Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz jest polską stolicą teatru

(bog)
Prezentację konkursowych spektakli XII edycji Festiwalu Prapremier rozpoczyna "Podróż zimowa" w reż Mai Kleczewskiej. To jedyny reprezentant gospodarzy, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, ale zgodnie uznawany za jednego z faworytów do festiwalowego Grand Prix.
Prezentację konkursowych spektakli XII edycji Festiwalu Prapremier rozpoczyna "Podróż zimowa" w reż Mai Kleczewskiej. To jedyny reprezentant gospodarzy, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, ale zgodnie uznawany za jednego z faworytów do festiwalowego Grand Prix. Magda Hueckel
W sobotę, o godz. 17, ruszyła kolejna edycja Festiwalu Prapremier. W tym roku obejrzymy aż 10 spektakli konkursowych. Będzie też sporo atrakcji okołofestiwalowych. Zaczynamy dzisiaj, a kończymy dopiero 6 października.

Frekwencja dopisała i dzisiejsza inauguracja "Prapremier" tradycyjnie odbyła się przy pełnej widowni. I to mimo że festiwal otworzył spektakl w ramach pokazów pozakonkursowych - "Against", czyli najnowsza koprodukcja bydgoskiego teatru i szwajcarskiego Schlachthaus Theater. Tradycyjnie obyło się też bez większych uroczystości. Nie było ani gali, ani oficjalnych powitań.

O randze organizowanych przez Teatr Polski w Bydgoszczy "Prapremier" nikogo jednak nie trzeba przekonywać. Dość powiedzieć, że w ciągu 11 zdobyły uznanie wszystkich liczących się scen w kraju, krytyków i teatromanów. Każdy chce tu być, a jeszcze bardziej - zdobyć Grand Prix. Przykład? Pierwotnie konkurs na najlepszą nowość ubiegłego sezonu miał w tym roku obejmować tylko dziewięć wyselekcjonowanych spektakli. W ostatniej chwili, niespełna dwa tygodnie temu, zdecydowano się jednak na dziesiąte przedstawienie - "Piątą stronę świata" Teatru Śląskiego w Katowicach. Do tego dyrekcja sceny z Górnego Śląska pokrywa większość kosztów wyjazdu swojego zespołu. A to już o czymś świadczy.

Czytaj: Festiwal Prapremier. Rozmowa z Pawłem Sztarbowskim, zastępcą dyrektora Teatru Polskiego

Prezentacje konkursowej dziesiątki ruszyły również dziś - "Podróż zimowa" TPB, w reż Mai Kleczewskiej - i potrwają codziennie do 6 października. Czego się spodziewać? Poza dzisiejszym wyjątkiem znów dominuje współczesna polska dramaturgia mierząca się z aktualnymi dla Polaków problemami. Oczywiście wszystkie spektakle walczące o Grand Prix prezentują też to, co w polskim teatrze jest obecnie najlepsze i najciekawsze - każdy jest inny zarówno w formie, jak i pod względem poruszanych tematów.

- Do tego przygotowaliśmy jeszcze szereg innych wydarzeń okołofestiwalowych - zachęca Paulina Wenderlich z biura marketingu Teatru Polskiego w Bydgoszczy. - Na przykład po każdym spektaklu będzie można porozmawiać z jego twórcami i aktorami. Dyskusje poprowadzi na górnym foyer TPB Mona Grabowska, a udział w nich jest bezpłatny - dodaje.

I tak, w ramach prezentacji nowych form, już na niedzielę, również na górnym foyer TPB (o godz. 15), zaplanowano prezentację słuchowisk radiowych. Łącznie zostaną zaprezentowane trzy, kilkudziesięciominutowe przedstawienia młodych polskich autorów, związanych z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza i Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kolejne atrakcje to spektakle pozakonkursowe. Są wśród nich dwie ostatnie koprodukcje międzynarodowe bydgoskiej sceny - wspomniany już "Against" i "Europa" (6 października, o godz. 20) oraz "Skąpo" (3 października, o godz. 17 i 21) i "Zachem.Interwencja" (5 października, o godz. 17), który powstał w reakcji na likwidację bydgoskiej ikony przemysłu - zakładów Zachemu. Po tym pokazie zaplanowano też debatę: "Późne ofiary transformacji. (I jak im pomóc?)". Wstęp na nią jest darmowy, ale na wszystkie przedstawienia należy już wykupić bilety. Co ciekawe dwa ostatnie z wymienionych stanowią prezentację dorobku młodych twórców, ale związanych już z bydgoską sceną.

Program FP uzupełnia jeszcze jedno bardzo ciekawe wydarzenie, tzw. Noc dramaturgów, którą zaplanowano na 4 i 5 października, od godz. 22.30 w klubie Mózg, przy Gdańskiej 10. Będą to czytane na głos - przez aktorów TPB - teksty kolejnej grupy polskich dramaturgów, tym razem uczestników Szkoły Dramatu, którą w TPB prowadzi Artur Pałyga. Również tu wstęp będzie darmowy.

Zapominalskim przypominamy natomiast, że w kasach TPB, przy Mickiewicza 2, są jeszcze pojedyncze bilety na niemal wszystkie przedstawienia konkursowe. Oto ich pełna lista:
- 28 września - "Podróż zimowa", TPB, godz. 20;
- 29 września - "Firma", Teatr Nowy w Poznaniu, godz. 19;
- 30 września - "Morrison/Śmiercisyn“, Teatr Lalki i Aktora w Opolu, godz. 20;
- 1 października - "Kalina“, monodram Katarzyny Figury, Teatr Polonia i Och Teatr w Warszawie, godz. 18;
- 2 października - "Balladyny i romanse“, Teatr Pinokio w Łodzi, godz. 19;
- 3 października - "Klub miłośników filmu Misja“, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, godz. 19;
- 4 października - "Upadek pierwszych ludzi“, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, spektakl wystawiany na scenie w Toruniu, godz. 17 oraz "Piąta strona świata", Teatr Śląski w Katowicach, godz. 20 (scena TPB);
- 5 października - "Betlejem polskie“, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, godz. 20;
- 6 października - "Requiemaszyna“, Instytut Teatralny w Warszawie, godz. 18.
Bilety kosztują od 25 do 100 zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska