Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droższy węgiel to droższe ciepło. Jakich podwyżek można się spodziewać w Bydgoszczy?

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Do października w Bydgoszczy obowiązują aktualne taryfy za ciepło.
Do października w Bydgoszczy obowiązują aktualne taryfy za ciepło. Sławomir Kowalski
Rosnące ceny węgla spędzają sen z powiek mieszkańcom Bydgoszczy, którzy używają go do do ogrzewania domów. Podwyżki mogą odbić się również na rachunkach osób korzystających z ciepła miejskiego.

Ciepłownictwo w Polsce oparte jest o węgiel. Gdy cena za surowiec rośnie, można spodziewać się wyższych rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. W wielu miastach samorządowcy i mieszkańcy zaczynają zastanawiać się, jak duże będą podwyżki i kosztem jakich wydatków trzeba będzie je pokryć.

Być może konieczność zapłaty zdecydowanie wyższych cen za ciepło spowoduje ograniczenia w inwestycjach. W ubiegłym roku wzrost kosztów prądu i gazu był jednym z argumentów użytych przez bydgoski Urząd Miasta podczas wprowadzania podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Wzrost cen za ciepło dotknie również spółdzielnie mieszkaniowe, a to będzie miało przełożenie na podniesie czynszów. Kiedy i jakiego wzrostu opłat mogą spodziewać się w bydgoszczanie?

– Ciepło dostarczane przez KPEC Spółka z o.o. do odbiorców w Bydgoszczy produkowane jest w około 85% przez PGE Energia Ciepła SA Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, w około 14% przez Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych należący do MKUO ProNatura Spółka z o.o. i tylko w około 1% w źródłach własnych KPEC (Ciepłownia własna na Osowej Górze) – tłumaczy Tomasz Lewandowski, kierownik Biura Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy.

Nie czy, a kiedy i ile

KPEC Spółka z o.o. produkuje w Bydgoszczy ciepło z miału węgla kamiennego, który został zakupiony jeszcze w 2021 roku, a ceny za ciepło są zgodne z obowiązującą od października 2021 roku Taryfą dla ciepła – dodaje. Ewentualnych zmian można spodziewać się jesienią. Najważniejsze decyzje w tej sprawie zapadną niebawem. Trwa przetarg na dostawę 15000 ton surowca.

– KPEC Spółka z o.o. aktualnie jest w trakcie postępowania przetargowego na dostawę miału węgla kamiennego, którego termin składania ofert przypada na dzień 30 czerwca bieżącego roku. Obecnie nie mamy wiedzy, jak będą kształtowały się ceny ciepła dla bydgoszczan w kolejnej taryfie, bowiem KPEC Spółka z o.o jest przed procesem taryfowania, a nowe stawki będą obowiązywać od października br. i znaczny wpływ na ich wysokość będą miały ceny miału węgla zaoferowane przez dostawców w ww. przetargu – wyjaśnia przedstawiciel KPEC.

Podwojona cena

Ceny za ciepło wzrosły w ostatnich latach, ale skala ówczesnych podwyżek może być nieporównywalna z nadchodzącą. Kluczowe znaczenia ma cena węgla, a ta w ostatnich miesiącach lawinowo rośnie. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest embargo na dostawy z Rosji, która zaatakowała Ukrainę. Dwa miesiące temu Polski Alarm Smogowy informował, że średnia cena węgla wzrosła o 101%. W pierwszym kwartale roku, od stycznia do kwietnia węgiel podrożał o 26%.

Kontrole przeprowadzono w 32 składach na terenie wszystkich województw. Dotyczyły cen węgla typu orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności – pod koniec marca średnia cena pierwszego z nich to blisko 1800 zł, a drugiego prawie 2000 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że blisko 85% ciepła dostarczanego do bydgoszczan pochodzi z PGE Energia Ciepła SA Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, ostateczna cena dla odbiorców będzie zależeć właśnie od taryfy tego producenta, a KPEC Spółka z o.o. zgodnie z przepisami Prawa energetycznego będzie musiała wprowadzić te ewentualne zmiany w swojej taryfie – stwierdził Tomasz Lewandowski.

Zapasy wystarczą

– Bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła ma zatwierdzoną taryfę dla ciepła przez Urząd Regulacji Energetyki dla:

  • elektrociepłowni Bydgoszcz I. Zgodnie z nową taryfą, która obowiązuje od 1 kwietnia br. wzrost cen ciepła wytwarzanego w ECI wynosi 16,83 % w skali roku.
  • jednostki kogeneracyjnej Elektrociepłowni Bydgoszcz II (EC II) i będzie obowiązywała od 1 lipca br. Wzrost cen wytworzonego ciepła w stosunku do poprzedniej taryfy w EC II o 5,279 % - informuje nas Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowa PGE Energia Ciepła.

Jak podkreśla, cena ciepła dla klienta końcowego jest sumą ceny na wytwarzaniu ciepła przez trzech wytwórców oraz opłat za dystrybucję ustalonych przez KPEC. – Dodatkowo informujemy że w zakresie wytwarzania ciepła – produkujących na rzecz miejskiej sieci cieplnej w Bydgoszczy w zakresie spółki MKUO ProNatura Sp. z o.o (spalarnia) – taryfa obowiązująca od 1 kwietnia 2022 i wzrost wynosi około 12% - uzupełnia rzecznik.

W wielu miejscach pojawia się problem z dostępnością surowca, co wzbudza obawy nawet o przerwy w dostawach energii cieplnej. – Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy posiada na dzisiaj wystarczające ilości zapasów paliwa w celu zabezpieczenia nieprzerwanej produkcji energii elektrycznej i ciepła. Warto wspomnieć, że zapasy są wyższe w stosunku do wielkości wynikających z przepisów prawa - zapewnia Agnieszka Dietrich.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Droższy węgiel to droższe ciepło. Jakich podwyżek można się spodziewać w Bydgoszczy? - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto