Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny, wybierajcie politechniki!

Redakcja
Ruszyła ogólnopolska akcja zachęcająca kobiety do nauki na technicznych kierunkach. - Nie jesteśmy przecież gorsze od mężczyzn - przekonuje Bianka Siwińska, pomysłodawczyni programu.

- Kiedy idąc do liceum wybierałam profil matematyczno - informatyczny, marzyłam aby w przyszłości studiować budownictwo lub architekturę - przyznaje Monika, studentka z Rypina. - Nawet całkiem nieźle sobie radziłam. Ale im bliżej było do matury, tym bardziej rosły moje obawy czy sobie na tym kierunku poradzę. W końcu zrezygnowałam ze zdawania matematyki i poszłam na politologię. Do dzisiaj żałuję tej decyzji.

Nie ona jedna. Okazuje się, że na wszystkich uczelniach technicznych płeć piękna stanowi zaledwie 34 procent wszystkich studentów.

Koniec stereotypów

Dla przykładu, na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, naszej jedynej regionalne technicznej uczelni, panie stanowią tylko 38 procent żaków. Najmniejszym ich zainteresowaniem cieszy się tam telekomunikacja i elektronika. Na tych kierunkach stanowią one zaledwie trzy procenty. Niewiele pań wybiera też inżynierię mechaniczną -11 proc. Najbardziej sfeminizowanym kierunkiem jest zaś technologia inżynierii chemicznej - 67 proc. to kobiety.

- Z roku na rok liczba dziewcząt decydujących się na techniczne studia wzrasta. Proces ten jest jednak powolny - przyznaje Jakub Kucharski z działu promocji UTP.

Ma to zmienić ogólnopolska kampania “Dziewczyny na politechniki!” organizowana przez Fundację Edukacyjną “Perspektywy”. Udział w niej bierze 13 uczelni politechnicznych z całego kraju. Celem akcji jest nieustanna promocja studiów technicznych wśród młodych kobiet, a punktem kulminacyjnym zorganizowanie na uczelniach drzwi otwartych wyłącznie dla pań.

- Utarł już się taki stereotyp, że inżynierami są zazwyczaj mężczyźni - potwierdza Bianka Siwińska, kierowniczka projektu. - A przecież dobrymi inżynierami mogą być również kobiety. W niczym nie jesteśmy gorsze od mężczyzn. Studiując na kierunkach technicznych czy ścisłych, bez problemu dajemy sobie radę - wyjaśnia.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy chociaż nie bierze udziału w akcji, również gorąca zaprasza wszystkie panie na drzwi otwarte, które odbędą się 18 lutego. - Będzie to świetna okazja, aby porozmawiać ze starszymi koleżankami, które wybrały naszą uczelnię i przekonać się, że to naprawdę nic strasznego - zachęca Kucharski.

Szansa na pracę

Program “Dziewczyny na politechniki!” ma również zachęcić do studiowania na kierunkach ścisłych. Ten pilotażowy program odbywa się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Do studiowania kierunków technicznych zachęcają także regionalne "pośredniaki”. - Na pewno dużo łatwiej znaleźć pracę osobom z wykształceniem technicznym - przyznaje Tomasz Zawiszewski, zastępca kierownika w bydgoskim PUP. Na trudności napotkają za to żacy, którzy skończą administrację, historię, politologię, pedagogikę, a także zarządzanie i marketing.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto