Działki za Zawiszę

Sławomir Kabat
Wczoraj w ratuszu po blisko półrocznych negocjacjach doszło do podpisania porozumienia w sprawie komunalizacji WKS Zawisza. Na jego mocy miasto otrzyma obiekty sportowe przy ul.

Wczoraj w ratuszu po blisko półrocznych negocjacjach doszło do podpisania porozumienia w sprawie komunalizacji WKS Zawisza. Na jego mocy miasto otrzyma obiekty sportowe przy ul. Gdańskiej i Sielskiej, a w zamian przekaże Agencji Mienia Wojskowego działki budowlane o powierzchni 7,8 hektara. Ostateczną decyzję podejmie na posiedzeniu Rada Miasta.

Porozumienie w czterech egzemplarzach podpisali: dyrektor i wicedyrektor AMW Oddział w Bydgoszczy Piotr Solarczyk i Henryk Grobelny oraz prezydent i wiceprezydent Roman Jasiakiewicz i Elżbieta Krzyżanowska. Na mocy umowy miasto przejmie obiekty przy ul. Gdańskiej i Sielskiej o powierzchni 17,78 ha. W zamian przekaże działki budowlane przy ul. Twardzickiego - Ks. H.Szumana, Jasinieckiej, Sybiraków, Rybaki, Żmudzkiej, Swarzewskiej, Karpackiej o powierzchni 7,8 ha. Postanowiono utrzymać dotychczasową nazwę klubu. Miasto zobowiązało się do zagwarantowania bezpłatnego korzystania (za zwrotem kosztów zużytych mediów) z obiektów Zawiszy dla potrzeb własnych jednostek MON, na organizację imprez oraz szkolenie żołnierzy. Gmina użyczy nieruchomości klubowi sportowemu na okres co najmniej 10 lat z możliwością przedłużenia umowy.

Zadeklarowała również, iż własnym kosztem i staraniem w możliwie krótkich terminach będzie dokonywała, zgodnie z wnioskiem agencji, takich zmian w planach zagospodarowania przestrzennego oraz podziałów nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, które będą korzystne dla AMW.

Teraz treść porozumienia trafi pod obrady Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki UM, a następnie na posiedzenie Rady Miasta w lutym lub w marcu. O terminie zadecyduje przewodnicząca RM Felicja Gwincińska. Do czasu przeniesienia prawa własności agencja przekaże je miastu na zasadzie użyczenia. W tym czasie ponosić będzie koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją obiektów.
"Porozumienie otwiera drogę ustawodawczą - powiedział prezydent Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz. Wychodzi na przeciw oczekiwaniom radnych, którzy powinni zgodzić się z proponowaną treścią. Obie strony mają wolę załatwienia wszystkich spraw formalnych związanych z Zawiszą do końca kwietnia. Mamy świadomość potrzeb wojska, które w Bydgoszczy ma najwięcej w kraju siedzib swoich instytucji. Jesteśmy przekonani, że przekazanie działek przyczyni się do rozwoju budownictwa w regionie".

Zadowolony był również wicedyrektor AMW Henryk Grobelny. "Jak w każdym kompromisie trzeba pójść na ustępstwa. Obiekty zyskały dobrego gospodarza. Od środków posiadanych przez MON będzie zależało od kiedy rozpocznie się budowa mieszkań" - powiedział Henryk Grobelny.

17 etatów z MON dla Zawiszy
W ubiegłą środę minister Obrony Narodowej Jerzy Szmajdziński podpisał decyzję o utworzeniu od 1 marca zespołów sportowych. W sumie na etatach MON będzie ponad 190 wybitnych sportowców i trenerów. Bydgoski Zawisza otrzymał do dyspozycji tylko 17 etatów.

W piątek w Warszawie odbyło się spotkanie ministra obrony narodowej z dowódcami poszczególnych sił zbrojnych, przedstawicielami wojskowych klubów oraz UKFiS. W sumie minister podjął decyzję o opłaceniu 190 etatów dla zawodników i trenerów. Dokładne dane będą jeszcze przedmiotem konsultacji. Wiadomo już, że Wojska Lądowe (Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Zawisza Bydgoszcz) otrzymały do podziału ponad 100 etatów, Wojska Lotnicze ponad 50, a Marynarka Wojenna 30.

"Zawiszy przyznano 17 etatów: 12 dla zawodników i 5 dla szkoleniowców - mówi jego uczestnik dyrektor Zawiszy kpt. Dariusz Bednarek. Przygotowaną propozycję przedstawimy do konsultacji w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie. Spodziewam się, że decyzja zapadnie w ciągu najbliższych 10 dni. Liczyliśmy na więcej. Marynarka Wojenna na jeden klub Flotę Gdynia otrzymała 30 etatów, a potencjał sportowy jest o wiele mniejszy. Osoby, które przygotowywały podział kierowały się bardziej przydatnością dyscyplin sportowych dla wojska niż sukcesami na arenach krajowych i zagranicznych".

Tokio Flesz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie