Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin maturalny z matematyki w Formule 2023. Co egzaminator OKE sądzi o arkuszu?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tegoroczni maturzyści, którzy ukończyli czteroletnie liceum, maturę zdawali w nowej Formule 2023. Na zdjęciu młodzież z III LO w Bydgoszczy.
Tegoroczni maturzyści, którzy ukończyli czteroletnie liceum, maturę zdawali w nowej Formule 2023. Na zdjęciu młodzież z III LO w Bydgoszczy. Dariusz Bloch
W poniedziałek (8 maja) maturzyści zmierzyli się z królową nauk - matematyką. Po zakończonym egzaminie na poziomie podstawowym w Formule 2023 arkusz - specjalnie na naszą prośbę - przejrzał Mariusz Walkowiak, nauczyciel matematyki w III LO w Bydgoszczy, który jest także egzaminatorem OKE w Gdańsku.

Matematyki maturzyści zwykle obawiają się najbardziej spośród przedmiotów na poziomie podstawowym. W tym roku egzamin maturalny przeprowadzany był w dwóch formulach. Uczniowie czteroletniego technikum i branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023, pisali egzamin z matematyki w starej Formule 2015. Na rozwiązanie zadań mieli 170 minut. Z kolei abiturienci czteroletniego liceum przystąpili do matury z matematyki w nowej Formule 2023. Tu egzamin trwał 180 minut.

Właśnie w tej ostatniej formule matematykę zdawało 150 tegorocznych maturzystów z III LO w Bydgoszczy. To właśnie w tym liceum matematyki uczy Mariusz Walkowiak - nasz ekspert.

- Rozmawiałem z uczniami i z sal wychodzili zadowoleni, uśmiechnięci - mówi Mariusz Walkowiak. - Pierwsi maturzyści zakończyli egzamin już po dwóch godzinach, czyli aż 60 minut przed czasem. To pokazuje, że z zadaniami poradzili sobie dość szybko. Niektórzy nawet przyznali, że liczną na wynik 100 procent. Nawet uczniowie słabsi z matematyki stwierdzili, że egzamin napisali na tyle dobrze, że maturę z tego przedmiotu zdadzą. W ich ocenie najtrudniejsze były zadania z ostrosłupami.

Nauczyciel matematyki przejrzał też arkusz w Formule 2023, który opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

- Był bardzo przyjazny uczniom. W zadaniach nie znalazło się nic, co mogłoby ich zaskoczyć. To wszystko było przerabiane na lekcjach - mówi Mariusz Walkowiak. - Może zadanie na dowód algebraiczny mogło sprawić uczniowi słabszemu kłopot, bo generalnie młodzież nie lubi zadań na dowodzenie. No i ostatnie zadanie w arkuszu dotyczące właściciela pewnej apteki, który przeanalizował dane dotyczące liczby obsługiwanych klientów z 30 kolejnych dni. To zadanie mogło niektórym uczniom wydawać się trudne, bo to zadanie optymalizacyjne.

Aby zdać maturę z matematyki, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto