Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapeuci zaplanują zabiegi. Na tych zmianach mają skorzystać pacjenci

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Magister fizjoterapii z 3-letnim doświadczeniem zawodowym lub specjalista fizjoterapii ma możliwość zmodyfikowania zabiegów zleconych przez wszystkich lekarzy specjalistów, z wyjątkiem lekarzy rehabilitacji.
Magister fizjoterapii z 3-letnim doświadczeniem zawodowym lub specjalista fizjoterapii ma możliwość zmodyfikowania zabiegów zleconych przez wszystkich lekarzy specjalistów, z wyjątkiem lekarzy rehabilitacji. Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum Polska Press
Od stycznia bieżącego roku niektórzy fizjoterapeuci uzyskali nowe uprawnienia i mogą sami ustalać plan zabiegów oraz modyfikować schemat terapii. Nie wszyscy pacjenci o tym wiedzą.

- Mam problemy z kręgosłupem. Neurolog wypisał mi skierowanie na rehabilitację - mówi pani Krystyna, mieszkanka bydgoskich Glinek. - Udałam się więc do zakładu rehabilitacji w jednej z bydgoskich przychodni, by zapisać się na zabiegi. Wśród nich był laser, ale okazało się, że w tym roku na ten zabieg nie ma już wolnych miejsc. Fizjoterapeutka zaproponowała mi w to miejsce inny zabieg. Powiedziała, że może sama dokonać takiej zmiany. Jestem zaskoczona. Czy rzeczywiście może tak być?

Sebastian Szyper, specjalista fizjoterapii i zarazem członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, wyjaśnia: - Od stycznia br. weszły w życie zmienione przepisy dotyczące świadczeń leczniczych w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Magister fizjoterapii z 3-letnim doświadczeniem zawodowym lub specjalista fizjoterapii ma możliwość zmodyfikowania zabiegów zleconych przez wszystkich lekarzy specjalistów, z wyjątkiem lekarzy rehabilitacji. W tym ostatnim przypadku fizjoterapeuta, by dokonać modyfikacji, musi skontaktować się z lekarzem rehabilitacji. Te zmiany mają na celu usprawnienie systemu i mają na nich skorzystać pacjenci.

Sprawozdanie do lekarza

Znowelizowane rozporządzenie nakłada też na fizjoterapeutów obowiązki. - Po zakończonym cyklu zabiegów musimy złożyć sprawozdanie lekarzowi, który wystawiał skierowanie - mówi Sebastian Szyper.

Wspomniani fizjoterapeuci w przypadku rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej mogą teraz planować postępowanie terapeutyczne.

- Lekarze innych specjalności nie muszą już dokładnie opisywać, jakie zabiegi należy wykonać. O tym może zdecydować fizjoterapeuta - mówi Sebastian Szyper. - Na skierowaniu musi być jednak pieczęć lekarza, imię i nazwisko pacjenta i jego PESEL, rozpoznanie z kodem ICD 10 i współistniejące choroby.

Ponadto fizjoterapeuci mogą dokonywać oceny stanu funkcjonalnego pacjenta, przeprowadzić badanie czynnościowe narządu ruchu np. podczas wizyt fizjoterapeutycznych w domu, a po zakończeniu cyklu zabiegów ocenić efekty pracy i zalecić pacjentowi, jak powinien dalej postępować. - Takich wizyt fizjoterapeutycznych w naszym regionie zrealizowanych zostało już bardzo dużo - mówi Sebastian Szyper.

Protest wciąż trwa

Tymczasem w miniony poniedziałek (23 września) w wielu placówkach w kraju wznowiono zawieszony w maju protest fizjoterapeutów. W tym tygodniu zabiegów nie ma w zakładzie rehabilitacji w szpitalu MSWiA w Bydgoszczy. Wszyscy fizjoterapeuci przebywają na zwolnieniach lekarskich. Jak będzie dalej? Nie wiadomo.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy w środę (25 września) fizjoterapeuci pracowali normalnie, choć solidaryzują się z protestującymi. Do pracy kolejny dzień przyszli ubrani na czarno.

- Nie jesteśmy zadowoleni z wtorkowych rozmów związkowców z ministrem zdrowia, ale na razie nie zaostrzamy protestu - mówi Filip Jaskólski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Oddział Terenowy przy szpitalu Jurasza. - Ministerstwo twierdzi, że w 70 proc. placówek podwyżki były. Chce zweryfikować w placówkach te dane i sprawdzić, jakie kwoty były przeznaczone na podwyżki dla fizjoterapeutów. Ma to zrobić do piątku. W przyszłym tygodniu będzie kolejne spotkanie z ministrem zdrowia. Od wyniku tych rozmów uzależniamy, czy zaostrzymy protest, czy nie.

Postulaty fizjoterapeutów to m.in., godne płace, bezpłatne szkolenia, szybszy dostęp pacjenta do fizjoterapeuty i brak limitów na badania laboratoryjne. Protest dotyczy też diagnostów laboratoryjnych i techników radiologii.

ZOBACZ TAKŻE:

Szukacie nowego mieszkania w Bydgoszczy? Zobaczcie inwestycje, które już wkrótce powstaną w naszym mieście. Przedstawiamy niektóre z nich

Tu powstają nowe bloki w Bydgoszczy. Zobaczcie, co się buduj...

Co się zmieni w sieci tramwajowej w Bydgoszczy? Jakimi ulicami będą jeździć tramwaje? Zobacz >>>

Tędy w przyszłości pojadą tramwaje w Bydgoszczy. ZDMiKP ogło...

Smaki Kujaw i Pomorza odc. 5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto