Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewa Wachowicz na pikniku kulinarnym w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Posmakuj krakersów ze świerszczy albo tradycyjnego chleba!

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Michał Sierek / Aneta Zurek / pexels.com
W niedzielę, 17 lipca, w Młynach Rothera odbędzie się piknik popularnonaukowy “Chleb nasz powszedni. Tradycje kulinarne Pomorza i Kujaw”. Na bydgoszczan czekać będzie mnóstwo atrakcji, które pomogą poznać tradycje kulinarne i sekrety kuchni przyszłości. Organizatorami pikniku są bydgoskie Młyny Rothera i toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na większość atrakcji wstęp wolny.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

od 16 lat

– Zależy nam na budowaniu wokół stołu wspólnoty – sympatyków Młynów, mieszkańców miasta i gości odwiedzających nas podczas wakacyjnych wyjazdów. Kuchnia to temat, który zawsze inspiruje i daje pole do odkrywania nowych wrażeń. Rozmowy o jedzeniu to także doskonała okazja do popularyzacji nauki – zrozumieć, jak przebiegają procesy, dzięki którym potrawy trafiają na nasze stoły – to fascynująca sprawa – Anna Triebwasser, Specjalistka ds. komunikacji w Młynach Rothera.

Ewa Wachowicz i Michał Korkosz “Rozkoszny” w Bydgoszczy

Na miłośników kulinarnych wrażeń czekać będą goście specjalni – blogerzy Ewa Wachowicz i Michał Korkosz “Rozkoszny”. Rozmowy o kulturze jedzenia w Polsce oraz o żywności tradycyjnej i nowoczesnej poprowadzi z nimi Bogumiła Wresiło-Olszewska z Polskiego Radia PiK. Po spotkaniu będzie możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia i zdobycia autografu.

Na pikniku organizowanym w dawnym młynie nie może zabraknąć tematów związanych z wypiekami – smakoszy domowego chleba zapraszamy między innymi na warsztaty chlebowe z opowieścią o zakwasie Justyny Zielińskiej. Z kolei Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej zaprasza do odkrycia ciekawostek o ziarnach i mączce ziemniaczanej, a Profesor Ciekawski weźmie pod lupę drożdże i ich niesamowite właściwości.
Dla odważnych – kuchnia przyszłości, czyli krakersy ze świerszczy na stanowisku Młyna Wiedzy. Z kolei toruński lokal Monka, który już wkrótce otworzy w Młynach restaurację i kawiarnię, przybliży nam tajniki pracy piekarni rzemieślniczej i zaprosi na degustację swoich specjałów.

Patrząc w przyszłość, nie sposób pominąć rosnącej popularności kuchni wegańskiej. Fundacja Zdrowego Życia poczęstuję nas m.in. kotletem z żółtej huby nazywanym „kurczakiem z drzewa”, a Akademia Natura opowie o właściwościach dzikich roślin.

Program imprezy:

  • godz. 11.00 | Spotkanie z Ewą Wachowicz
  • godz. 12:00 | Spotkanie z Michałem Korkoszem “Rozkosznym”
  • godz. 12:30, 14:00, 15:30 | Warsztaty chlebowe Młynów Rothera (na warsztaty obowiązują zapisy: mailowo [email protected] lub osobiście, w Zaczynie)
  • godz. 13:30, 14:15, 15:00 | Pokazy kuchni molekularnej
  • godz. 11:00-17:00 | “Ile może małe ziółko?” (odkrywanie sekretów roślinnego świata)
  • godz. 11:00-17:00 | “Słowo o pszczołach” (będzie można przyjrzeć się bliżej życiu pszczół; skosztować miodu powstałego na dachu WSG w Bydgoszczy i poznać jego skład oraz lecznicze właściwości; będą też konsultacje z dietetykiem)
  • godz. 11:00-17:00 | “Rosnąć jak na drożdżach” (drożdżowe ciekawostki zaprezentuje Pracownia Profesora Ciekawskiego)
  • godz. 11:00-17:00 | “Bakterie, ziemniaki i pradawne ziarna”
  • godz. 11:00-17:00 | “Kuchnia przyszłości” (będzie można dowiedzieć się, jakie są alternatywy pożywienia, które znamy oraz czym jest liofilizacja; będzie można skosztować przekąski ze świerszczy o smaku kremowej cebuli, czosnku, ziół oraz wyrazistym smaku sosu BBQ, larwy mącznika z czosnkiem i ziołami, chipsy z mąki z grochu i mąki ze świerszczy oraz krakersy z mąki ze świerszczy z pomidorem i oregano).
  • godz. 11.00-17.00 | “Kuchnia roślinna” (Czy kuchnia roślinna również jest kuchnią przyszłości? Będzie można tu skosztować roślinnych przysmaków – w menu barszcz z podagrycznika pospolitego oraz kotlet z żółtej huby nazywanej „kurczakiem z drzewa”)

Co? Gdzie? Kiedy?

  • Niedziela, 17 lipca, godz. 11.00-17.00, taras Młynów Rothera.
  • Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część obowiązują zapisy.
  • Wszystkie informacje można znaleźć TUTAJ.

Działania finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”.

"Miejskie lato" w Młynach Rothera w Bydgoszczy

Wydarzenie “Chleb nasz powszedni. Tradycje kulinarne Pomorza i Kujaw” to kolejne już wydarzenie w ramach cyklu "Miejskie lato", którego organizatorem są Młyny Rothera. Każdy wakacyjny weekend będzie pełen dobrej zabawy, angażujących wydarzeń i różnorodnych atrakcji związanych z miastem.

W programie przewidziane są warsztaty tematyczne, koncerty, zajęcia sensoryczne, aktywności związane z konstruowaniem, eksperymenty i zabawy plastyczne, a także dwa duże pikniki popularnonaukowe. W ramach tej inicjatywy Młyny zaprosiły do współtworzenia wydarzeń lokalne fundacje, stowarzyszenia i instytucje. A wszystko po to, aby umilić wakacyjny czas zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym mieszkańcom miasta.

- Zależy nam na uświadomieniu bydgoszczanom, że taras Młynów Rothera to wspólna przestrzeń wszystkich mieszkańców, w której mogą się spotykać, odpoczywać, ale też korzystać z przygotowanej dla nich oferty kulturalno-edukacyjnej. Wydarzenia w ramach „Miejskiego Lata” są różnorodne i dedykowane różnym grupom wiekowym, a udział we wszystkich atrakcjach jest darmowy – mówi Anna Stempska, Kierowniczka działu programowego w Młynach.

Szczegółowy program i harmonogram imprez w ramach "Miejskiego lata" jest dostępny TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto