Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień (nie)Bezpiecznego Kierowcy już 25 lipca

Redakcja
Agata Wodzień
Prawie 30 mln ludzi zginęło na świecie od czasu wynalezienia samochodu. W Polsce ponad 110 tys. w ciągu ostatnich 17 lat. 25 lipca przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Kampanie społeczne przemówią do wyobraźni?

Od 2006 roku Dzień Bezpiecznego Kierowcy jest obchodzony z inicjatywy ówczesnego krajowego duszpasterza kierowców ks. Mariana Midury i kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca. 25 lipca to dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. Dość regularnie, głównie w mediach, podejmowane są próby wywarcia wpływu na postawy kierowców. Z jakim skutkiem?

Statystycznie niebezpieczni, statystycznie martwi

W ciągu ostatnich 17 lat w Polsce zdarzyło się prawie milion wypadków drogowych, w których zginęło ponad 110.000 osób, a ponad milion zostało rannych. Dziennie w wypadkach ginie średnio 15 osób, a 160 zostaje rannych.
Ofiary śmiertelne na polskich drogach plasują Polskę na drugim miejscu w całej UE, pod względem ilości zabitych na drogach. Takie zatrważające statystyki podaje PCK. Rocznie na drogach UE dochodzi do 1,3 mln wypadków, w których ginie ok. 43 000 osób, a 1,7 mln odnosi obrażenia. Główną przyczyną tak wysokiej śmiertelności jest zachowanie kierowców: rozwijanie nadmiernej prędkości, jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków, zmęczenie, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, jazda bez kasku itp. W województwie kujawsko-pomorskim w tym roku wydarzyło się już 598 wypadków drogowych. W samym czerwcu 121. W lipcu (do 20-go) już 91. W całym 2010 roku były 1382 wypadki w naszym województwie.
Straty materialne, jakie ponosi społeczeństwo z tytułu wypadków drogowych, mierzone wielkością nie wytworzonego dochodu narodowego, przewyższają wielkość wydatków budżetu naszego państwa na opiekę zdrowotną i pomoc społeczną.

Nie zapną za nas pasów – kampanie społeczne

Od lat zleceniodawcy i twórcy kampanii zastanawiają się jak trafić do użytkowników samochodów. „Zapnij pasy. Włącz myślenie” to najnowsza akcja, która trwa od 18 czerwca i zakończy się 3 września. Spoty emitowane w telewizji mają uświadomić jakim potencjalnym zagrożeniem staje się pasażer bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Może zabić nie tylko siebie, ale też innych podróżnych. W momencie silnego wstrząsu ciało nabiera potężnej masy. Jakiej? Można to obliczyć na stronie:
www.pasybezpieczeństwa.pl
Znajdziecie tu symulator wypadku drogowego, kalkulator prędkości. Na przykład osoba ważąca 60 kg uderzając w grube drzewo przy prędkości 70 km/h napiera na oparcie siedzenia przedniego z siłą 1500kg! Akcja jest prowadzona na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Prowadzisz – odłóż telefon

Kampania społeczna, która miała uwidocznić problem, jakim jest rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu – bagatelizowany problem bezpieczeństwa drogowego.
Początkowo celem kampanii miało być zachęcanie do korzystania z zestawów słuchawkowych i głośnomówiących. Jednak analiza badań naukowych pokazuje, że zestawy słuchawkowe nie przyczyniają się do polepszenia bezpieczeństwa rozmawiającego kierowcy. Uwidacznia także coraz większe natężenie takich zachowań jak wysyłanie i odbieranie SMS-ów podczas jazdy. Skłoniło to organizatorów do promowania całkowitego zaprzestania używania telefonu w czasie prowadzenia samochodu.

Sytuacja prawna w Polsce

W Polsce nie ma całkowitego zakazu korzystania z telefonów podczas jazdy, chociaż coraz więcej państw wprowadza surowe kary lub całkowicie zakazuje korzystania z telefonów w trakcie prowadzenia samochodu. Zgodnie z Art. 45, pkt 2. Prawa o ruchu drogowym: "Kierującemu pojazdem zabrania się: 1. korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Oznacza to, że nie wyklucza się korzystania z zestawu głośnomówiącego oraz słuchawkowego. Jednak w świetle dostępnych badań psychologicznych, jedynym bezpiecznym zachowaniem jest całkowita rezygnacja z używania telefonu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień (nie)Bezpiecznego Kierowcy już 25 lipca - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto