Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert odpowiada na pytania. Wykup, grunty i... czekanie na ustawę

Kazimierz Netka
Pytań dotyczących możliwości wykupu mieszkań lokatorskich pojawiło się tak wiele, że natychmiastowe wsparcie ze strony eksperta okazało się niezbędne. Zaproszenie na redakcyjny dyżur telefoniczny przyjął rzeczoznawca z ...

Pytań dotyczących możliwości wykupu mieszkań lokatorskich pojawiło się tak wiele, że natychmiastowe wsparcie ze strony eksperta okazało się niezbędne. Zaproszenie na redakcyjny dyżur telefoniczny przyjął rzeczoznawca z zakresu wyceny nieruchomości Henryk Jankowski.

- Moja spółdzielnia nie chce przyjmować wniosków o wykup mieszkania. Czy ma do tego prawo?

- Nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych jeszcze nie obowiązuje. Została przyjęta przez Sejm, a Senat zgłosił do niej poprawki. Po przyjęciu tych poprawek ponownie przez Sejm, ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. Gdy zacznie obowiązywać, wtedy spółdzielnie muszą się do niej dostosować. Teraz mają pełne prawo przyjąć wniosek ale też mogą odmówić. Na razie nie wiadomo, kiedy ustawa zacznie obowiązywać.

- Mam spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania. Spółdzielnia proponuje wykup ziemi, czyli tzw. udział w gruncie. Czy muszę się na to zgodzić?

- Można się zgodzić, ale nie ma takiej konieczności. Jednak wartość udziału w gruncie będzie to kwota rzędu 200-400 złotych - zostanie tu zastosowana bonifikata - najczęściej jest to aż 95 procent. Dodam jedynie, że posiadanie udziału w gruncie jest niezbędne przy zawieraniu umowy notarialnej.

- Jakie rekompensaty otrzymają ci, którzy już wykupili mieszkania po znacznie wyższych cenach, niż zapłacą korzystający z nowej ustawy?

- Będą to rekompensaty niewielkie. Nikt raczej nie otrzyma ich jednorazowo, w gotówce. Będzie co najwyżej zwolniony z opłacania funduszu remontowego, a takie kwoty są niskie. Będzie więc musiało upłynąć sporo czasu, by taka osoba uzyskała pełne zadośćuczynienie finansowe.

- Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej w Helu, która w 1978 roku kupiła od wojska nieruchomości. Nie ma aktu notarialnego, ale mimo to sprzedała kilka mieszkań lokatorskich. Posiadam teraz spółdzielcze własnościowe prawo do takiego lokalu mieszkalnego. Władze spółdzielni twierdzą, że wszystko zostanie uregulowane, gdy pełnię praw uzyskamy na zasadzie zasiedzenia. Ma to nastąpić w styczniu przyszłego roku. Czy wówczas ta nowa ustawa nas obejmie?

- Jeżeli na podstawie zasiedzenia sytuacja prawna właściciela lokalu zostanie uregulowana, nowa ustawa i jego będzie obejmowała.

- Czy warto się zapisywać do kolejek, które organizują zainteresowani wykupem mieszkań według nowych zasad?

- Kolejki na razie nie mają racji bytu. Spółdzielnie nie muszą przyjmować wniosków, dopóki nie obowiązuje ustawa.

- Dlaczego gminy mają prawo przyznania 95 procentowych bonifikat, np. w przypadku sprzedaży mieszkań kombatantom. A tu jest inaczej - spółdzielnie nie mają takiego prawa i wymagana jest ustawa?

- Dlatego, że są to różne formy własności. Rada gminy może decydować o cenie sprzedaży mieszkań komunalnych, które należą do gminy. Sprawę sprzedaży lokali, których właścicielami są spółdzielnie, reguluje ustawa.

- Spółdzielnia mieszkaniowa jest właścicielem mieszkań niezasiedlonych. Sprzedaje je na wolnym rynku, zamiast dawać członkom. Czy tak będzie dalej?

- Spółdzielnia, jako właściciel, ma prawo sprzedać lokal po cenie wolnorynkowej i na tym zarobić. Oczywiście, prawa członków spółdzielni nie mogą być przy tym naruszane.

- Czy przy przekształceniu spółdzielczego prawa w odrębną własność, niezbędne jest dokonanie wykupu gruntu przez spółdzielnię mieszkaniową, jeśli posiada ona prawo wieczystego użytkowania tego gruntu? Proszę również - o ile to możliwe - o podanie obowiązującego dotychczas przepisu w tej sprawie.

- Jeżeli jest to użytkowanie wieczyste, to stan prawny jest uregulowany. Grunt może być w użytkowaniu wieczystym albo w prawie własności - te formy obowiązują w Polsce. Warto wiedzieć, że honorowane w naszym kraju użytkowanie wieczyste gruntu, wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat rocznych i z ryzykiem, że co jakiś czas - z uwagi na wzrost wartości gruntu - ta opłata roczna ulegnie zmianie. Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku reguluje prawo własności i użytkowania wieczystego.

- W 2005 roku zawarłam umowę dotyczącą wykupu mieszkania spółdzielczego. Spłatę należności za lokal rozłożono mi na okres 5 lat. W kwietniu tego roku minęły 2 lata. Czy w związku z nową ustawą otrzymam jakiekolwiek odszkodowanie teraz, czy dopiero po zapłaceniu całej należności?

- Odszkodowanie w takich sytuacjach przewiduje poprawka Senatu do sejmowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, o czy już wspominałem. Nie wiadomo, czy ta poprawka się utrzyma. W bieżącym tygodniu być może wszystko się wyjaśni.

- Mam mieszkanie lokatorskie, oddane do użytku w 1992 r. Budynek stoi na gruncie spółdzielni mieszkaniowej. Kredyt mieszkaniowy spłaciłem, natomiast część kredytu została umorzona przez Skarb Państwa. W marcu dostałem pismo z Patronackiej Spółdzielni Mieszkaniowej, że spółdzielnia podjęła uchwałę, z której wynika, że chcąc przekształcić moje mieszkanie na mieszkanie własnościowe, będę musiał spłacić zadłużenie wobec, które wynosi ponad 12 tysięcy złotych. Czyli jeżeli nowa ustawa wejdzie w życie, to uzyskam szanse na wykup mieszkania za symboliczną kwotę?

- Oczywiście, będzie pan miał takie prawo.

- Jestem członkiem SM Przymorze i posiadam lokatorskie prawo do lokalu. Nie mieszkam w tym mieszkaniu od początku, prawo do niego uzyskałam poprzez zamianę mieszkań. Czy będę miała prawo do przekształcenia według zapowiadanych preferencyjnych zasad?

- Oczywiście. Podstawowy warunek - trzeba być członkiem spółdzielni mieszkaniowej i nie zalegać z opłatami.

Pytaj!

Wszelkie pytania dotyczące wykupu mieszkań za przysłowiową złotówkę, nadal można przesyłać e-mailem pod adresem: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto