Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drut kolczasty rozkwitnie kwiatami. Tak będą wyglądać murale na budynkach Aresztu Śledczego w bydgoskim Fordonie

Justyna Tota
Justyna Tota
Mural na ścianach budynków obecnego Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy-Fordonie ma się składać z czterech odrębnych kompozycji. Widoczna na zdjęciu ściana więzienia wchodzi w zakres A - kompozycji dotyczącej zabudowy pierzejowej Rynku
Mural na ścianach budynków obecnego Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy-Fordonie ma się składać z czterech odrębnych kompozycji. Widoczna na zdjęciu ściana więzienia wchodzi w zakres A - kompozycji dotyczącej zabudowy pierzejowej Rynku Tomasz Czachorowski
Rozstrzygnięto konkurs, ogłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, na opracowanie i wykonanie w 2023 roku czterech murali, jakie znajdą się na elewacjach budynków Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Fordonie, na terenie którego w przeszłości funkcjonowało m.in. więzienie dla kobiet. Wśród osadzonych były tu żołnierki walczące o wolną Polskę. Dwie z czterech kompozycji będą bezpośrednio do tego nawiązywać. Zobaczcie zwycięskie projekty.

„Więzione za Wolność” - tak Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zatytułowało konkurs na opracowanie projektów i wykonanie czterech murali, stanowiący odrębne kompozycje na elewacjach budynków obecnego Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Fordonie. Właśnie oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu.

Polecamy także

Obrady 14-osobowej komisji konkursowej - w której zasiadali m.in. pochodzący z Bydgoszczy prof. dr hab. Maciej Świtała z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr Ewa Raczyńska-Mąkowska z Politechniki Bydgoskiej, Miejski Konserwator Zabytków Sławomir Marcysiak, ale też przedstawiciele Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Fordonie i członkowie SMSF - trwały blisko trzy godziny!

- Było nad czym się pochylić, bo daliśmy artystom wolną rękę w interpretacji tematyki murali. Myślę, że nasz wspólny wybór znajdzie uznanie przede wszystkim w oczach bydgoszczan - mówi nam Damian Amon Rączka jako wiceprezes SMSF.

Spośród prac nadesłanych przez 14 artystów z całego kraju wybrano laureatów 1. miejsc wszystkich czterech konkursów (wizualizacje w galerii zdjęć).

  • Zarówno elewację frontową budynku przy pierzei Rynku (sekcja A), jak i mur od ul. Sikorskiego (sekcja B) wypełnią murale zaproponowane przez Artura Steca z Nowego Sącza, stylizowane na kamienice dawnego miasteczka i nawiązujące (m.in. poprzez herb, archiwalne fotografie, napisy) do historii wielokulturowego Fordonu.
  • Z kolei na murze od strony ul. Zakładowej - na którym to mural ma upamiętniać historię osadzonych tu kobiet Podziemia Niepodległościowego - drut kolczasty będzie rozkwitać kwiatami. To projekt wybrany dla sekcji C autorstwa Grupy LUXUS, reprezentowanej przez Ewę Ciepielewską (Wrocław/Kraków).
  • Będzie też mural 3D na wąskiej ścianie szczytowej (od ul. Promenada) - tu bogini Nike (wizerunek z kolekcji Veronese) - w jednej ręce trzymająca miecz, a w uniesionej dłoni wieniec zwycięstwa - „rozbija” więzienny mur. Taki projekt muralu nadesłał Łukasz Chwałek (Zielona Góra).

Komisja zgłosiła kilka uwag, aby autorzy uwzględnili je podczas realizacji murali w 2023 roku.
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki.

Patronat honorowy sprawuje minister Łukasz Schreiber - członek Rady Ministrów, który poparł inicjatywę fordońskich społeczników, aby niespójne z estetyką dopiero co zrewitalizowanego Rynku w Starym Fordonie szpetne mury dawnego więzienia przyozdobić muralem.

Oto pełny werdykt głosowania w konkursie na murale na poszczególnych elewacjach budynku Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Fordonie. Większością głosów wybrano:

dla sekcji A:

  • I miejsce – Artur Stec (Nowy Sącz)
  • II miejsce – Marek Iwiński (Bydgoszcz)
  • III miejsce - Łukasz Chwałek (Zielona Góra)

dla sekcji B:

  • I miejsce – Artur Stec (Nowy Sącz)
  • II miejsce – Jakub Bitka (Zielona Góra)
  • III miejsce – Dawid Celek i Tomasz Smieszkoł (Warszawa)

dla sekcji C:

  • I miejsce – Grupa LUXUS reprezentowana przez Ewę Ciepielewską (Wrocław/Kraków)
  • II miejsce – Julia Fiutowska, Oliwia Kałwa (Kraków)
  • III miejsce – nie przyznano

dla sekcji D:

  • I miejsce – Łukasz Chwałek (Zielona Góra)
  • II miejsce – Wiktoria Ażar (Warszawa)
  • III miejsce – Marcin Czaja (Kraków)
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto