Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa maszty do chmur

Redakcja
We wsi Kabat pod nr 10, na byłym poligonie niemieckim, w 1999 roku uruchomiono centrum nadawcze. To stąd, każdego dnia po Hejnale Mariackim, tuż po godzinie 12.00, spiker Polskiego Radia informuje: "Program Pierwszy Polskiego Radia nadawany jest z Radiowego Centrum Nadawczego Polskiego Radia w Solcu Kujawskim na falach długich o częstotliwości 225 kHz".


Dwa maszty

Dzięki masztom o wysokości 330 i 289 metrów Program Pierwszy Polskiego Radia słyszalny jest w całej Polsce. Przy dobrej pogodzie sygnał jest odbierany przy wschodniej granicy w Hiszpanii.
System antenowy, o maksymalnym promieniowaniu w kierunku południowo-wschodnim, tworzą dwa ćwierćfalowe maszty nadawcze oraz uziemienie, będące przeciwwagą elektromagnetyczną. Stacja nadawcza ma moc 1000 kW.

Dwa kolosy o wadze 304 ton
Maszty radiowe oparte są o ziemię na powierzchni kilkudziesięciu (!) centymetrów kwadratowych. Utrzymywane są w pionie przez pięć poziomów odciągów, wykonanych z lin stalowych o średnicy 40mm. System naciągów zbudowany jest w taki sposób, aby zerwanie jednej liny nie zagrodziło całej konstrukcji. Maksymalne odchylenie masztów przy silnym wietrze wynosi około 1,5 metra. Na szczyt masztów prowadzą drabiny, z których korzysta się do celów konserwacyjnych i wymiany przepalonego oświetlenia. Wejście na sam szczyt zajmuje wysportowanej osobie 1 godzinę.

Jak nadaje stacja?
Sercem stacji jest jest półprzewodnikowy nadajnik o gwarantowanej sprawności 88%, składający się trzech bloków i sumatora energii, dzięki czemu możliwa jest praca na dwóch blokach, gdy trzeci jest w konserwacji. Energia wysokiej częstotliwości przekazywana jest drutową linią współosiową, zawieszoną nad powierzchnią ziemi na wysokości 2,5 metra, a następnie za pośrednictwem przedostatniego poziomu odciągów do masztów. Najwyższy, nieizolowany poziom odciągów, galwanicznie połączony z ziemią stanowi skuteczną ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi. Uderzenie pioruna w masz w praktyce skutkuje wstrzymaniem nadawania sygnału na mniej niż 1 sekundę.

Więcej o historii poligonu i testowanych broniach rakietowych przeczytasz w materiale "Betonowa wieża na poligonie" tutaj.

Stację można było obejrzeć w sobotę 2 października 2010 roku dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Zabytków "Bunkier", które zorganizowało wycieczkę do RCN oraz na były poligon wojskowy.

autor filmu: Jarosław Butkiewicz

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto