Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dzieci Utraconych. Rodzice wysyłali im baloniki

Stanisław Gazda
W sobotę w całym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Z tej okazji w Bydgoszczy o godzinie 17 osieroceni rodzice spotkali się przed kościołem pw. św. Jadwigi Królowej przy ul. Wojska Polskiego 7 i wypuścili do nieba błękitne i różowe baloniki z imionami swoich pociech, do których zostały przyczepione listy do zmarłego dziecka.

O godz. 17.45 rozpoczęła się projekcja filmu dokumentalnego "Moje dziecko jest Aniołem", wyreżyserowanego przez telewizję poznańską. Natomiast o godz. 18.30 odbyła się msza św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodzin.

Bezpłatna grupa wsparcia dla rodziców, którzy przeżywają żałobę po śmierci dziecka, prowadzona przez psychologa działa także w Bydgoszczy. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (listopad 2011 – czerwiec 2012) w salce przy kościele św. Jadwigi przy ul. Wojska Polskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 31.10.2011 r. pod adresami mailowymi: [email protected] oraz [email protected]

Baloniki dla aniołków

Osieroceni rodzice żyją pośród nas. Dla nich 15 października jest dniem szczególnym. Wtedy, w Dniu Dziecka Utraconego, obchodzą święto swoich córek i synów, którzy za wcześnie odeszli: wskutek choroby, wypadku, poronienia. Modlą się za nich lub do nich, odwiedzają malutkie i trochę większe groby, puszczają do nieba baloniki z imionami…
Od siedmiu lat obchodzimy w Polsce 15 października Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, którzy doświadczyli śmierci swoich dzieci. Postanowili się zjednoczyć i założyli organizację „Dlaczego. Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych”.
Co roku 15 października w całej Polsce są odprawiane msze św. w intencji dzieci, które odeszły przedwcześnie. Odbywają się liczne spotkania osieroconych rodziców, są organizowane wystawy, pokazy filmowe. Rodzice wspominają zmarłe dzieci i puszczają do nieba baloniki z wypisanymi imionami.

W szczególnie trudnej sytuacji jeszcze do niedawna byli rodzice, których dzieci zmarły przed narodzinami. W przeciwieństwie do tych, którzy utracili żyjące dzieci, nie mogli liczyć ani na wsparcie, ani nawet na współczucie. Kilka lat temu problem utraty dziecka wskutek poronienia – a tak kończy się aż 50% ciąż – nie istniał w społecznej świadomości. Był pomijany i przemilczany, a osieroceni rodzice nie znajdowali pomocy. Teraz w różnych miastach Polski działają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Są profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej, spontanicznie powstają grupy osób wspierające się wzajemnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto