Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzaminy na studiach poza murami uczelni? To możliwe, choć zdania w tej sprawie są podzielone

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Dziś takie zebrania przed egzaminem trudno na uczelni spotkać.
Dziś takie zebrania przed egzaminem trudno na uczelni spotkać. Filip Kowalkowski
Egzaminy na studiach poza murami uczelni? W dobie pandemii to możliwe. Studenci i wykładowcy nie mają jednoznacznej opinii na temat zdalnych form sprawdzania wiedzy.

W przypadku niektórych kierunków humanistycznych już w poprzednich latach otrzymanie pozytywnej oceny z przedmiotu nie było równoznaczne z koniecznością podejścia do egzaminu ustnego lub pisemnego. Wykładowca oceniał poziom studenta na podstawie prac zaliczeniowych lub innych zadań praktycznych. Przykładowo na dziennikarstwie taką formą jest przygotowanie artykułu czy odpowiedniego materiału wideo.

Choć formalnie sesja w semestrze zimowym na UKW rozpoczyna się 1 lutego, część egzaminów wykładowcy zorganizowali już we wcześniejszym terminie. Decyzja o tym, jaką formę przyjmie egzamin zależał od ustaleń prowadzącego ze studentami. Niektórzy zdecydowali o rezygnacji z trybu stacjonarnego – nauka obecnie prowadzona jest hybrydowo, co mogłoby utrudnić ustalenie odpowiedniego terminu zaliczenia przedmiotu.

W poniedziałek 24 stycznia samorząd studencki UKW złożył wniosek do prorektora ds. studenckich i jakości kształcenia o zmianę trybu organizacji nauki w semestrze zimowym i organizację sesji całkowicie w formie zdalnej, chyba, że sami studenci zawnioskują o przeprowadzanie konkretnego egzaminu w sposób stacjonarny. Dzień później rektor wydał zarządzenie, z którego wynika, że do 20 lutego nauka nadal będzie prowadzona hybrydowo. Dopiero po zakończeniu sesji, do 6 marca, studenci przejdą na nauczanie zdalne.

Zdalnie nie zawsze znaczy lepiej

– Przyznaję, że w niektórych momentach chciałoby się mieć egzamin stacjonarnie. Często wykładowcy dają za mało czasu na jego wykonanie i powoduje to jeszcze większy stres – ocenia studentka III roku dziennikarstwa. Jak w praktyce wyglądają egzaminy zdalne? Najczęściej wykładowcy przygotowują pliki z egzaminem na platformie Teams i określają czas, w którym należy go zakończyć – jeśli ktoś się nie wyrobi, nie ma już możliwości oddania pracy.

Studenci zauważają, że czasem wykładowcy nie biorą pod uwagę możliwych problemów technicznych czy słabego połączenia z internetem. – Trzeba pamiętać, że wielu studentów nie ma w domu dogodnych warunków, które pozwolą im na pełne skupienie – dodaje nasza rozmówczyni.

Praktykę trudno sprawdzić online

O ile na studiach humanistycznych zorganizowanie egzaminu zdalnego niekiedy wymaga tylko odpowiedniej organizacji, trudniejsze jest to na kierunkach ścisłych czy technicznych. Na Politechnice Bydgoskiej planowo zajęcia oraz egzaminy mają odbywać się zdalnie, chyba, że w tej sprawie odgórnie zostaną wydane inne decyzje.

– Projekty i plansze na zaliczenia muszę przynieść na uczelnie. Wykonane prace również będziemy przeglądać na miejscu. Wykładowcy są bardzo negatywnie nastawieni na zajęcia zdalne i mają nadzieję, że nic nie zmieni tego, by sesja odbyła się w murach Politechniki – mówi Agnieszka, która studiuje na uczelni wzornictwo.

Gdy pytaliśmy o to, czy wykładowcy i studenci wolą tryb stacjonarny czy zdalny prowadzenia egzaminów, rzecznik PBŚ, Szymon Różański stwierdził, że głosy w tej sprawie są różne i nie da się przedstawić jednogłośnego stanowiska społeczności akademickiej. – Jako władze uczelni uważamy, że stacjonarne jest korzystniejsze. Jeśli nie będzie przeciwwskazań zdrowotnych, będziemy starali się przeprowadzić sesję w ten sposób – powiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto