Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie kamienice na Piotrkowskiej znalazły się w rejestrze zabytków

Wiesław Pierzchała
Okazała kamienica Bramberga przy ulicy Piotrkowskiej 80 już niedługo zostanie wpisana do rejestru zabytków
Okazała kamienica Bramberga przy ulicy Piotrkowskiej 80 już niedługo zostanie wpisana do rejestru zabytków Krzysztof Szymczak
Dwie kamienice kamienice z końca XIX stojące przy ulicy Piotrkowskiej 80 i 123 mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Chodzi o kamienice Bramberga oznaczoną numerem 80 oraz Wojdysławskiego mającą numer 123. Działania służb konserwatorskich w tej sprawie już się rozpoczęły. - Początki pierwszego, eklektycznego budynku, na którym wzrok przyciągają miedzy innymi dekoracje w formie trytonów, czyli morskich stworzeń, sięgają 1881 roku, kiedy pojawił się projekt budowy kamienicy podpisany przez znanego architekta Edwarda Creutzburga - twierdzi Karolina Kobojek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Na razie wiadomo tylko tyle, że inwestorem był niejaki Bramberg. Jego imię zostanie najpewniej ustalone w trakcie - związanej z wpisem do rejestru - kwerendy w archiwach.

Później właścicielem nieruchomości został Bary Judel Lewin, dla którego wybudowano w podwórku dwie oficyny.

W 1910 roku kolejnym właścicielem nieruchomości został Jakub Szmulowicz, dla którego budowę tkalni parterowej zaprojektował Gustaw Landau-Gutenteger, mistrz secesji i jeden z najwybitniejszych architektów w dziejach Łodzi.

Zabytkowa kamienica Fischera na Piotrkowskiej ma już nową elewację

Ozdobą fasady trzypiętrowej kamienicy są nie tylko trytony, lecz także maski męskie i kobiece, metalowe i betonowe balkony oraz okazałe półkolumny z głowicami korynckimi między oknami na pierwszym i drugim piętrze. Do tego dochodzą gzymsy i bogate ornamenty.

Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 123, na której można dostrzec akcenty nawiązujące do baroku, też ma trzy piętra. Pochodzi z 1883 roku. Jej pierwszym właścicielem był Jakub Wojdysławski. Historię kamienicy służby konserwatorskie dopiero badają.

Także ten budynek ma na fasadzie bogatą dekorację, której warto się przyjrzeć. Po bokach mamy pseudoryzality, czyli płytkie, ledwie zaakcentowane ryzality zwieńczone potrójnymi oknami. Zarówno parter, jak i naroża ryzalitów, są boniowane.

Ozdobą fasady są również dwie facjatki w wysokim dachu mansardowym z attyką w formie balustrady tralkowej. Wśród mniejszych dekoracji na elewacji można zauważyć między innymi głowy lwów, kartusze i kiście owoców.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto