Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizycy dają popis w Bydgoszczy. Z centrum miasta wystartują sondy stratosferyczne!

Dorota Witt
Dorota Witt
W piątek o godz. 11 na Placu Teatralnym została otwarta wystawa o naukowcach światowego formatu wywodzących się z Bydgoszczy i regionu. Będzie ją można oglądać do początku października.
W piątek o godz. 11 na Placu Teatralnym została otwarta wystawa o naukowcach światowego formatu wywodzących się z Bydgoszczy i regionu. Będzie ją można oglądać do początku października. Arkadiusz Wojtasiewicz
Na Placu Teatralnym w Bydgoszczy została otwarta wystawa o naukowcach światowego formatu wywodzących się z Bydgoszczy i regionu. W niedzielę i poniedziałek (19 i 20 września) ze Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej wystartują dwie unikatowe sondy stratosferyczne. Naukowcy dają popis w Bydgoszczy z okazji 47. Zjazdu Fizyków Polskich organizowanego w Operze Nova.

Zobacz wideo: Casting do filmu "Negatyw" Roberta Wichrowskiego w Bydgoszczy

W najbliższy poniedziałek, 20 września, w gmachu Opery Nova w Bydgoszczy fizycy z Polski i zagranicy uroczyście zainaugurują 47. Zjazd Fizyków Polskich. Wydarzenia potrwają do 23 września. Ale już wcześniej naukowcy pojawią się na mieści i trudno ich będzie przeoczyć.

  • W piątek o godz. 11 na Placu Teatralnym została otwarta wystawa o naukowcach światowego formatu wywodzących się z Bydgoszczy i regionu. Będzie ją można oglądać do początku października.
  • W uroczystości wzięła udział, m.in., Anna Zielińska, wnuczka Jana Czochralskiego, słynnego chemika i metalurga z Kcyni, który przeszedł do historii jako odkrywca metody hodowli monokryształów, powszechnie używanej we współczesnej technologii.
  • W niedzielę i poniedziałek ze Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej wystartują dwie unikatowe sondy stratosferyczne.
  • W oba dni w samo południe wystartują sondy stratosferyczne, po raz pierwszy w Polsce w unikatowych konfiguracjach dwubalonowych, odtwarzających oryginalne techniki sondowań wypracowane przed stuleciem przez wielkich pionierów badań stratosfery z bydgoskim rodowodem.

Naukowy przygotowali atrakcje dla bydgoszczan

Niedziela to warsztatowy dzień Zjazdu, będzie poświęcony dydaktyce fizyki. Otworzy go unikatowe wydarzenie: start tandemowej sondy stratosferycznej z detektorami promieniowania kosmicznego udostępnionymi dzięki życzliwości Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Podobny start, tyle że sprofilowany pod kątem badań meteorologicznych, jest przewidziany w poniedziałek, w przerwie uroczystości otwarcia Zjazdu. Dwubalonowe sondy, użyte w obu lotach, będą odtwarzały konfiguracje rozwijane przez wielkich badaczy stratosfery pochodzących z Bydgoszczy.

Fizycy związani z Bydgoszczą

- Niedaleko bydgoskiego Starego Rynku urodził się Hugo Hergesell, człowiek, który jako pierwszy dostrzegł ślad istnienia stratosfery. Nie zrozumiał jego natury, lecz absolutnie go nie zignorował. Hergesell miał ponadto kluczowy wkład w tworzenie podstaw globalnej meteorologii, bez której dzisiejsze prognozy pogody nie mogłyby istnieć - wyjaśnia Jarosław Chrostowski, dziennikarz i redaktor naukowy oraz współorganizator Zjazdu. - Bydgoszczanin, Erich Regener, był jednym z pierwszych badaczy ozonu atmosferycznego. To on w sondowaniach balonowych jako pierwszy zarejestrował ultrafioletową część widma słonecznego i na tej podstawie zidentyfikował położenie warstwy ozonowej w atmosferze. Zmierzył także, na jakiej wysokości w atmosferze występuje maksimum natężenia promieniowania kosmicznego, dziś nazywane maksimum Regenera-Pfotzera. Regener ponadto wyznaczył wartość ładunku elementarnego dokładniej od Roberta Millikana, który za swoje pomiary otrzymał Nagrodę Nobla, najdokładniej ze wszystkich naukowców przewidział temperaturę promieniowania kosmicznego tła i zbudował pierwszą sondę naukową do pierwszej rakiety kosmicznej, czym dokonał rzeczy absolutnie fenomenalnej: zainicjował pozaziemską fizykę eksperymentalną.

Z centrum Bydgoszczy wystartują sondy stratosferyczne

  • Start misji stratosferycznej BHR-21 nastąpi w niedzielę, 19 września, z płyty Starego Rynku w Bydgoszczy i jest przewidziany na godz. 12.00. Przygotowania zaczną się dwie godziny wcześniej. Będzie im towarzyszył komentarz merytoryczny dotyczący współczesnych zagadnień związanych z sondowaniami atmosfery oraz aspektów historycznych z naciskiem na zapomniany wkład bydgoskich pionierów penetracji przestworzy. Przewidywane są także rozmowy z członkami zespołu konstruującego sondy i naukowcami. Kapsułę sondy dedykowaną pomiarom powietrza i obrazowaniu powierzchni Ziemi wykonała młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, a przy montażu obu sond pomagali uczniowie bydgoskiej Szkoły Podstawowej Centrum Edukacji Montessori.
  • Poniedziałkowy start misji stratosferycznej BHAI-21 odbędzie się około 11.45, w przerwie uroczystości otwarcia Zjazdu. Również to wydarzenie będzie poprzedzone dwugodzinnymi przygotowaniami uzupełnionymi o komentarz merytoryczny. Sonda BHAI-21 wzniesie się w powietrze z tarasu przy Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej.

Oficjalnie Zjazd rozpocznie się w poniedziałek, 20 września.

- W uroczystościach weźmie udział prof. Frank Wilczek, noblista z polskimi korzeniami, który online wygłosi wykład o kryształach czasu. Będziemy gościć, między innymi, prof. Luca Bergé, przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Fizycznego - mówi prof. dr hab. inż. Adam Gadomski z Politechniki Bydgoskiej (PBŚ), przewodniczący Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Fizycy dają popis w Bydgoszczy. Z centrum miasta wystartują sondy stratosferyczne! - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto