Drums Fusion 2022 w Bydgoszczy. Hity UB40, bicie rekordu Polski i gwiazda gitary Pat Metheny [zapowiedź, program]

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Drums Fusion to wyjątkowy festiwal poświęcony perkusistom i wszystkim pasjonatom rytmu. W programie m.in.: koncerty, warsztaty i wspólna próba bicia rekordu Polski
Drums Fusion to wyjątkowy festiwal poświęcony perkusistom i wszystkim pasjonatom rytmu. W programie m.in.: koncerty, warsztaty i wspólna próba bicia rekordu Polski UM Bydgoszcz / archiwum / materiały prasowe
Udostępnij:
Drums Fusion to wyjątkowy festiwal poświęcony perkusistom i wszystkim pasjonatom rytmu. W programie m.in.: koncerty, warsztaty i wspólna próba bicia rekordu Polski. Kiedy? 15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion startuje już w piątek (27 maja) i będzie trwać do 2 czerwca.

Zobacz wideo z drona: Budowa wiaduktu na Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Drums Fusion 2022 w Bydgoszczy

Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION powstał z inspiracji perkusistami tworzącymi żywą, muzyczną tkankę miasta Bydgoszczy. Dlatego właśnie dedykowany jest im wszystkim, kreującym odważnie trendy w muzyce i zdobywającym uznanie na świecie w każdym z muzycznych gatunków – od klasyki, poprzez jazz, rock, hip-hop aż po surową alternatywę.

- Przed nami tydzień wspaniałych wydarzeń muzycznych. Festiwal ma już swoją 15. edycję, więc jest to festiwal z tradycjami. Rozwija się z roku na rok i jest już coraz bardziej rozpoznawalny, trwa coraz dłużej. Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy, także – a może przede wszystkim - rodziny z dziećmi – zachęca zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Pierwsza edycja Festiwalu Drums Fusion wystartowała w 2007 roku. Od tego czasu Bydgoszcz na stałe wpisała się w światową mapę festiwali poświęconych perkusistom – jest miejscem, do którego chętnie wracają i w którym poszukują rytmicznych i muzycznych inspiracji najwięksi mistrzowie.

W piątek 27 maja koncert reggae UB40 featuring Ali Campbell (In Memory of Astro)

W tym roku, w ramach cyklu „Rytmy Świata” przeniesiemy się na gorącą, miłością pachnącą Jamajkę. Na festiwalu zagra UB40 featuring Ali Campbell (In Memory of Astro). Ali Campbell, wokalista UB40 ogłosił, że trasa koncertowa zespołu w 2022 roku odbędzie się ku pamięci jego przyjaciela, wokalisty i członka zespołu od ponad czterech dekad – Astro, który zmarł w listopadzie 2021 roku. Legendarny reggae-kolektyw zaprezentuje w Bydgoszczy swoje największe hity, takie jak „Kingstone Town” oraz zdobywcy pierwszych miejsc UK charts (oficjalnej listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii): „Red Red Wine”, „(I Can't Help) Falling In Love With You” i „I Got You Babe”. Grupa UB40 sprzedała ponad 70 milionów płyt na całym świecie, niosąc swoją popową, ale i korzenną mieszankę reggae do każdego zakątka świata. W latach 1983-1998 zespół wyprodukował trzy albumy z coverami „Labour Of Love”, zawierające takie hity, jak „Cherry Oh Baby” Erica Donaldsona, „Kingston Town” Lorda Creatora i „Come Back Darling” Johnny'ego Osbourne'a. Albumy te były wielkim sukcesem zespołu i odkryły na nowo te piosenki dla globalnej publiczności. UB40 zdobyło również szczyty list przebojów po obu stronach Atlantyku dzięki reggae coverowi „Red Red Wine” Neila Diamonda. Koncert odbędzie się w piątek, 27 maja o godz. 16:00 na Wyspie Młyńskiej. Wstęp wolny.

A o godz. 23:00 (piątek, 27 maja) w Music Cafe Szpulka czeka nas afterparty, na którym celebrować będziemy 15 lat działalności Ruff Puff Sound System. Tej nocy ich specjalnym gościem będzie wieloletni przyjaciel, pochodzący z Włocławka: Wise Dub. Tu też wstęp jest wolny.

W sobotę 28 maja na DRUMS FUSION bijemy rekord Polski

Do 27 maja włącznie w różnych miejscach Bydgoszczy odbywają się warsztaty z budowania instrumentów z recyklingu. To na nich w sobotę (28.05) będziemy wybijać rytm do utworu „Na drodze tej” z filmu „Vaiana”, próbując pobić rekord Polski w liczbie osób grających jednocześnie na eko-instrumentach. Takie warsztaty odbędą się również w dzień imprezy – od godz. 13:30 na płycie Starego Rynku. Możecie też sami stworzyć swój eko-instrument, wspomagając się tutorialem dostępnym na kanale YouTube.

Rekord Polski będziemy bić 28 maja o godz. 16:00 na Starym Rynku. Dołączcie!

W niedzielę 29 maja Międzynarodowe Forum Perkusyjne

W niedzielę zajrzyjcie do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, gdzie o godz. 16:00 odbędzie się Międzynarodowe Forum Perkusyjne: Bydgoska Szkoła Perkusji. Warsztaty perkusyjne przygotowane na tegoroczną edycję festiwalu DRUMS FUSION będą miały, jak zawsze, wyjątkowy charakter. Odbywać się będą pod hasłem „Cudze chwalicie, swego dosyć macie”. A wystąpią na nich czołowi perkusiści wywodzący się z tzw. Bydgoskiej Szkoły Perkusji: Jacek Pelc, Marcin Jahr, Grzegorz Daroń i Piotr Biskupski. Ten ostatni od wielu lat jest artystycznym dyrektorem Międzynarodowego Forum Perkusji. Każdy z muzyków zaprezentuje się z jak najbardziej oryginalnej strony swego wykonawstwa perkusyjnego. W towarzystwie pozostałych instrumentalistów będziemy mogli usłyszeć kilka artystycznych wizji tego samego utworu w ramach poszczególnych wykonań.

Następnie zaprezentuje się Bydgoska Szkoła Perkusji w repertuarze czysto perkusyjnym – usłyszymy utwory takich sław kompozytorskich, jak: John Beck, Jivan Nebojsa Żivkovic, Emanuel Sejourne i wielu innych. Wykładowcy planują dołączyć do wykonań. Również publiczność jest mile widziana przy współtworzeniu bydgoskiego święta perkusji. Scena będzie rozbrzmiewać rytmem, energią i dobrym smakiem – jak zawsze w wykonaniu bydgoskich perkusistów. Wystąpią Mateusz Krawczyk, Patryk Dolepski, Kamil Mielniczuk, Dawid Modzelewski i Piotr Biskupski (kierownictwo artystyczne, prowadzenie koncertu). Wstęp wolny.

W poniedziałek 30 maja: Open day i pokaz filmu

W poniedziałek 30 maja przenosimy się do kwatery głównej bydgoskiego Emceku na Drums Fusion Open Day - dzień poświęcony wszystkim pasjonatom rytmu, zarówno profesjonalistom, jak i tym, którzy swoją przygodę z rytmem dopiero zaczynają. W programie m.in.: pokazy sprzętu i instrumentów perkusyjnych, spotkania z twórcami i producentami muzycznymi, warsztaty EcoBeat, EtnoBeat i ElectroBeat, prezentacje instrumentów perkusyjnych z różnych zakątków świata i wiele innych rytmicznych atrakcji.

O godz. 16.00 ruszają warsztaty perkusyjne pod nazwą "O ćwiczeniu i metronomie" z Szymonem Marciniakiem - pomysłodawcą i twórcą bydgoskiej szkoły gry na perkusji - Rhythm Academy. O tej samej godzinie odbędą się warsztaty z gry na bębnach afrykańskich prowadzone przez Dawida Cholewińskiego (EtnoDrum). A o 17:00 - booty yoga (prowadzenie: Elia Ya Fitness Studio.

O godz. 19:00 w kinie Orzeł odbędzie się pokaz filmu „Sound of Metal”. to jeden z najbardziej fascynujących filmów, jakie zobaczycie w tym roku na ekranach kin. Poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. W rolach głównych znakomici Riz Ahmed, Olivia Cooke i Paul Raci, a jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance, reżyser „Blue Valentine”. „Sound of Metal” zdobył aż sześć nominacji do Oscara i nagrody za najlepszy dźwięk i najlepszy montaż.

We wtorek 31 maja: Masterclass + Rytm Rapu

We wtorek po raz kolejny spotykamy się z najlepszymi Mistrzami Rytmu. W tegorocznej odsłonie będzie to spotkanie warsztatowe z legendą światowej sceny perkusyjnej. JEFF BALLARD to amerykański perkusista, wieloletni współpracownik Raya Charlesa (z którym wyruszył w trasę w wieku 25 lat), Chicka Corei, Pata Metheny’ego, Joshui Redmana, Kurta Rosenwinkela i Brada Mehldaua. Wśród byłych i obecnych współpracowników Jeffa podczas sesji nagraniowych i tras koncertowych możnaby wyliczyć wszystkich najważniejszych współczesnych jazzmanów. Obecnie kontynuuje swoją działalność z Brad Mehldau Trio, jako współlider kolektywu FLY (w skład którego wchodzą Mark Turner, Ballard i Larry Grenadier) oraz z własnymi grupami The Jeff Ballard Trio i Jeff Ballard Fairgrounds. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, m.in. NPR Music Jazz Critics Poll (najlepszy debiutancki album, 2014) czy Echo Jazz Awards 2015 (Najlepszy Instrumentalista /International Drums/Percussion). To wszystko od godz. 17:00 w Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 20. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

A w Miejskim Centrum Kultury o 18:00 Rytm Rapu - OFFBEAT vol. 2, czyli kolejna odsłona sceny bitowej w ramach festiwalu Drums Fusion. W programie: Beat session bydgoskiej ekipy Beats Family, występ rapera Ńemego, któremu na perkusji towarzyszyć będzie niezwykle uzdolniony, młody bydgoski perkusista, Marcel Witkowski oraz koncert Tropical Soldiers in Paradise – sześcioosobowego zespołu wywodzącego się z różnych środowisk muzycznych, łączący oldschoolowy hip-hop z jazzem, dubem, calypso i latynoafrykańską rytmiką. Swoistą wisienką na tym offbeatowym torcie będzie afterparty w Music Cafe Szpulka, podczas którego o wyjątkową, muzyczną selekcję zadba Igor Boxx, czyli połowa duetu Skalpel. Wstęp wolny.

W środę 1 czerwca: Koncert i jam session

1 czerwca znów widzimy się w bydgoskim Emceku na koncercie z cyklu Drums Fusion Special Limited Session. Big bandowi składającemu się z pedagogów, absolwentów i studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy towarzyszyć będzie jedna z najważniejszych postaci perkusyjnego świata, JEFF Ballard, o którym pisaliśmy wyżej. W repertuarze znajdą się utwory takie jak m.in.: „Fingerprints”, „The Chelsea Shuffle”, „Cloud Candy”, „Got a Mach?” czy „Crystal Silence”. Po koncercie wpadajcie na jam session w Music Cafe Szpulka, który poprowadzi Szymon Marciniak (Rhythm Academy).

W czwartek 2 czerwca: Pat Metheny w Bydgoszczy!

To będzie pierwszy w historii występ Pata Methenego w Bydgoszczy! Wystąpi on z projektem Pat Metheny "Side-Eye" with James Francies & Joe Dyson w Operze Nova. Pat Metheny to bezprecedensowa gwiazda gitary, dwudziestokrotny zdobywca nagrody Grammy oraz jedyny na świecie muzyk, który zdobył Grammy w ponad dziesięciu kategoriach! Gitarzysta osiągnął mistrzowskie umiejętności poruszania się w takich stylistykach muzycznych, jak współczesny i latynoski jazz, czy muzyka fusion. Metheny konsekwentnie podążą swoją artystyczną ścieżką od czasów swoich pierwszych publikacji muzycznych, wydanych ponad 40 lat temu w legendarnej wytwórni ECM. Współpracuje z bardzo szeroką gamą uznanych muzyków, którzy w wielu konfiguracjach zasilali składy Pat Metheny Group czy przy solowych występach. Mowa o takich muzycznych znakomitościach, jak: Lyle Mays, Bill Frisell, Charlie Haden, Chick Corea, czy Herbie Hancock. W Bydgoszczy usłyszymy najnowsze wcielenie muzyka, czyli projekt Side-Eye, gdzie Metheny wystąpi u boku muzyków młodszego pokolenia: pianisty Jamesa Franciesa oraz rewelacyjnego perkusisty Joe Dysona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie