Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drums Fuzje 2012. Zobacz, kto zagra [program]

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
To już szósta edycja popularnego festiwalu perkusyjnego Drums ...
To już szósta edycja popularnego festiwalu perkusyjnego Drums ... sxc.hu
To już szósta edycja popularnego festiwalu perkusyjnego Drums Fuzje. Podczas jego trwania zobaczymy występy najlepszych bydgoskich bębniarzy. Będzie także sporo warsztatów. W tym roku impreza odbywa się w nowej lokalizacji - Miejskim Centrum Kultury.

Camera Obscura 2012: wielkie bębniennie przed Drukarnią


Bydgoszcz nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o perkusistów. Mogliśmy się o tym przekonać podczas otwarcia festiwalu Camera Obscura, kiedy to przed "Drukarnią" wystąpił projekt złożony z 9 bydgoskich bębiarzy.

Bydgoscy perkusiści z powodzeniem grają w znanych na całą Polskę składach jazzowych, rockowych oraz alternatywnych.

Festiwal Drums Fuzje to świetna okazja, by ich wszystkich zobaczyć w jednym miejscu. Podczas imprezy jest okazja wysłuchać ich koncertów, specjalnych projektów przygotowanych na festiwal oraz wziąć udział w prowadzonych przez nich warsztatach.

Drums Fuzje 2012 odbywają się w tym roku w budynku Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12-14. Cała impreza jest darmowa. Aby przyjść, wystarczy jedynie chęć. - Zapraszamy zatem na mistrzowskie warsztaty, prezentacje instrumentalne oraz na to co w tym festiwalu najważniejsze, na dzikie fuzje znakomitych instrumentalistów, które przeniosą każdego uczestnika tych wydarzeń, choćby na chwilę do świata sztuki - zachęcają organizatorzy.

Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. Piotr Biskupski, Jacek Pelc, Qba Janicki, Wojtek Mazolewski, Joanna Duda, Jacek Buhl, Wojtek Jachna, Rafał Gorzycki, Kamil Pater, Marcin Jahr, Bernard Maseli, Tomasz Grabowy, Łukasz Żyta, Paweł i Marcin Steczkowscy

Drums Fuzje potrwają od 19 do 21 listopada.


DRUMS FUZJE 2012 - PROGRAM

19 listopada (poniedziałek)

17.00 Drums Fuzje 2012 - warsztatyprowadzenie**Qba Janicki, Kawiarnia Szpulka MCK, zapisy na warsztaty: [email protected]**

19.00 Drums Fuzje 2012 -  DRUM CONNECTION – Piotr Biskupski, Jacek Pelc oraz Big Band Akademii Muzycznej na jednej scenie, sala kinowo-widowiskowa MCK.

Projekt jest skojarzeniem kilku formacji na jednej estradzie według rosnącej skali: solo, duet, trio, aż do big bandu (Big Band Akademii Muzycznej). Twórcami projektu są dwaj perkusiści toczący ze sobą rytmiczno muzyczny dialog swoistą „perkusyjną bitwę”. Towarzyszący im muzycy zapewniają kontekst harmoniczno-melodyczny. Istotą programu jest wykorzystanie kompozycji i pomysłów własnych obydwu perkusistów, co zapewnia optymalne dopasowanie muzyki do potrzeb rytmu i wartkiej akcji. Perkusyjne solówki i popisy umiejętności Biskupskiego i Pelca, barwny kalejdoskop nastrojów, zmieniające się tempa i klimaty od jazzowej ballady, przez latynoskie rytmy, ostre jazz-rockowe granie do funkowych kompozycji, stanowią podstawowe założenie strategii koncertu, którego konsekwentnie rozwijająca się forma zapewni publiczności stale rosnące emocje, aż do bigbandowego finału.

20 listopada**(wtorek)**

16.00 Drums Fuzje 2012 - warsztatyprowadzenie Piotr Biskupski, Kawiarnia Szpulka MCK, zapisy na warsztaty: [email protected]

18.00 Drums Fuzje 2012 - Trio – Marcin Jahr, Bernard Maseli i Tomasz Grabowy, sala kinowo-widowiskowa MCK

Nowe Trio Marina Jahra z udziałem wybitnych artystów proponujące muzykę otwartą, w większości opartą na improwizacji zespołowej. Muzyczne wpływy wszystkich muzyków obejmują Jazz, Blues, Funk, Fusion i World Music.

19.30 Drums Fuzje 2012 -  TEUTA – Waldemar Franczyk oraz Paweł i Marcin Steczkowscy, sala kinowo-widowiskowa MCK.

Działalność Teuty jest odpowiedzią na opinie malkontentów, iż muzyka ludowa nie znajduje współcześnie zrozumienia. Dzięki nowoczesnym aranżacjom, powstającym podczas żywych jam session, oryginalne teksty i melodie starych pieśni dziadowskich oraz obrzędowych nabierają całkowicie nowego brzmienia. Dodatkowym atutem grupy jest różnorodność inspiracji (jazz, muzyka alternatywna, muzyka klasyczna, muzyka źródeł), która w bezpośredni sposób przekłada się na warstwę instrumentalną. Dzięki temu w utworach Teuty usłyszeć można zarówno lirę korbową jak i syntezatory analogowe. To niespotykane wcześniej połączenie muzyki ludowej z nowoczesnymi brzmieniami zaciera ostatnie granice między tymi pozornie odmiennymi rodzajami, wydobywając z nich to co jest najważniejsze, a mianowicie emocje.  Ze względu na kontuzję Grzegorza będzie tu zmiana zespołu – jeszcze nie wiemy na jaki.

21 listopada (środa)

16.00 Drums Fuzje 2012 - międzypokoleniowe warsztaty rytmiczne - prowadzenie Marcin Jahr, Kawiarnia Szpulka MCK, weź ze sobą wszystko co uznasz za instrument perkusyjny, zapisy na warsztaty: [email protected].

18.00 Drums Fuzje 2012 -  Gorzycki/Pater Duo - POLSKIE MELODIE – Rafał Gorzycki i Kamil Pater, sala kinowo-widowiskowa MCK.

Projekt przygotowany specjalnie na festiwal Drums Fuzje 2012 to materiał muzyczny składający się tylko z polskich i znanych wszystkim melodii i piosenek- starych i nowych, wesołych i smutnych, poważnych i mniej serio - jak choćby: „Czerwone jabłuszko”. Wszystko będzie podane w nietuzinkowej aranżacji... Rafał Gorzycki i Kamil Pater są artystami jazzowymi , którzy nominowani byli wspólnie  do „Fryderyków 2010” za album – Dziki Jazz.

19.30 Drums Fuzje 2012 –  Wojtek Mazolewski/Joanna Duda/Qba Janicki, sala kinowo-widowiskowa MCK.

„(…)Będziemy grać na instrumentach elektronicznych, elektrycznych i akustycznych. Trochę pogramy utworów, a trochę poimprowizujemy. Będzie to mieszanka wszystkich gatunków jakie można sobie wyobrazić (co wcale nie znaczy fusion, na pewno nie znaczy fusion). Każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno! Oczywiście może być też tak, że żaden z powyżej wymienionych elementów się nie pojawi o czym uprzedzam oraz, w razie gdyby tak się stało, upraszam aby się nie denerwować.” To koniecznie zostaje w cudzysłowu.

21.00 Drums Fuzje 2012 - PAN JABU – Jacek Buhl i Wojciech Jachna, Kawiarnia Szpulka MCK.

Duet powstał zimą 2009 roku w wyniku spotkań w salce prób w klubie Mózg. Wspólne granie, którego naczelną ideą jest improwizacja i otwieranie się na jej wszelkie przejawy ,wypadało naprawdę dobrze, więc powstała pierwsza płyta duetu “Pan Jabu”. Niecały rok później w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Jachna/Buhl nagrał materiał na drugą płytę “Niedokończone książki”, która ukazała się latem 2011 roku. Muzyka duetu i jej mistrzowska realizacja Nicolasa de la Vegi (studenta reżyserii dźwięku bydgoskiej Akademii Muzycznej), została bardzo dobrze przyjęta przez tzw. środowisko oraz publiczność. Obecnie duet koncertuje oraz przygotowuje we współpracy z Marcinem Dymiterem materiał zgromadzony na kasetach nagranych podczas niezliczonej ilości prób w mózgowej salce. Muzyka z: Jachna/TAŚMY/Buhl być może już niedługo dostępna będzie w Internecie...

Zobacz też:


Karbido - koncert na stole

Camera Obscura 2012 - finał

Halloweenowa Masa Krytyczna

Skate Freaks Contest w Myślęcinku
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto