Enea Astoria Bydgoszcz – Legia Warszawa [zdjęcia, relacja z meczu]

Krzysztof Wypijewski
Enea Astoria Bydgoszcz - Legia Warszawa Koszykówka
Enea Astoria Bydgoszcz - Legia Warszawa Koszykówka Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoscy koszykarze wygrali w hali „Arena” ze stołeczną ekipą 85:75 w zaległym meczu 19. kolejki Energa Basket Ligi. „Asta” zrewanżowała się tym samym za wrześniową porażkę w Warszawie 81:98. We wtorek w ekipie gospodarzy zadebiutował nowy środkowy – Zane Waterman (USA).

ENEA ASTORIA BYDGOSZCZ – LEGIA WARSZAWA 85:75

Kwarty: 14:13, 31:21, 26:16, 14:25.
Astoria: Sanders 12, Chyliński 5, Bogucki 20, Dambrauskas 8, Nizioł 9 oraz Aleksandrowicz 3, Krasuski 0, Waterman 3, Gabrić 25.
Legia: Karolak 9, Medford Jr 3, Kulka 9, Morris 22, Watson 8 oraz Neal 14, Linowski 2, Kamiński 4, Wyka 4.

Enea Astoria ma obecnie 30 punktów (bilans 9-12) i zajmuje 9. miejsce w tabeli EBL.

Inauguracyjna kwarta była bardzo wyrównana (14:13). Kolejne 10 minut zdecydowanie należało już jednak do Enea Astorii. Miejscowi aż 5 razy trafili zza łuku; doskonałą zmianę dał Tomislav Gabrić (17 punktów do przerwy, w tym 4x3). Do szatni bydgoszczanie schodzili z 11-punktową zaliczką (45:34).

3. kwarta była znakomita w wykonaniu „Asty”. Gospodarze przejęli inicjatywę pod tablicami, rzadko mylili się w rzutach z gry. Wygrali tę część spotkania 26:16 i po 30. minutach meczu prowadzili 71:50.

Legia nie zamierzała się jednak poddawać i w finałowej kwarcie mocno napierała. Gdy jednak stołeczni notowali serię kilku udanych akcji z rzędu, trener Artur Gronek prosił o przerwę i uspokajał grę swoich podopiecznych. Ostatecznie Enea Astoria Bydgoszcz wygrała 85:75.

Najwięcej punktów dla bydgoszczan zdobył Gabrić (25). Double-double zaliczył Adrian Bogucki (20 pkt, 10 zbiórek). Ten ostatni – przypomnijmy – nie „łapał się” do składu Anwilu Włocławek i na początku grudnia 2020 r. został zakontraktowany przez Astorię.

W ekipie znad Brdy zadebiutował Zane Waterman, który został zakontraktowany w miniony piątek (początek sezonu spędził w klubie z Ostrawy). Amerykański środkowy spędził na parkiecie blisko 13 minut. W tym czasie zebrał 4 piłki, zdobył 3 oczka, miał ponadto 2 bloki i 1 asystę.

Kolejne ligowe spotkanie „Asta” rozegra już w najbliższy piątek, 15 stycznia. Tego dnia bydgoszczanie ugoszczą w hali „Arena” HydroTruck Radom (godz. 17.30, transmisja w Polsacie Sport Extra). W pierwszej rundzie zespół znad Brdy pokonał tego rywala 85:72.