Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna przed filharmonią - jest na nią pomysł?

Redakcja
Fontanna przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy nie działa od około roku. Mieszkańcom miasta jest żal niszczejącego obiektu. Stowarzyszenie Projekt Bydgoszcz proponuje stworzenie tzw. tańczącej fontanny.


Widowisko "Tańczące fontanny" na placu przed Filharmonią Pomorską - zdjęcia

Fontannę w kształcie organów na skwerze przed gmachem Filharmonii Pomorskiej wykonano w latach 70. Stanowiła dopełnienie dzielnicy muzycznej, która powstała dzięki staraniom Andrzeja Szwalbego, wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, honorowego obywatela Bydgoszczy. W otoczeniu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, galerii posągów kompozytorów i wirtuozów oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina znajduje się niszczejąca fontanna.

- Ostatnio chyba rok temu działała, aż szkoda patrzeć, jak to kruszeje - mówi małżeństwo, które od wielu lat mieszka w okolicy. Rzeczywiście, elementy budowy z betonu zaczynają się rozpadać, a w korytkach, z których tryskała woda, teraz znajdują się liście i śmieci.

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Pomorska" pisała, że według uzyskanych informacji fontanna ma być poddana remontowi wiosną. Jak mówi gazecie Hanna Pawlikowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta - W tej chwili nie mogę jeszcze zbyt dużo zdradzać, ale wszystko idzie ku dobremu.

Pomysł na tańczącą fontannę

Stowarzyszenie "Projekt Bydgoszcz" złożyło w lipcu tego roku do Urzędu Miasta pismo, w którym Sebastian Kusz proponuje przebudowę fontanny przed Filharmonią Pomorską, aby przypominała tę tymczasową, której pokaz otwierał Targi WOD-KAN. Wówczas bydgoszczanie obejrzeli wodny spektakl „Tańczące fontanny, woda-światło-dźwięk”.

Wśród korzyści Sebastian Kusz podaje:
- poprawę atrakcyjności i prestiżu miasta
- jako element promocji zewnętrznej i poprawę wizerunku Bydgoszczy
- jako element autopromocji wśród bydgoszczan
- jako element promocji Filharmonii Pomorskiej i szkół muzycznych, więc promocję wśród mieszkańców kultury wysokiej

Internauci wielokrotnie wskazywali, że fontanna w obecnym stanie szpeci to reprezentacyjne miejsce. Mieszkańcy widzą 2 rozwiązania: zasypanie fontanny lub nadanie jej nowego blasku.

Koszt wybudowania tzw. "tańczącej fontanny", która łączy wodę, światło i muzykę, to ok. 11 mln zł w Warszawie, zaś wrocławska pochłonęła aż ok. 20 mln zł, podaje prezes Stowarzyszenia "Projekt Bydgoszcz". Efekty można obejrzeć poniżej.

Fontanna we Wrocławiu

Fontanna w Warszawie

Zobacz też:

Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012

Nocne zawody w blackmintona

Białe Maki przy ul. Gimnazjalnej otwarte!

I Bieg z Łapką nad Starym Kanałem
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto