Europejska Noc Muzeów 2014 w Bydgoszczy [PROGRAM]

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Europejska Noc Muzeów 2014 odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja. ...
Europejska Noc Muzeów 2014 odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja. ... Agata Wodzień
Europejska Noc Muzeów 2014 odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja. Do akcji, jak co roku włączają się bydgoskie muzea.

Europejska Noc Muzeów związana jest z Międzynarodowym Dniem Muzeów obchodzonym corocznie przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja muzealnych kolekcji. Zwiedzaniu towarzyszą koncerty, wernisaże, pokazy i prelekcje.

W Bydgoszczy podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów zwiedzać będziemy:

- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
- Muzeum Wojsk Lądowych
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Muzeum Wodociągów
- Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
- Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego
- Muzeum Mydła i Historii Brudu
- Muzeum Oświaty

Program Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy:

MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
SPICHRZE NA BRDĄ, ul. Grodzka 7-11 / 17.00 – 01.00

17.00 – 18.30 Malowana Baba, Malowany Dziad – warsztaty plastyczne wszystkie dzieci i dorosłych, którzy chcą wziąć udział we wspólnym tworzeniu barwnej tablicy z postaciami w strojach ludowych. Po wspólnej zabawie pamiątkowa fotografia. (Amfiteatr)

19.00 – 20.00 Kujawiak z oberkiem – występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej podczas którego zaprezentowany zostanie układ różnych tańców i piosenek ludowych tj. kujon, kujawiak z oberkiem, polka, przyśpiewki oberkowe z solówkami. (Amfiteatr)

22.00 Kulturalnie wieczorową porą
Etnodesign wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo… – poznaj sekrety wystawy i udaj się w podróż z przewodnikiem.

MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
ZBIORY ARCHEOLOGICZNE, ul. Mennica 2 / 17.00 – 01.00

17.00 – 22.00 W obiektywie – przed budynkiem Zbiorów Archeologicznych, gdzie będzie można przenieść się w czasie, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie w przebraniu legionisty rzymskiego!
(plener)

18.00 Kulturalnie wieczorową porą
W świecie wojen, wierzeń i magii – tego wieczoru nikt nie może się nudzić. Muzeum apeluje do dzieci, by zabrały swoich rodziców w podróż w pradzieje. Podczas interaktywnego zwiedzania dowiesz się: o wojowniczych plemionach zamieszkujących okolice Bydgoszczy w pierwszych wiekach naszej ery, o tajemnicach kręgów kamiennych, o magicznych zabiegach i rytuałach pogrzebowych, a na koniec będziesz mógł wcielić się w wojownika z przełomu er lub pradawną białogłowę.

18.00 – 22.00 Konserwacje-wariacje – jeśli chcesz zapoznać się ze specyfiką pracy konserwatora zabytków, weź udział w warsztatach podczas których zademonstrowane zostaną techniki naprawy płótna m.in. jego ubytków i uszkodzeń. (Piwnica Białego Spichrza)

22.00 Kulturalnie wieczorową porą
W świecie wojen, wierzeń i magii. Rzecz o ludach z Pomorza i Kujaw w pierwszych wiekach naszej ery – interaktywne, kuratorskie oprowadzenie po wystawie Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza poświęconej pradziejom. Podczas zwiedzania szczególna uwaga zostanie zwrócona na zagadnienia związane ze znaleziskami militariów, obrządkiem pogrzebowym i zabiegami magicznymi.

MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
EUROPEJSKIE CENTRUM PIENIĄDZA, ul. Mennica 4 / 17.00 – 01.00

17.00 Otwarcie wystawy Dzieje Pieniądza. Starożytny Rzym
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane gospodarczo-ekonomiczne funkcje pieniądza w czasach starożytnego Rzymu. Zaaranżowane na wystawie antyczne targowisko stanie się pretekstem do ukazania wpływu na postęp cywilizacyjny polegający na stymulacji produkcji i handlu oraz zawieranie wielkich i małych (codziennych) transakcji.

17.00 – 22.00 Na chwałę Rzymu! – poznaj antyczne gry i zabawy. Tylko dziś repliki gier w jakie grano ponad 2000 lat temu! (Plener)

17.00 – 22.00 Stragan Terencji – wszystkich zainteresowanych rzemiosłem oraz życiem codziennym starożytnych Rzymian muzeum zaprasza do stoiska Rzymianki, która zaprezentuje m.in. biżuterię antyczną, ceramikę, szkło, przybory toaletowe oraz piśmiennicze. (Plener)

17.00 – 1.00 Legio XXI Rapax – tylko tej Nocy Wyspa Młyńska zamieni się w Imperium Romanum. Przybyli legioniści rzymscy zademonstrują pokazy musztry wojskowej i techniki walki. Na specjalnie wydzielonych stanowiskach będzie można zapoznać się z uzbrojeniem rzymskim, ekwipunkiem marszowym legionisty czy przedmiotami do budowy wałów. (Plener)

17.00 – 1.00 Okno na świat, czyli... rzecz o Kanale Bydgoskim – w ramach Roku Kanału Bydgoskiego zapraszamy na wystawę Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość, na której prezentowany będzie film o Kanale Bydgoskim.

20.00 – 21.00 Armia rzymska w dobie wczesnego cesarstwa. Struktura, organizacja, uzbrojenie – zapraszamy na wykład Cezarego Wyszyńskiego (członka grupy rekonstrukcyjnej) dotyczący uzbrojenia i ekwipunku legionisty rzymskiego. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Muzealne Perły, podczas którego zaprezentowane zostaną OSTROGI WOJÓW z II/III wieku.

21.00 Kulturalnie wieczorową porą
Dzieje pieniądza. Starożytny Rzym – wszystkich miłośników starożytności z pewnością zainteresuje fakt, że tej nocy przygotowaliśmy pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. Musisz tu być!

23.00 Kulturalnie wieczorową porą
Mennica bydgoska – czy wiesz, że na Wyspie Młyńskiej na miejscu obecnie istniejącego budynku Europejskiego Centrum Pieniądza znajdowała się Mennica Bydgoska, w której już w latach 1594–1688 bito monety i medale? Dowiedz się więcej przychodząc na muzealne oprowadzanie po wystawie.

MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
GALERIA SZTUKI NOWOCZESNEJ, ul. Mennica 8 / 17.00 – 01.00

17.00 – 18.00 Malowanie-sypanie – wszystkie dzieci, które chciałyby usypać obraz z kolorowego piasku zapraszamy przed Galerię Sztuki Nowoczesnej. Razem stworzymy arcydzieło! (Plener – warsztat zależny od warunków pogodowych) Ponadto, każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w konkursie Bawmy się Sztuką, w którym zostaną rozlosowane nagrody. Szczegółowych informacji udzielą prowadzący warsztaty.

17.00 – 01.00 Muzeum Utracone – zapraszamy na prezentację filmu o utraconych dziełach sztuki. (Antresola)

18.00 – 18.30 12'30 – prezentacja nowego nabytku Muzeum przez autorkę Bognę Burską

19.00 Otwarcie wystawy XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Wystawa pokonkursowa. Pokaz dzieł i warsztatu Józefa Gielniaka

Wystawa pokonkursowa organizowana jest od 1977 r. Konkurs ma na celu uhonorowanie pamięci tego wybitnego polskiego grafika, który osiągnął niebywałe mistrzostwo w technice linorytu.

20.00 – 21.30 Przegląd filmów found footage Bogny Burskiej połączony z dyskusją
Filmy stanowią cykl projekcji, na który składają się realizacje found footage powstałe w latach 2004–2011 we współpracy z montażystą Michałem Januszańcem. Inspiracją i równocześnie tworzywem realizacji Burskiej są filmy z głównego nurtu kina. Artystka wyszukuje sceny i kadry, następnie łączy je z sobą i przeplata, tworząc w ten sposób nową narrację i jakość plastyczną.

21.00 – 00.00 Czas na grafikę – pokaz wykonywania linorytu przez artystę grafika Jana Gordona

21.00 – 1.00 Teka graficzna – jeśli interesujesz się grafiką, chciałbyś dowiedzieć się więcej o technice wypukłodruku, przyjdź do Galerii na wystawę XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Wystawa pokonkursowa. Pokaz dzieł i warsztatu Józefa Gielniaka. O arkanach sztuki graficznej opowie starszy kustosz, kierownik Działu Grafiki Barbara Chojnacka.

23.00 Kulturalnie wieczorową porą
Galeria Sztuki Nowoczesnej – jeśli ciekawi cię Sztuka Polska XX i XXI w., przyjdź do Muzeum!
W programie interaktywne oprowadzanie.

MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
DOM LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO, ul. Mennica 7 / 17.00 – 01.00

17.00 – 17.30 Sztuka dla Malucha – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie. Animowana lalka Pana Wyczółkowskiego oprowadzi dzieci po ekspozycji zapoznając je z prezentowanymi zbiorami.

17.30 – 19.00 Strefa Fantazji – portret to opowieść o emocjach i uczuciach. Popuść wodze fantazji i dokończ wizerunek z obrazów Leona Wyczółkowskiego. (plener)

17.30 – 21.00 Układanka – zgadywanka – specjalnie dla najmłodszych milusińskich przygotowaliśmy wielkoformatową układankę. Ułożone poprawnie puzzle ukażą pracę Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, którą można odnaleźć na ekspozycji. (plener)

21.00 Kulturalnie wieczorową porą
Twórczość Leona Wyczółkowskiego – jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z nasza wystawą… teraz jest najlepszy moment! Tylko u nas o Wyczółku w blasku księżyca.

MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
EXPLOSEUM / 17.00 - 20.00

17.00 – 20.00 Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg – gra terenowa, która rozgrywana będzie na terenie Exploseum.

17.00 – 20.00 1157 – samodzielne zwiedzanie budynku 1157, w którym zainstalowano pięć stanowisk ze wspomnieniami pracowników m.in.: historię robotnika z wielonarodowościowej ekipy monterów, opowieść gońca rowerowego pracującego na całym terenie DAG Fabrik Bromberg czy też relację pracownicy strefy produkcji prochu bezdymnego (POL-Betrieb).

17.00 – 20.00 Explo – strzelnica – zapraszamy wszystkich miłośników broni na profesjonalne stanowiska strzeleckie, na których można będzie sprawdzić swoją celność strzelając replikami karabinów i pistoletów.

MUZEUM DYPLOMACJI I UCHODŹSTWA POLSKIEGO UNIWERSYTETU KAZIMIERZA WIELKIEGO W BYDGOSZCZY, ul. Ryszarda Berwińskiego 4 / 17.00 – 00.00

W tym roku odkryjemy przed Państwem kulisy świata wielkiej polityki i "spotkań na szczycie". Wystawa pt. Upominki w świecie dyplomacji, uzupełniona o najnowsze nabytki, pozwoli poznać ten niezwykle ciekawy i owiany mgłą tajemnicy aspekt wizyt państwowych. Dla miłośników militariów przygotowaliśmy ekspozycje mundurów z okresu II wojny światowej. Chętni będą mogli przymierzyć bateldres i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Pasjonaci historii z pewnością pochylą się nad zbiorem archiwalnych fotografii, które bez trudu przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji.

MUZEUM FOTOGRAFII W BYDGOSZCZY, ul. Królowej Jadwigi 14 / 18.00 – 01.00

18.00 Światłem malowane – otwarcie wystawy uczniów Technikum Fotochemicznego ZSCH w Bydgoszczy
19.00 Warsztat Fotografa Analogowego – wykonywanie powiększeń w ciemni, także z własnych negatywów pod okiem fachowca
19.00 Portret w dwóch aranżacjach – zdjęcia w plenerze oraz atelier
Konkurs Fotografii moc w Muzealną Noc na najciekawsze zdjęcie wykonane podczas Nocy Muzeów

MUZEUM KANAŁU BYDGOSKIEGO IM. SEBASTIANA MALINOWSKIEGO, ul. Nowogrodzka 3 / 16.00 – 01.00

16.00 – 18.00 Królowa jest tylko jedna – Syreniada – zlot właścicieli syren i nie tylko. Możliwość zapoznania się z samochodami, które przez lata uważane były za królowe polskich szos.
18.00 – 19.00 Śluza Trapezowa – wykład Roberta Grochowskiego nt. unikatowej w skali całego świata śluzy.
18.00 – 23.00 Od Brdy Staropolskiej do Pancerniackiej Sagi – piknik multihistoryczny nad starym Kanałem Bydgoskim. Możliwość zapoznania się z kulturą materialną ziem polskich od średniowiecza do XX wieku. W ramach obozowiska średniowiecznego, nowożytnego, XVIII – wiecznego i z okresu I i II wojny światowej zaprezentowana zostanie bogata kultura naszych przodków, w tym stroje, wyposażenie i broń z poszczególnych epok. Zaprezentowane zostaną również stoiska z dawnymi zawodami oraz żywy obraz przedstawiający Fryderyka II pokazującego Kanał Bydgoski na mapie. Przedstawiona zostanie historia kręcenia Pancerniackiej Sagi w mieście nad Brdą. Na widzów czekają scenki rodzajowe oraz liczne konkursy.
19.00 – 01.00 Bydgoska Scylla i Charybda – oprowadzanie po wystawie

MUZEUM OŚWIATY, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4 / 17.00 – 00.00

Muzeum Oświaty zaprasza na zwiedzanie wystaw:
– Szkoła naszych dziadków i pradziadków
– Szkolnictwo w okresie PRL
– Drogi zdobywania zawodu nauczyciela
– Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945
– Marian Rejewski – genialny kryptolog, matematyk, bydgoszczanin
– Rok Ludzi Wolności – wernisaż wystawy plakatu uczniów z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy

Ponadto będzie istniała możliwość, w ramach Wirtualnej nocy w muzeach, obejrzenia fotografii najciekawszych muzeów (pracownia komputerowa – pokój nr 19, I piętro)

MUZEUM WODOCIĄGÓW
STARA HALA POMP, ul. Gdańska 242 / 17.00 – 01.00

Atrakcją Nocy Muzeów w Lesie Gdańskim będą cztery występy Theatrum Mundi z Ryglic, który zaprezentuje przedstawienie edukacyjno – rozrywkowe Przygody Kropli Wody, adresowane głownie dla młodej widowni, w zabawowej formie wyjaśniające zasady obiegu wody w przyrodzie i jego znaczenie dla życia na ziemi.
Spektakle zaplanowano o godzinach: 16.00, 18.00, 20.00 i 22.00

Zwiedzający będą mogli poznać też ekspozycję stałą, między innymi: hydranty i zdroje uliczne, pompy, replikę średniowiecznego rurmusa – urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za którego pomocą w XV wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy; współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory… Obok zabytkowej Hali Pomp zajrzeć można do piętrowego kanału wodno - ściekowego z końca XIX wieku.

MUZEUM WODOCIĄGÓW
WIEŻA CIŚNIEŃ, ul. Filarecka 1 / 17.00 – 01.00

Podczas Nocy Muzeów w wieży oglądać będzie można unikalną wystawę hełmów, czapek i kapeluszy wojskowych armii kilkunastu państw świata – także takich, których nie ma już na mapach – między innymi: Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i armii Berlinga, Bułgarii, Czech i Czechosłowacji, Danii, Jugosławii, Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Republiki Federalnej Niemiec; Norwegii, Szwecji, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Eksponowane będą tez elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierzy.

Dostępna będzie również ekspozycja stała: średniowieczne, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet – wanny, zlewy, stare krany; beczkę woziwody, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Z tarasu widokowego na wysokości 38 metrów (najwyższy powszechnie dostępnego punktu w mieście), można podziwiać także przez 4 lunety, panoramę Bydgoszczy.

MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH, ul. Czerkaska 2 / 17.00 – 01.00

– Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali – zwiedzanie ekspozycji stałej
Pozostałe atrakcje:
– Eksponaty na wyciągnięcie ręki – możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z czasów II wojny światowej
– prezentacja wyposażenia jednostek wojskowych garnizonu bydgoskiego
– konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU, ul. Długa 2 / 17.00 – 01.00

Zapraszamy na szereg darmowych atrakcji m.in.:
– wystawę plenerową
– możliwość korzystania z kąpieli w eksponatach
– pranie w baliach i na tarach oraz korzystanie z urządzeń
– oprowadzanie po ulicy Długiej od Bramy do Bramy

BIBLIOTEKA BERNARDYNÓW, ul. Długa 41/ 18.00-23.00

(grupy 15-osobowe, wejście co 30 minut)
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy przechowywana jest poklasztorna biblioteka należąca niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów, którzy przybyli do Bydgoszczy w 1480 r. Jest to najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów, jego początki sięgają schyłku XV wieku.

Przez kilka wieków biblioteka funkcjonowała jak wiele innych bibliotek klasztornych. W XVIII wieku Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim, co przesądziło o dalszych losach konwentu i jego księgozbioru. Wkrótce zakon skasowano, ale jego biblioteka nie została rozproszona. W XIX w. książki przechowywane były w Farze, aż w 1907 r. trafiły do Biblioteki Miejskiej, gdzie zinwentaryzowano je i opracowano, i gdzie przechowuje się je do dziś jako odrębną kolekcję.

Od 1936 r. Bibliotheca Bernardina eksponowana jest w stylizowanym pomieszczeniu, urządzonym staraniem ówczesnego dyrektora Biblioteki Miejskiej, dr. Witolda Bełzy i dzięki ofiarności społeczeństwa miasta.

Zabytkowy księgozbiór składa się z 1374 woluminów, które zawierają 1555 dzieł. Zasób ten jest zróżnicowany treściowo, choć naturalnie najliczniejsze są dzieła z zakresu teologii i filozofii. Chlubą każdej biblioteki są inkunabuły, druki wydane do końca 1500 roku. W zbiorze bernardynów jest ich 97. Niewątpliwie najciekawszym z nich jest jedyna zachowana na świecie ulotka Hieronima Savonaroli „Reguła dla wszystkich zakonników", wydana we Florencji w 1489 r.

O wartości Biblioteki Bernardynów nie decyduje jednak ilość cenionych na rynku zabytków sztuki drukarskiej. Podobny lub nawet lepszy księgozbiór można zgromadzić w nowych bibliotekach. Najważniejszą cechą tej biblioteki jest jej przeszłość, która jest częścią historii miasta.

INTROLIGATORNIA BIBLIOTECZNA, ul. Długa 39 / 18.00-23.00

(co godzinę pokaz oprawy książki)
Książka w postaci, którą znamy obecnie, swój wygląd zawdzięcza pracy introligatorów. Warsztatów introligatorskich, w których książki oprawia się ręcznie, jest coraz mniej. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy posiada własną introligatornię od 1 listopada 1923 roku. Dzięki subwencjom ministerialnym dyrektor Witold Bełza wyposażył pracownię w niezbędne urządzenia, które wykorzystywane są do dziś.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie