Działkowcy z ROD "Makrum" czekają na decyzję miasta w sprawie ich ogrodu. Obawiają się, że ma być przeznaczony "pod mieszkaniówkę"

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Dla działkowców możliwość korzystania ze skrawka ziemi i zieleni w ramach ROD to często jedyna możliwość wakacyjnego odpoczynku
Dla działkowców możliwość korzystania ze skrawka ziemi i zieleni w ramach ROD to często jedyna możliwość wakacyjnego odpoczynku Archiwum
Użytkownicy dawnych działek zakładowych "Makrum" nie mogą się doczekać formalnej decyzji bydgoskiego ratusza o użytkowaniu terenu, na którym znajdują się ich działki. Dzisiaj PZD spotka się z prezesami ROD w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Fale upałów są przeplatane burzami. Na to musisz uważać!

- Miasto wydało już decyzję dotyczącą użytkowania przez działkowców terenu o powierzchni 4 ha przy ulicy Inwalidów, ale wciąż - od ponad roku - brakuje decyzji dotyczącej 2,5 ha zajmowanych przez ROD Makrum - mówi Barbara Kokot, prezes Polskiego Związku Działkowców Okręgu w Bydgoszczy.

Barbara Kokot podkreśla, że ta decyzja nie jest związana bezpośrednio z konsultowanym obecnie "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Bydgoszczy", w którym przewidziano dla ogrodów działkowych przy ulicy Inwalidów (Bydgoszcz-Wschód) przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i wielorodzinne. Działkowcy zbierają właśnie podpisy pod petycję do Urzędu Miasta Bydgoszczy, w której domagają się zmiany wpisu dotyczącego statusu tego terenu. Chcą, by obszar był ujęty w miejskim planie jako przeznaczony na ogródki działkowe. Ich niepokój budzi jednak dodatkowo fakt braku decyzji miasta, co do uporządkowania formalności związanych z użytkowaniem gruntów, na których od lat 70. istnieją "makrumowskie" ogrody.

- To był ogród przyzakładowy "Makrumu". Prawne względy jego użytkowania zostały ustalone w latach 70., czyli jeszcze przed powstaniem Polskiego Związku Działkowców - mówi prezes bydgoskiego PZD. - Związek przejął go z dobrodziejstwem inwentarza. Pierwotne dokumenty powstania ogrodu były pewnie zarchiwizowane w zakładzie pracy. Zakład zabiegał o pozyskanie terenu od miasta pod organizację ogrodu i dostał go. W każdym razie przed naszym wystąpieniem do miasta o uregulowanie statusu użytkowania terenu opracowywaliśmy materiały geodezyjne tego terenu i oczekujemy teraz wydania decyzji.

Setki podpisów działkowców

Prezes przypuszcza, że kwestia ustalenia obecnie konsultowanego studium może wpływać na opóźnienie wydania przez bydgoski ratusz decyzji: - Warunkiem przekazania decyzji na użytkowanie jest zapis w planie zagospodarowania, że teren jest przeznaczony pod ogrody działkowe.

Z kolei Wiesław Lossy, prezes ROD Makrum zaznacza, że jeszcze trwa liczenie zebranych podpisów pod petycją, ale na pewno jest ich już ponad dwieście.

W czwartek 22 lipca ma odbyć się zebranie regionalnego zarządu PZD z prezesami siedmiu ogrodów działkowych w Bydgoszczy z ulicy Inwaidów. Jednym z poruszanych tematów ma być między innymi kwestia studium.

"Mieszkaniówka" jako cel, na który przeznaczony jest ten zakątek miasta, figuruje w kolejnych studiach zagospodarowania od lat. W petycji do miasta działkowcy z jednej strony zaznaczają, że protestują przeciw likwidacji ich ogrodów domagając się jednocześnie o "pozostawienie terenów na Bydgoszcz-Wschód" w dotychczasowej formie, a z drugiej o "odstąpienie od zapisów o mieszkalnictwie wielorodzinnym".

- Nie planujemy likwidacji funkcjonujących tam ROD-ów. Przeznaczenie tego terenu w wykładanym projekcie studium jest kontynuacją przeznaczenia z obecnie obowiązującego oraz z wcześniejszych edycji w roku 1999 oraz roku 2005. Obszar ten od ponad 20 lat, we wszystkich kolejnych edycjach Studium przewidywany był pod zabudowę mieszkaniową, a mimo to nadal jest użytkowany jako ogrody działkowe - informuje z kolei Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Przeznaczenie tego terenu pod zabudowę mieszkaniową jest tylko możliwością zmiany funkcji, a nie obligatoryjnym nakazem.

Wrócimy do sprawy.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz makijaż u kobiet?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie