Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnica skazana na sukces?

Michał Sitarek

Architekci z Holandii podzielili stary Fordon na siedem stref. Jeśli zostaną do nich wprowadzone nowe funkcje, dzielnica powinna tętnić życiem.

Pierwszą strefę tworzą tereny między Rynkiem a Wisłą. Tam mają być lokalizowane usługi związane z rekreacją. Architekci zaproponowali, między innymi, odtworzenie bulwarów i miejsca do cumowania barek. To tam zaczną się pierwsze prace na koszt ratusza, czyli przebudowa zejść do Wisły biegnących ulicami Kapeluszników i Frycza-Modrzewskiego. Kolejna strefą jest przystań. Miasto proponuje właścielowi żwirowni przeprowadzkę bliżej mostu Fordońskiego. - Jednak ta aktywność związana z rzeką jest pożądana - twierdzi Huub Droogh z RDH. - To ważne, by przy brzegach coś się działo, toczyło się normalne życie. Chodzi tylko o to, by lepiej to zorganizować. W tej części warto też zacząć ,,odwracać" budynki, które kiedyś stały frontem do rzeki, a dziś stoją do niej plecami. Istnieje tam też możliwość wprowadzenia nowej zabudowy, ale o odpowiednim charakterze i gabarytach.

Zupełnie zmieniły się plany wobec parku Milenijnego. Nad zachodnim brzegiem glinianki mają wyrosnąć nowe budynki UTP. Pozostałe tereny mają natomiast być jego sportowo-rekreacyjnym zapleczem, ale otwartym dla mieszkańców. Tereny po cegielni zostały kupione przez holenderskiego dewelopera. Powstać ma tam centrum o charakterze komercyjnym z funkcjami kulturotwórczymi i mieszkaniowymi. Oryginalnym rozwiązaniem ma być strefa usług społecznych między ulicami Produkcyjną a Fordońską. To ma być miejsce dla ośrodka pomocy społecznej z pełnym pakietem świadczeń. W tym rejonie mogłyby też powstać mieszkania socjalne.

- Między Sielską, Andersa a Piastową zaplanowaliśmy strefę sportu i rekreacji. W zasadzie już można mówić o rewitalizacji tego terenu. Obiekty sportowe są sukcesywnie modernizowane - zaznaczają urbaniści.

Hotel w więzieniu

Na placu za synagogą przy ul. Targowisko Holendrzy widzą niewielki rynek z mieszkaniami i pracowniami dla artystów. Wiele zniszczonych budynków na razie jest tam własnością ADM. Jednak realizacja tej części projektu, co wszyscy przyznają, może być najtrudniejsza. W sferze marzeń pozostaje też wizja zamiany więzienia na hotel i otwarcia Rynku bardziej na Wisłę. Jednak autorzy opracowania podkreślali, że warto wybiegać w przyszłość, ale jednocześnie mieć świadomość, że mówi się o perspektywie kilkudziesięciu lat.

Nie fordoński, a bydgoski

Żaden z obecnych na prezentacji fordońskich radnych nie miał większych zastrzeżeń do fordońskiego ,,masterplanu". - Jeden podstawowy błąd, jaki robimy przy jego prezentacji, to nazywanie go fordońskim - mówi przewodniczący Rady Stary Fordon, Jarosław Kubiak. - Jeśli uda się go wcielić w życie, będzie miał znaczenie dla całej Bydgoszczy. Nie jestem w zasadzie zaskoczony tym, co zobaczyłem. O wielu tych projektach miałem już okazję rozmawiać z architektami. Nie pozostaje nic innego, jak pracować nad tym, by realizować tę strategię.

- Nowością jest dla mnie przede wszystkim znalezienie inwestora, który zainteresował się terenem cegielni - ocenia radny radny Maciej Zegarski, członek fundacji Yakiza. - Program ma też wiele wspólnego z wcześniej opracowanym projektem naszej fundacji ,,Fordon Kazimierzem Północy". Liczymy jednak, że miasto będzie dalej nas wspierać przy adaptacji zabytkowej synagogii na centrum kultury.

- Ta prezentacja zrobiła na mnie lepsze wrażenie niż poprzednie. Wcześniej brakowało mi wciągnięcia do procesu rewitalizacji UTP. By wcielić go w życie, niezbędne będą zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Będę głosował tak, by umożliwić realizację wszystkich tych przedsięwzięć - deklaruje radny Kazimierz Drozd.

Poznaj plan już dziś

  • Spotkanie z mieszkańcami Fordonu, dotyczące planu dla tej dzielnicy, odbędzie się dziś w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Wyzwolenia 4 o godz. 17.00.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzielnica skazana na sukces? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto