Enea Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek 58:62. W derbach błędów górą Anwil. Astoria do play off potrzebuje cudu

Joachim Przybył
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek Dariusz Bloch
Anwil Włocławek niepokonany w derbach w tym sezonie i o krok od drugiego miejsca po sezonie zasadniczym. Enea Abramczyk Astoria do play off musi wygrać w Zielonej Górze, a i to niekoniecznie wystarczy.

Enea Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek 58:62 (11:21, 17:13, 15:18, 15:10)

ASTORIA: Cavars 15 (1), 13 zb., Camphor 12 (2), Washpun 6, Zębski 4, Chyliński 2 oraz Nizioł 7 (1), Pluta 6 (2),Krasuski 3 (1), Herndon 3, Alekandrowicz 0.
ANWIL: Dimec 13, Petrasek 12 (2), Mathews 10, Łączyński 4, Bell 0 oraz Nowakowski 8 (1), Dykes 7, Bojanowski 6, Szewczyk 2, Kowalczyk 0.

Dla gospodarzy był to mecz o być lub nie być w play off, zwłaszcza, że wcześniej King wygrał swój mecz. Włocławianie także zapowiadali walkę o zwycięstwo, bo przybliżało ich do fotela wicelidera, a to zawsze przewaga hali w ewentualnym półfinale.

Pierwsze minuty wyrównane i z problemami w ofensywie z obu stron. To włocławianie szybciej jednak znaleźli drogę do koszów w Łucznice. Głównie dzięki obronie, która pozwoliła bydgoszczanom w 1. kwarcie trafić zaledwie 2 (!) rzuty z gry. Po drugiej stronie skuteczni byli Petrasek i Dimec, a jeszcze w tej kwarcie przewaga Anwilu Włocławek przekroczyła 10 punktów.

To nie była jednak piękna koszykówka. W 2. kwarcie obie drużyny prześcigały się w pudłowaniu z dobrych pozycji, nawet Dimec nie trafiał spod kosza. Bydgoszczanie zaczęli powoli wykorzystywać te prezenty i po "trójce" Nizioła zmniejszyli straty do 6 punktów.

To wręcz niesamowite, że Astoria Bydgoszcz trafiła tylko 8 rzutów z gry do przerwy, a wciąż była w grze o zwycięstwo. Anwil Włocławek nie był wiele lepszy (m.in. 8 strat i 10 trafień z gry), zupełnie niewidoczny był Jonah Mathews, więc do przerwy goście prowadzili jedynie 6 punktami.

Po przerwie Anwil Włocławek konsekwentnie grał akcje z Dimcem, co przyniosło nie tylko punkty, ale i trzeci faul Cavarsa. Gospodarze starali się grać agresywnie w defensywie, ale też popełniali mnóstwo fauli i już po 3 minutach przekroczyli limit. Najlepsza nawet obrona nie pomoże, jeśli nie ma skutecznych akcji, a pod włocławskim koszem Asta popełniała wciąż zbyt wiele błędów. Bałagan w ataku był tak duży, że w pewnym momencie Cavars zdecydował się na rzut z dystansu i... trafił. W tym festiwalu nieudolności goście mieli więcej talentu, więc ich przewaga w pewnym momencie urosła do 14 punktów.

W ostatniej kwarcie wreszcie z dystansu trafił Pluta (46:52), a po chwili za faule spadł James Bell. Bydgoszczanie cały czas ciężko pracowali w defensywie, a Anwil Włocławek przez prawie 4 minuty był bez punktów w ostatniej kwarcie.

Brakowało jednak cierpliwości i spokoju (aż 50 niecelnych rzutów z gry w całym meczu), a włocławianie w końcu zaczęli trafiać i odbudowali przewagę do 10 punktów. Asta walczyła do końca z wielką ambicją. W ostatniej minucie zbliżyli się na 4 punkty, mieli dwa rzuty z dystansu, ale oba przestrzelili (w sumie 7/30 za 3).

Anwil Włocławek potrzebuje w środę wyjazdowego zwycięstwa z HydroTruckiem, aby zająć 2. miejsce. Play off dla Astorii Bydgoszcz? Wciąż możliwy, ale trzeba wygrać w Zielonej Górze, a King Szczecin musiałby przegrać w Gliwicach.
Wszystkie mecze ostatniej 30. kolejki sezonu zasadniczego EBL rozpoczną się o godzinie 17.30.

Anwil Włocławek wygrał derby z Eneą Abramczyk Astorii. W Łuczniczce kilka tysięcy kibiców dopingowało głośno obie drużyny. Byliście na meczu? Poszukajcie siebie i znajomych na naszych zdjęciach!

Na następnych zdjęciach kolejne informacje. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Kibice na derbach Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek 58:62 [zdjęcia]