Joachim Przybył
Enea Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek
Enea Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek Dariusz Bloch
Wielkie emocje i walka do ostatnich sekund w Łuczniczce. Anwil Włocławek wygrał w Bydgoszczy z Enea Astorią. Wielkie mecze Rickiego Ledo i Krisa Clyburna.

Enea Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek 103:106 (20:29, 28:21, 30:26, 25:29)
ENEA ASTORIA: Clyburn 26 (4), Kemp 16, 7 zb., Zębski 12 (1), Mich. Nowakowski 13 (2), Walton 12, 6 as. oraz Szyttenholm 10 (2), Aleksandrowicz 5 (1), Mar. Nowakowski 5 (1), Frąckiewicz 4, Krasuski 0.
ANWIL: Ledo 27 (1), 7 zb., Wroten 21, Sokołowski 16 (2), Simon 6 (2), Freimanis 6 (2), 9 zb. oraz Milovanović 16, Dowe 8, 5 as., Karolak 6 (2), Sulima 0.

Obie drużyny były nieco poturbowane w derbach: goście wciąż bez Szymona Szewczyka, Enea Astoria bez Michała Chylińskiego. Lider beniaminka nie grał ostatnio w Warszawie i okazało się, że musi poddać się zabiegowi, przerwa potrwa 2-3 tygodnie.

Bydgoszczanie zaczęli bardzo dobrze w defensywie. W zacieśnionej strefie pod koszem przecinali wiele podań Anwilu i wyprowadzali przy każdej okazję kontrę, których bardzo obawiał się trener Igor Milicić. Było 11:7 po błyskawicznej akcji asyście Waltona i wsadzie Adama Kempa. Gospodarze nie potrafili jedynie zatrzymać penetracji do kosza Tony Wrotena.

Mistrzowie Polski dopiero pod koniec kwarty poprawili szyki w defensywie i zaczęli dyktować warunki gry. Inna sprawa, że zmiennicy Enea Astorii pudłowali nawet spod kosza. Brakowało bardzo mocno Chylińskiego, który w trudnej chwili mógłby trafić z dystansu. Skuteczność z gry Asty spadła do 35 procent i kilkadziesiąt sekund wystarczyło, aby Anwil odjechał na dystans 7 pkt.

Włocławianie mieli przewagę pod tablicami, co było wyrazem wyraźnej przewagi fizycznej gości na większości pozycji, zwłaszcza na obwodzie. Na początku 2. kwarty było już +12 na korzyść Anwilu. I to mimo, że znowu problemy ze skutecznością miał Ricky Ledo.

Enea Astoria lukę w defensywie rywali znajdowała pod koszem, gdzie koledze potrafili dostarczyć piłkę Kempowi. To wystarczyło, żeby zatrzymać odjazd Anwilu, ale było za mało, żeby odrabiać straty. Dopiero w 15. minucie pierwsze punkty zdobył Walton, ale strzelca zespół znalazł w osobie Clyburna. Jego "trójka" w ostatniej sekundzie połowy oznaczała, że z przewagi mistrzów Polski zostały zaledwie 2 punkty.

Po przerwie Amerykanin nie zamierzał przestać, trafił znowu za 3 i było 53:52 dla gospodarzy. Mecz nabrał rumieńców, prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a Asta uwierzyła w niespodziankę.

Włocławianie konsekwentnie atakowali deskę Asty i wymuszali kolejne faule gospodarzy. W połowie 3. kwarty 4 przewinienie zaliczył Walton i powędrował na ławkę, zagrożony był też Michał Nowakowski. Nawet to nie zatrzymało Asty: w ostatniej akcji z własnej połowy trafił Zębski i przed ostatnią kwartą było 78:76.

Było już 81:76 po "trójce" Aleksandrowicza. To był najlepszy fragment Enea Astorii i rozgrywany wyłącznie siłami polskich graczy. Anwil popełniał błąd za błędem: niecelne rzuty, faul niesportowy, ofensywny.

W połowie kwarty było 93:85 po "trójce" Michała Nowakowskiego. Dopiero wtedy, po kolejnej przerwie dla Milicicia, Anwil rozegrał spokojnie kilka akcji i zdobył 8 pkt z rzędu.

Niesamowity tego dnia Clyburn (9/17 z gry) jeszcze raz dał Aście 4 punkty przewagi, ale wszystko rozstrzygnęło się w ostatniej minucie. Dwie straty popełnił Walton, a w najważniejszym momencie za 3 trafił Ledo na 97:100. Amerykanin w ostatniej kwarcie rzucił aż 15 pkt.