Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziennie NFZ w Bydgoszczy wydaje nawet pół tysiąca kart EKUZ. Przed wakacjami bardzo rośnie zainteresowanie dokumentem

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, ale trzeba wypełnić wniosek. Na zdjęciu Łukasz Pyszka, naczelnik Wydziału Obsługi Klienta i Profilaktyki w NFZ w Bydgoszczy, prezentuje kartę EKUZ.
Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, ale trzeba wypełnić wniosek. Na zdjęciu Łukasz Pyszka, naczelnik Wydziału Obsługi Klienta i Profilaktyki w NFZ w Bydgoszczy, prezentuje kartę EKUZ. Dariusz Bloch
Przed nami czas wakacyjnych wyjazdów, stąd coraz więcej osób, które wybierają się niebawem na letni wypoczynek za granicę, chce mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

- Urlop spędzę ze znajomymi w Hiszpanii i na pewno przed wylotem wyrobię sobie kartę EKUZ - mówi pani Joanna z Bydgoszczy. - Wolę ją mieć przy sobie w razie, gdybym potrzebowała tam na miejscu pomocy medycznej. Po prostu będę czuła się bezpieczniej.

Trwa głosowanie...

Jak lubisz spędzać wakacje?

Takich osób jak pani Joanna jest znacznie więcej. Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy już od ponad trzech tygodni obserwuje wzrost zainteresowania kartą EKUZ.

Wyrobienie karty EKUZ zajmuje dosłownie chwilę

- Dziennie wydajemy około 500 sztuk. W skali tygodnia to blisko 2,5 tysiąca kart - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka NFZ w Bydgoszczy. - Zwiększone zapotrzebowanie odnotowaliśmy już na przełomie maja i czerwca. Jednak z każdym dniem systematycznie przybywa osób, które zgłaszają się do nas po jej wydanie.

EKUZ to dokument unijny potwierdzający prawo do bezpłatnego leczenia w czasie pobytu za granicą w państwach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA, a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karta wystawiana jest dla każdej osoby oddzielnie, nie ma jednej wspólnej dla całej rodziny. Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, ale trzeba wypełnić wniosek.

- Sama obsługa przy stanowisku w naszym oddziale NFZ z wygenerowaniem EKUZ zajmuje zaledwie 2 minuty - mówi Barbara Nawrocka. - Z kolei przy zwiększonej liczbie klientów średni czas oczekiwania na obsługę wynosi około 6 minut, w trakcie których klient wypisuje wniosek o EKUZ.

Do jakiego leczenia uprawnia nas karta EKUZ?

Kartę EKUZ mogą otrzymać uprawnieni do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Są to osoby ubezpieczone (np. pracujące lub przebywające na emeryturze) oraz osoby nieubezpieczone, które mają jednak prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).

Dzięki posiadaniu karty EKUZ w czasie pobytu w danym państwie pacjent ma prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

- Leczenie odbywa się na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju - mówi Barbara Nawrocka. - Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to trzeba będzie za nią zapłacić.

Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z systemem opieki zdrowotnej państwa, do którego się wybieramy, by uniknąć potem przykrych niespodzianek. W takiej sytuacji lepiej wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Kartę można uzyskać na kilka sposobów, np. zgłaszając się osobiście do siedziby oddziału lub delegatury NFZ. W naszym województwie można ją otrzymać w Sali Obsługi Klientów przy ul. Łomżyńskiej 33 w Bydgoszczy oraz w Delegaturach K-P OW NFZ: przy ul. Szosa Chełmińska 30 w Toruniu i przy ul. Kilińskiego 16 we Włocławku. Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć również pocztą tradycyjną, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Jak długo ważna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę dostają ten dokument na trzy lata. Seniorom, którzy otrzymują emeryturę i osiągnęli już wiek emerytalny (60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni) karta EKUZ wydawana jest na 20 lat. Więcej o tym, jak długo ważny jest EKUZ na stronie internetowej: www.nfz.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto