Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Dzikowska w Bydgoszczy [fotorelacja]

Redakcja
Listek Kasztanowca
Na dziedzińcu Biblioteki Głównej znalazło się kilkadziesiąt osób pragnących porwać się pełnym humoru opowieściom o najdalszych zakątkach naszego globu.

W czwartek po południu odbyło się spotkanie z Elżbietą Dzikowską - historykiem sztuki, sinologiem, podróżniczką, reżyserem i operatorem filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów (ok. 300 zrealizowała wspólnie z mężem Tonym Halikiem tworząc cykl „Pieprz i wanilia”), autorką wielu książek: „Niełatwo być Indianinem”, „Limańskie ABC”, „Tropem złota”, „Hombre”, „Vilacamba – ostatnia stolica Inków”, „Czarownicy”, „Polacy w sztuce świata”, serii książek „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce”, autorką programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, wystaw sztuki współczesnej.

W latach 1964-1981 pracowała w redakcji „Kontynentów”. Zwiedziła wówczas całą Amerykę Łacińską. Od połowy lat siedemdziesiątych zaczęła podróżować z mężem Tonym Halikiem. Po jego śmierci zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce (mat.organizatora).

Pani Elżbieta zaczęła od opowieści o tym, jak to się stało, że stała się specjalistą od Ameryki Łacińskiej, mimo że kończyła sinologię. Przybliżała różne zabawne perypetie ze swojej młodości. Po kilkunastu minutach przeszła do opowieści o konkretnych miejscach i podróżach, o czym przypominały jej wyświetlane na monitorze zdjęcia. Chociaż wielu nie było w stanie dojrzeć zdjęć, to gdy po godzinie Pani Elżbieta pytała, czy kończyć, bo może ktoś zmęczony, publiczność jednogłośnie zaprzeczyła, jakoby takie uczucie jej towarzyszyło. W pewnym momencie było trzeba jednak przerwać opowieść i dać szansę publiczności. Pytano o Majów, miejsca godne polecenia, miejsca jeszcze przez Panią Elżbietę Dzikowską nieodwiedzone oraz te, w których ludzie byli najprzyjemniejsi, bo jak ktoś słusznie zauważył, miejsca tworzą ludzie. Było to wyjątkowo sympatyczne i udane spotkanie. Pozostaje mi żałować, że nie mogłam zostać do końca.

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto