Dariusz Knopik
Koszykarze Enea Astroii (czerwone-czarne stroje) musieli uznać wyższość rywali z Dąbrowy Górniczej Marzena Bugała
W 20. kolejce Energa Basket Ligi Enea Astoria przegrała w Dąbrowie Górniczej. To trzecia porażka bydgoszczan z rzędu.

MKS Dąbrowa Górnicza - Enea Astoria Bydgoszcz 89:86
Kwarty: 21:23, 17:24, 31:16, 20:23.
MKS: Moore 23 (3x3, 7 zb., 8 as.), Wilson 19 (4x3), Mijović 17 (1x3, 7 zb.), Mazurczak 14 (2x3), Michał Nowakowski 7 (1x3, 8 zb.) - Motylewski 6, Kroczak 3 (1x3), Cizauskas 0, Piechowicz 0, Dawdo 0.
Enea Astoria: Dambrauskas 19 (2x3), Gabrić 14 (8 zb.), Bogucki 13 (7 zb.), Sanders 11, Nizioł 6 - Frąckiewicz 12, Marcin Nowakowski 6 (1x3), Chyliński 3 (1x3), Aleksandrowicz 2.

Bydgoszczanie początkowo, podobnie jak w dwóch poprzednich przegranych meczach, słabiej prezentowali w ataku. W pierwszej kwarcie trafili tylko dziewięć rzutów z 20 oddanych z gry. W ofensywie konsekwentnie grali pod kosz skąd trafiał głównie Łukasz Frąckiewicz (8 punktów w pierwszych 10 minutach). Na szczęście dobrze bronili i tym elementem zapewniali sobie minimalne prowadzenie.

W drugiej kwarcie podopieczni Artura Gronka poprawili się w każdym elemencie i powiększali przewagę. Najwyżej prowadzili 41:27 w 17. minucie po dwóch akcjach 2+1 Pauliusa Dambrauskasa i Coreya Sandersa. Szkoda, że w końcówce zabrakło im koncentracji w obronie oraz ataku i pozwolili rywalom odrobić część strat.

Początkowo trzecia część spotkania wyglądała podobnie jak druga. Koszykarze „Asty” dobrze bronili i szybko kontratakowali. Jednak dobra gra trwała tylko do 25. minuty. Potem znowu zabrakło skuteczności w ataku i z przewagi praktycznie nic nie zostało, bo w 28. minucie był remis 63:63. Następnie było jeszcze gorzej, bo bydgoszczanie już nic nie trafili w trzeciej kwarcie! Ten fragment przegrali aż 0:13 i to były koszmarne minuty, które zdecydowały o porażce. Mimo, że w czwartej kwarcie bydgoscy zawodnicy gonili wynik i nawet mieli szansę doprowadzić do dogrywki. Jednak nie trafiali decydujących rzutów w samej końcówce meczu.

Po tej porażce bydgoszczanie z bilansem 7-12 zajmują dopiero 13. miejsce w EBL.

Kolejny mecz Enea Astoria zagra z Polskim Cukrem Toruń w piątek 8 stycznia.