Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy szpiku 8 stycznia w Mojuszu - pomóżmy Pawłowi w walce z białaczką limfoblastyczną

Janina Stefanowska
ze zbiorów rodzinnych
8 stycznia w godz. 9.30 - 16 w remizie strażackiej w Mojuszu odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku na rzecz Pawła Marcinskiego, 36-letniego mieszkańca tej wsi. Organizuje ją Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska a celem jest zarejestrowanie w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. To z tej bazy korzysta się, gdy chory nie znajdzie wśród najbliższych dawcy szpiku.

Paweł Marcinski ma 36 lat. Ma rodzinę - żonę, 2 synów. Pracuje, działa na rzecz straży pożarnej w Mojuszu. 26 listopada 2016 r. dowiedział się, że będzie potrzebował dawcy. Wiadomość o białaczce limfoblastycznej przyszła nagle. Lekarz skierował go na badania. Wyniki wyszły tak złe, że laboratorium dzwoniło do pacjenta. I od razu szpital, przetaczanie płytek krwi. Diagnoza - ostra białaczka limfoblastyczna. Paweł został w szpitalu.
>>> Tak było podczas akcji reejstracki dawców szpiku w Mojuszu
Strażacy z gminy Sierakowice wystosowali apel o oddawanie krwi - z oznaczaniem, to dla Pawła. Ta krew pomaga utrzymać go przy życiu do chwili znalezienia dawcy szpiku i przeszczepu.

Dzień Dawcy Szpiku w Mojuszu
Przygotowaniem akcji rejestrowania potencjalnych dawców szpiku zajmuje się Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - organizacja non-profit, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.
- Aktualnie mamy już prawie milion potencjalnych dawców w bazie DKMS - informuje Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, PR koordynator fundacji. - Ponad 3600 osób zostało dawcą faktycznym, czyli oddało swoje komórki macierzyste. Statystycznie tylko procent dawców potencjalnych zostaje dawcą faktycznym, tak trudno jest znaleźć bliźniaka genetycznego w zakresie układów antygenów HLA. Trzeba podkreślić, że 75 procent przypadków dawce znajduje się wśród osób niespokrewnionych. I choć na całym świecie mamy już prawie 29 milionów potencjalnych dawców a nadal co 5 pacjent pozostaje bez swojego bliźniaka – dawcy.

Kto może zostać dawcą
Na potencjalnego dawcę szpiku zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, ale bez dużej nadwagi. Rejestracja zajmuje  tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.
Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, najczęściej w różnych postaciach ostrej białaczki - informuje strona DKMS..
- Dziś w 80 proc. przypadków pobiera się i przeszczepia krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej - wyjaśnia DOrota Wójtowicz - Wiegopolan. - Zabieg aferezy wygląda jak autotransfuzja krwi. Tylko w 20 proc. przypadków pobiera się szpik kostny, z talerza kości biodrowej, w pełnej narkozie. O tym, jaki materiał przeszczepowy będzie pobrany, w każdym wypadku decyduje lekarz biorąc pod uwagę, który daje najlepsze rokowania sukcesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto