Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki "Kawce" z bydgoskiego Okola znikną trujące piece

Anna Stasiewicz
Piece kaflowe i węglowe udało się zlikwidować dzięki dwóm edycjom programu „Kawka”.
Piece kaflowe i węglowe udało się zlikwidować dzięki dwóm edycjom programu „Kawka”. Dariusz Bloch
W ramach programu Kawka II do miejskiej sieci ciepłowniczej zostaną podłączone kamienice na Okolu.

Szczególnie jesienią czy zimą wystarczy krótki spacer po jednym z bydgoskich osiedli, by dostrzec dymiące kominy i niestety poczuć to, co się z nich wydobywa. Głównym źródłem niskich emisji są między innymi: domowe kotły i piece na paliwo stałe. Ostatnio problem stał się wyjątkowo dokuczliwy, kiedy polskie miasta, w tym również Bydgoszcz, zmagały się z uciążliwym smogiem.

Piece kaflowe i węglowe udało się zlikwidować dzięki dwóm edycjom programu „Kawka”. W pierwszej - w 15 budynkach.
Miała być trzecia edycja Kawki, ale niestety, zapadała decyzja o rezygnacji z kontynuacji programu. - Decyzja o wstrzymaniu programu Kawka III jest dla nas niezrozumiała. Ograniczy ona liczbę inwestycji poprawiających jakość powietrza realizowanych zarówno przez miasto jak i mieszkańców - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Preferencyjne pożyczki oferowane teraz przez Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programów „Ekodom” dla osób fizycznych i „Ekogmina”dla jednostek samorządu terytorialnego są już mniej korzystnym rozwiązaniem. Marta Stachowiak dodaje jednak, że miasto analizuje jeszcze możliwość wykorzystania tego drugiego instrumentu.

- Jednocześnie wiedząc o tym, że część mieszkańców zdecydowało się na prace termomodernizacyjne w oparciu o Kawkę III, rozważamy wsparcie ich przedsięwzięć ze środków miasta na zasadach zbliżonych do dofinansowania wymiany pieców - dodaje. Miasto zachęca również bydgoszczan do wykorzystywania miejskiego dofinansowania na wymianę pieców w wysokości do 3 tysięcy złotych.

Obecnie trwają przygotowania do prac budowlanych w ramach programu Kawka II. Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wybrało już firmę, która przygotuje projekt doprowadzenia przyłączy centralnego ogrzewania do 19 miejskich budynków. Kamienice znajdują się głównie na Okolu w rejonie ulic Jasnej i Wrocławskiej.

- Zadanie obejmuje również wykonanie opracowań audytów energetycznych, opinii ornitologicznych, projektów termomodernizacji - ocieplenie przegród, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, projektów wybudowania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz koszty budowy instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - wymienia Marta Stachowiak.

Kawka II obejmie też inwestycje w 31 lokalach i 2 budynkach prywatnych. Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku, a zakończą się w przyszłym. Wartość inwestycji to 8,2 mln zł. Dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to z kolei 4,3 mln zł.

„Info z Polski” - najważniejsze informacje ostatnich dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto