje odśnieżne - informuje ZDMiKP.

Nawet 20 pojazdów na ciężkie warunki

Do podjęcia akcji zimowej na drogach zakontraktowano 14 pługosolarek. W przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych, na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżnych. W okresie zimowym do odśnieżania wykorzystywane mogą być też trzy równiarki.

W magazynach przygotowanych zostało już 120 ton soli, 20 ton chlorku wapnia oraz blisko 300 ton piasku.

Średnio 6 milionów złotych w ciągu roku, chyba że zima jest sroga...

Średnio w ciągu roku na akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic wydajemy ponad 6 milionów złotych. Warto jednak przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej i bardzo śnieżnej zimy, wydaliśmy na odśnieżanie dwa razy więcej środków finansowych niż w latach poprzednich (ok. 12 mln. zł) - informuje ZDMiKP

Za taką kwotę można byłoby:

  • doświetlić 150 przejść dla pieszych,
  • utwardzić ażurami 40 ulic gruntowych,
  • wybudować kilkadziesiąt nowych parkingów na osiedlach,
  • utrzymać rower miejski przez 8 lat,
  • wybudować kilka kilometrów dróg rowerowych
  • poprawić bezpieczeństwo na blisko 100 bydgoskich ulicach

I i II standard utrzymania

W I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności. W większości są to drogi krajowe i wojewódzkie. W tym standardzie odśnieżane będą od tego roku również parkingi Park&Ride.

W II standardzie są niektóre drogi gminne oraz trasy powiatowe i gruntowe

Warto dodać, że na podstawie prognoz posypywanie solą odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu. ZDMiKP zakłada, że zakontraktowany na tę zimę sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy ciągu 4 godzin. Drogowcy podkreślają, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację.

Za odśnieżanie jezdni odpowiedzialne są dwie firmy - Remondis oraz Corimp. Utrzymanie chodników i miejsc w strefach płatnego parkowania podzielone jest na kilka zadań, które powierzyliśmy 5 mniejszym firmom zatrudniających w zimowych sezonie ponad 100 osób i wyposażonych w 20 mikrociągników. To łącznie prawie pół miliona metrów kwadratowych chodników, które wymagają przede wszystkim ręcznego utrzymania. Do utrzymania zimowego chodników (posypywanie piaskiem) zaliczamy ciągi chodników, schody na głównych ciągach pieszych, strefy płatnego parkowania „A" i „B", przystanki tramwajowe i autobusowe. Dodatkowo Miejskie Zakłady Komunikacyjne (MZK) utrzymywać będą torowiska, zwrotnice oraz pętle tramwajowe. Od kilku lat na wniosek bydgoskich środowisk rowerowych włączyliśmy wybrane trasy rowerowe (ok. 9 km) do systematycznego odśnieżania i posypywania solą - informuje ZDMiKP.

Tu można zgłaszać uwagi

Podczas wystąpienia złych warunków atmosferycznych dyżury są pełnione przez całą dobę przez wyznaczonych pracowników ZDMiKP. Wszelkie uwagi i interwencje związane z prowadzoną "Akcją Zima" można zgłaszać telefonicznie:

(źródło: bydgoszcz.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto