Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewo z Bydgoszczy walczy o tytuł Drzewa Roku w ogólnopolskim konkursie. Cis rośnie w ogrodzie przedszkola

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
GreenCis rośnie w ogrodzie Przedszkola Niepublicznego „Green Garden” w Bydgoszczy.
GreenCis rośnie w ogrodzie Przedszkola Niepublicznego „Green Garden” w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Do finału ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku dostał się cis pospolity, który rośnie na terenie ogrodu Przedszkola Niepublicznego „Green Garden” w Bydgoszczy. Pomnik przyrody rywalizuje z 15 innymi okazami z całej Polski.

Zobacz wideo: Bocian Maciek znów przyleciał do Bydgoszczy

od 16 lat

Cis rośnie w ogrodzie przedszkola przy ul. Wały Jagiellońskie 14. Jest wysoki na 15 metrów, a w obwodzie ma 240 cm. W 2020 roku ogłoszono konkurs na imię. Brały w nim udział dzieci oraz ich rodzice. Wybrano GreenCis, co nawiązuje do nazwy placówki – „Green Garden”.

– To nie jest tylko drzewo, które cieszy nasze oko i tylko podziwiamy jego rozwój. Organizujemy wiele zajęć dydaktycznych i konkursów z nim związanych. Pod GreenCisem odbywało się wiele festynów rodzinnych – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Maja Wenderska, pedagog specjalny z przedszkola „Green Garden”.

W 2021 roku podczas ogromnej wichury cis uległ wypadkowi i rozłamał się na pół. Natychmiast zostały podjęte działania ratunkowe. Po oględzinach i konsultacjach arborystów drzewo zostało poddane odpowiednim zabiegom, m.in. konieczna była częściowa amputacja jego korony, tak aby mógł odbudować koronę wtórną, co już się dzieje. Przy okazji wykryto inne problemy, którym również udało się zaradzić.

GreenCis na szczęście jest nie do zdarcia. To gatunek o dużej zdolności regeneracyjnej. Jest coraz większy przyrost korony drzewa. Mamy nadzieję, że nasz pomnik zostanie całkowicie wyleczony, będzie rósł w spokoju i dalej będzie inspiracją dla nas i dzieci – stwierdza Maja Wenderska. – Nie jest to byle drzewo, to stuletni pomnik przyrody, który przeszedł swoje i na pewno zasługuje na miano Drzewa Roku, dlatego zgłosiliśmy go do konkursu – dodaje.

Do Klubu Gaja w trzynastej edycji wpłynęło 40 zgłoszeń. – Zgłaszane do konkursu drzewa wyróżniają się w krajobrazie i pełnią ważne funkcje społeczne, istotnie wplatając się w historię lokalnych społeczności. Dlatego coraz trudniej wybrać drzewa, które mają przejść do kolejnego etapu konkursu – uważa prof. Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i członek jury. Dodaje, że przy podjęciu decyzji istotne jest zaangażowanie instytucji i osób prywatnych w obronę drzew.

W czerwcu drugi, finałowy etap konkursu – głosowanie internetowe na stronie drzeworoku.pl. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2024 roku. W pierwszym etapie konkursu jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16. finalistów. O tytuł Drzewa Roku walczą również m.in. buk im. Tadeusza Andruszkiewicza w Słębowie w gminie Żnin oraz kasztanowiec Jeżyk z Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto