MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka Utraconego: 15 października

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Od 1998 roku w USA oraz na zachodzie Europy, a w Polsce od 2004, październik jest miesiącem pamięci dzieci zmarłych, a dzień 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.

W tym czasie rodzice przypominają o swoich dzieciach, które odeszły, a które na zawsze zagościły w ich sercach. Zwracają także uwagę na prawa rodziców i podpowiadają, jak można nieść realną pomoc osobom przechodzącym właśnie przez tragedię śmierci dziecka. Nadal powszechnym problemem jest niezrozumienie emocjonalnych przeżyć rodziców, którzy stracili dziecko oraz brak przestrzegania podstawowych praw im należnych - zwłaszcza, gdy dziecko umiera przed narodzeniem. Jedną z bardziej bolesnych postaw, z którą stykają się rodzice jest pomniejszanie ich tragedii oraz znaczenia więzi, która powstała w tym czasie pomiędzy matką a dzieckiem. Dotyczy to szczególnie pobytu w szpitalu, gdzie wciąż brakuje procedur związanych z pracą z pacjentką w sytuacji utraty dziecka oraz nieznajomość i niechęć do wprowadzenia obowiązujących przepisów prawa. Od kilkunastu lat prawo pozwala rodzicom zarejestrować oraz pochować swoje zmarłe dziecko bez względu na to, jak było małe. Jednak tylko w nielicznych szpitalach rodzice są informowani o takiej możliwości, a w wielu odmawia im się tego prawa.

Niestety, nadal wiele zakładów opieki zdrowotnej nie chce wypełniać w sposób prawidłowy dokumentów niezbędnych do pochowania dziecka i zarejestrowania jego narodzin i śmierci. Często ignorują zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące postępowania w sytuacji, zwłaszcza z pierwszego trymestru ciąży, gdy obiektywną trudność stanowi ustalenie płci dziecka. Rodzice zamiast na wsparcie, trafiają na mur obojętności i dodatkowych zmartwień związanych z organizacją pochówku. Doszło więc do takiej sytuacji, że mimo tego, iż prawo teoretycznie równo traktuje wszystkie dzieci to w praktyce godne potraktowanie dziecka po jego śmierci uzależnione jest od tego, do jakiego szpitala pacjentka się uda. Często trudna do przyjęcia przez otoczenie - rodziny, przyjaciół, czy szerzej społeczeństwa - jest naturalna potrzeba rodziców do przeżycia żałoby po dziecku. Rady, aby "wziąć się w garść" i "przestać tyle o tym myśleć" są absurdalne. Dodatkowo, na co wskazują psychologowie, przyjęcie takiej postawy może raczej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu stara się wesprzeć inicjatywy, które pomogą rodzicom w żałobie przejść przez czas zmagania się z tragedią. Wiele osób przyznaje, że jedynym miejscem, gdzie mogą swobodnie porozmawiać o swoich uczuciach są fora internetowe dla rodziców po stracie. Chcąc to zmienić, w miesiącu październiku Stowarzyszenie stara się organizować spotkania dla rodziców, w czasie których będą oni mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami. Podobnie jak na zachodzie, w trakcie takich spotkań zostaną wypuszczone do nieba błękitne i różowe baloniki.

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu od prawie 5 lat prowadzi serwis internetowy “Poronienie - informacje dla Ciebie” (poronienie.pl), gdzie zebrano ponad 300 artykułów dotyczących tego problemu. Organizacja pomaga także rodzicom w przejściu przez procedury administracyjne dotyczące rejestracji oraz pochówku dzieci oraz prowadzi szkolenia i konsultacje ze środowiskiem medycznym związane z opieką nad pacjentką doświadczającą straty dziecka. W naszym kraju każdego roku blisko 50 tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka: ponad 40 tysięcy kobiet przeżywa poronienie, 2 tysiące dzieci rodzi się martwo a 5 tysięcy nie dożywa 18. urodzin.

Ze Stowarzyszeniem można się skontaktować pisząc na adres e-mail [email protected] lub dzwoniąc do przedstawicieli Stowarzyszenia:
692 006 778 - Warszawa
508 311 914 - Warszawa
609 199 992 - Bydgoszcz
606 321 291 - Gdańsk
604 472 204 - Elbląg
600 685 285 - Poznań
501 446 411 - Szczecin
607 182 008 - Bielsko-Biała
504 296 634 - Olsztyn
781 554 334 - Iława


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto