Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Prapremier 2012. "Lubiewo" [recenzja]

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Drugi dzień najważniejszej obecnie imprezy teatralnej w kraju przyniósł widzom zabawną, choć równocześnie gorzką refleksję.

Po sobotniej inauguracji Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012, o której piszemy w Festiwal Prapremier Bydgoszcz 2012 trwa!, widzowie obejrzeli "Lubiewo", adaptację głośnej książki Michała Witkowskiego.

Zarówno pierwowzór, jak i wczorajszy spektakl pełne są bezkompromisowych opisów wrocławskiego środowiska homoseksualistów ostatnich lat PRL-u. Na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy nie zabrakło więc często rodzących śmiech historii z życia codziennego stałych bywalców wrocławskiej "Pikiety" - parku, w którym "ciotki" polowały na swoje ofiary. Wszystkie przedstawiły Patrycja i Lukrecja, główne bohaterki sztuki, w których role rewelacyjnie wcielili się Paweł Sanakiewicz i Janusz Marchwiński z Teatru Nowego w Krakowie.

Obie, podstarzałe już "ciotki" z rozrzewieniem wspominały więc historię życia, nocnych podrywów na "Pikiecie", seksu w miejskich szaletach i przyjaźni polsko-rosyjskiej sprowadzającej się do podrywania nic nie podejrzewających, heteroseksualnych rosyjskich żołnierzy.

fot. Jarosław Pruss

Ale kiedy wydawało się, że całość sprowadzi się do prezentacji ironicznych historyjek dwóch poczciwych, i mocno już podstarzałych gejów, nagle w ich opowiadaniach pojawili się inni bywalcy "Pikiety", których po kolei zabierała "ta straszna choroba AIDS". To sprawiło, że widzowie nie wychodzili z teatru uśmiechnięci, lecz z gorzką refleksją wymalowaną na twarzach.


Festiwal Prapremier 2012 [program]


To oczywiście nie koniec wrażeń związanych z Festiwalem Prapremier. Dziś teatromani obejrzą na przykład przedstawienie Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie - "Matki/Błagalnice. Koncert Śmierci" Einara Schleefa według Eurypidesa i Ajschylosa. - Mit Tezeusza jest fascynujący, współczesny; kiedy się w niego wczyta poraża. (...) Każdy z nas niesie Antyk w sobie. Wszyscy jesteśmy z niego ulepieni w różnych konfiguracjach i mutacjach. Antyk jest bezkompromisowy i radykalny. Mam ochotę robić już tylko Antyk lub rzeczy, które Antykiem są nasiąknięte - tak o spektaklu mówił w rozmowie z redaktorem portalu teatrdlawas.pl Łukasz Chotkowski, reżyser przedstawienia.

W kasach Teatru Polskiego dostaniemy jeszcze pojedyncze wejściówki na dzisiejsze przedstawienie (o godz. 20) oraz kilka kolejnych, m.in. na:

  • "Nieskończoną historię" Teatru Powszechnego z Warszawy (wtorek, godz. 20);

  • "Aleksandrę. Rzecz o Piłsudskim" Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha (czwartek, godz. 19);

  • "Awanturę warszawską. Waszyngton-Moskwa-Londyn" wystawioną w Muzeum Powstania Warszawskiego (niedziela, godz. 20). Warto!

 


Teatr Polski będzie szokował na ulicach


 

Zobacz też:


Inscenizacja walk z 1939 roku

Czar starego autobusu miejskiego

Wystawa kotów rasowych

Trasa Uniwersytecka w budowie
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto