MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fenomen małej bydgoskiej szkoły. W SP nr 19 warto się uczyć! [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Szkoła Podstawowa nr 19 na bydgoskim Siernieczku jest przykładem małej szkoły, ale o dużych możliwościach. Zobaczcie galerię zdjęć z tej placówki edukacyjnej.
Szkoła Podstawowa nr 19 na bydgoskim Siernieczku jest przykładem małej szkoły, ale o dużych możliwościach. Zobaczcie galerię zdjęć z tej placówki edukacyjnej. Dariusz Bloch
Szkoła Podstawowa nr 19 przy ul. Kaplicznej to wyjątkowa placówka na edukacyjnej mapie Bydgoszczy. Mało liczne klasy, rodzinna atmosfera i bogata oferta zajęć pozalekcyjnych sprawiają, że chce się w niej uczyć.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

"Dziewiętnastka" na bydgoskim Siernieczku jest przykładem, że w dużym mieście można zdobywać wiedzę w szkole, gdzie panuje niepowtarzalny klimat. W placówce funkcjonuje jeden oddział przedszkolny oraz niewielka podstawówka. Klasy są nieliczne i to wielki atut.

- Uczy się w nich średnio kilkunastu uczniów, a to sprawia, że nauczyciele mają komfortowe warunki pracy, bo każdemu uczniowi mogą poświęcić więcej czasu i pracować z uczniem wręcz indywidualnie - mówi Dorota Kucińska, dyrektor SP nr 19. - Poza tym w naszej szkole panuje rodzinna atmosfera. Jesteśmy małą społecznością, więc wszyscy doskonale się znamy. Dzieci 6-letnie mają w przedszkolu nauczyciela, który potem uczy je w klasach I-III. To sprawia, że nie czują stresu związanego z pójściem do klasy pierwszej, bo znają już swoją panią. Podobnie jest z przejściem do klasy IV, ponieważ już wcześniej wychowankowie znają większość nauczycieli uczących w klasach starszych.

Mała szkoła, dużo atutów

Mała szkoła atutów ma znacznie więcej. - Wszystkie dzieci, nie tylko te z klas I-IV, mogą korzystać ze świetlicy szkolnej, która jest otwarta w godz. 6.45-16 - mówi Dorota Kucińska. - Mamy też świetlicę środowiskową i socjoterapeutyczną, którą prowadzimy we współpracy z Bydgoskim Ośrodkiem Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”.

Szkoła na Siernieczku to wręcz wymarzone miejsce dla uczniów, którzy nie odnajdują się w dużych szkołach.

- I mamy u nas takie dzieciaki - mówi Dorota Kucińska. - Dzięki nauce w kameralnym gronie i rodzinnej atmosferze, jaka panuje w naszej szkole, bardzo dobrze sobie radzą i chętnie rozwijają swoje zainteresowania - mówi Dorota Kucińska.

A oferta placówki jest naprawdę bogata. - Do wyboru są, m.in., zajęcia pozalekcyjne muzyczne lub sportowe np. z piłki nożnej, jest też koło filmowe - wylicza Dorota Kucińska. - Dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej organizowane są zajęcia z kodowania, a dla klas VI-VIII zajęcia z programowania. Jeśli widzimy, że ktoś z uczniów ma jakieś zainteresowania i chciałby je rozwijać, to ofertę dostosowujemy do tych potrzeb. To kolejny nasz atut.

Integrują się z mieszkańcami Siernieczka

W SP nr 19 bardzo prężnie działa też Szkolne Koło Wolontariatu.

- Bardzo integrujemy się z okolicznymi mieszkańcami - mówi Dorota Kucińska. - W poprzednim semestrze zaprosiliśmy ich np. na wieczornicę z okazji Święta Niepodległości. W okresie świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy z kolei dla społeczności Siernieczka kiermasz świąteczny, jasełka, a w styczniu odbyło się kolędowanie.

Szkoła może się też pochwalić sukcesami w nauce. - W ubiegłym roku nasi uczniowie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego uzyskali bardzo wysokie wyniki. W skali staninowej w pomiarze dydaktycznym uzyskaliśmy 8 stanin na 9 możliwych - podkreśla Dorota Kucińska.

Okazją, by lepiej poznać placówkę będą drzwi otwarte, które odbędą się 23 lutego (czwartek) w godz. 16-19. - Zapraszamy na nie szczególnie rodziców z dziećmi, które od września pójdą do klasy I - mówi Dorota Kucińska. - Będzie można zwiedzić szkołę, pobawić się w naszej sali zabaw, rozwiązać rebusy z języka angielskiego. Atrakcji przygotujemy mnóstwo.

SP nr 19 patronuje Mikołaj Kopernik. 19 lutego br. (niedziela) minie 550. rocznica urodzin wybitnego polskiego astronoma.

- Z tej okazji w poniedziałek (20 lutego) cała społeczność szkolna spotka się na wspólnym obiedzie. Będzie też urodzinowy tort - zapowiada Dorota Kucińska. - Uczniów szkół z naszego województwa zachęcamy do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Frazeologicznym z cyklu „W świecie ukrytych znaczeń ”. Konkurs pt. "Urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą" poświęcony jest Mikołajowi Kopernikowi i przeznaczony dla klas V-VIII. Współorganizujemy go razem z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy. Na prace konkursowe czekamy do 26 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto