Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworki i pałace w powiecie wągrowieckim. Odwiedziliśmy pałac w Wiatrowie

Artur Woźniak
Odwiedziliśmy zabytkowy Pałac w Wiatrowie.

Pałac w Wiatrowie pierwotnie dwór rodu Moszczyńskich herbu Nałęcz z II połowy XVIII w., obudowany w 1856 r. skrzydłami w stylu gotyku romantycznego, wraz z parkiem krajobrazowym.

Pałac był kilkakrotnie przebudowywany. Wiemy, że z nadania Ignacego Moszczeńskiego, stary dwór z XVII w. (pobudowany staraniem Żychlińskich i Smoguleckich) został gruntownie przebudowany w roku 1856. Plany miał przygotować sam Fryderyk August Stülera lub jeden z jego uczniów. To właśnie w tym okresie nadano pałacowi formę neogotyku romantycznego.

Na zdjęciach widać charakterystyczne elementy tej budowli: ośmioboczna, czterokondygnacyjna wieża z blankami oraz ryzalit z arkadowym gankiem w formie wieży bramnej, zwieńczony krenelażem i narożnymi wieżyczkami tzw. sterczynami.

Z chwilą przejęcia pałacu przez Skarb Państwa obiekt popada w ruinę. Udało się jednak podjąć działanie zapobiegające totalnej degrengolady tego miejsca. W 1976 roku przystąpiono do prac remontowych, odbudowano zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami konserwatora zabytków jedno ze skrzydeł, a przede wszystkim wyremontowano dach. Pracami kierował dyr. Chałupka z miejscowego PGR-u. Po zakończeniu odbudowy odbyła się tu nawet międzynarodowa konferencja, zorganizowana przez Stację Hodowli Roślin. I to był jedyny przejaw zrywu nad upadającym pałacem.

W 1991 r. pałac wraz z zespołem pałacowo-parkowym przejmuje Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie, która jedynie wydzierżawia obiekt prywatnym właścicielom.
Nowe założenie, wzniesione w stylu neogotyckim, składa się z dwóch skrzydeł umieszczonych w kształcie litery L oraz oficyny zamykającej z trzeciej strony niewielki dziedziniec. Na środku piętrowego skrzydła dłuższego znajduje się wysunięty ganek z wejściem poprzedzonym schodami. Na dachu ganku umieszczono taras. Skrzydło krótsze, w którym umieszczono wejście główne jest trzypiętrowe, zwieńczone krenelażem i przylega do niego w narożniku czteropiętrowa, ośmiokątna wieża również zwieńczona krenelażem. Przed wejściem znajduje się podjazd reprezentacyjny. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym.

W Wiatrowie przebywał pod koniec swojego życia generał Ignacy Prądzyński i tutaj zmarł. Majątek był własnością rodziny Moszczeńskich do 1939 roku. Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych.

Dworki i pałac w powiecie wągrowieckim. Pałac Nieżychowskich...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto