Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fragment ulicy Focha wykreślony z bydgoskiego projektu Parku Kulturowego. Dlaczego?

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Korekta granic Parku Kulturowego w Bydgoszczy wynikała - jak wyjaśnia miasto - z obawy "zamrożenia" terenów, dla których nie sporządzono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Korekta granic Parku Kulturowego w Bydgoszczy wynikała - jak wyjaśnia miasto - z obawy "zamrożenia" terenów, dla których nie sporządzono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Arkadiusz Wojtasiewicz
Istotną rolę w usunięciu z planu Parku Kulturowego fragmentu ulicy Focha w bydgoskim Śródmieściu grały względy pragmatyczne. Miasto bało się zamrożenia inwestycji w ścisłym centrum - wynika z odpowiedzi ratusza.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwa budowa mostów. Miasto stoi w korkach

Wracamy do sprawy zmian naniesionych w załączniku do ostatniej uchwały radnych na temat utworzenia na Starym Mieście i w części Śródmieścia specjalnego obszaru, tzw. Parku Kulturowego.

Przypomnijmy, że o przyczyny wprowadzonych zmian dopytywał w swojej interpelacji Jarosław Wenderlich, radny miasta. Chodziło o wyłączony z planu fragment ulicy Focha w kierunku zachodnim od skrzyżowania z ulicą Gdańską.

- Podczas kampanii wyborczych na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Focha wisiały wielkie banery polityków Platformy Obywatelskiej - twierdził Wenderlich. "Czy wyłączenie tego obszaru spod uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy będzie oznaczało, iż będą prezentowane tam materiały wyborcze lub inne reklamy?" - docieka radny w interpelacji.

Padały pytania o powody zmiany planu dotyczącego tej części Bydgoszczy. "Czy miasto uważa, że zabytkowe kamienice przy ulicy Focha mają mniejszą wartość historyczną w stosunku do pozostałych, włączonych w obszar tak zwanego Parku Kulturowego?" - czytamy w interpelacji radnego. Dalej padają pytania, czy prezydent zadeklaruje, "iż miasto na ulicy Focha, w obszarze wyłączonym spod uchwały, nie będzie wyrażać zgody na utworzenia sklepów sprzedających alkohol".

By nie doszło do zamrożenia inwestycji

O przyczyny naniesionych zmian zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że temat utworzenia Parku Kulturowego w Bydgoszczy poruszany był aż trzy razy na sesjach bydgoskiej rady miasta. Pierwszy raz 26 lutego 2020 roku przyjęto uchwałę „o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto w Bydgoszczy”. Drugie podejście miało miejsce 24 lutego 2021 roku, kiedy to Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę „w sprawie przekazania do zaopiniowania przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków projektu uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy”. Akt o utworzeniu Parku został przyjęty dopiero na sesji 29 września 2021 roku.

- We wszystkich trzech przypadkach, załącznik graficzny pokazujący granice Parku Kulturowego był identyczny - tłumaczy Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego. - Uchwała, na którą powołuje się radny Jarosław Wenderlich, była uchwałą intencyjną a w jej treści zawarto informację, iż dopuszcza się zmianę granic przyszłego Parku Kulturowego, która nastąpiła.

A korekta granic - wyjaśnia Marta Stachowiak - miała na celu objęcie Parkiem Kulturowym "wyłącznie terenów posiadających plan miejscowy, dlatego z sygnalizowanego w uchwale intencyjnej obszaru, wyłączono tereny pozbawione planu miejscowego położone w rejonie Ronda Bernardyńskiego i Placu Teatralnego."

"Korekta granic spowodowana była potrzebą eliminacji ryzyka „zamrożenia” terenów pozbawionych planu miejscowego". Zgodnie bowiem z zapisami art. 16 ust. 6 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, dla obszarów, na których utworzono park kulturowy, sporządza się obowiązkowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Po drugie, jak czytamy w odpowiedzi miasta, na obszarze dla którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, zawiesza się postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy do czasu uchwalenia planu.

- W przypadku włączenia w granice parku kulturowego terenu Placu Teatralnego, inwestycje planowane na tym obszarze mogłyby być zamrożone do czasu sporządzenia planu miejscowego, co mogłoby zablokować np. realizację czwartego kręgu Opery Nova - mówi Marta Stachowiak.

Przypomnijmy, że główne cele utworzenia parku to ochrona historycznych budynków, podwyższone standardy estetyki przestrzeni publicznej i dbałość o dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy. W praktyce uchwała to w większości spis zakazów, ograniczeń i nakazów, którym będą podlegać mieszkańcy tej strefy, właściciele lokali gastronomicznych, reklamodawcy i inwestorzy, chcący m.in. remontować kamienice. Niektóre obostrzenia idą daleko. To np. zakaz wymiany zabytkowej stolarki okiennej. Kolory elewacji też mają być jak najbliższe historycznemu wyglądowi.

Nie wolno będzie m.in. prowadzić prac budowlanych, których skutkiem może być zmiana bryły budynku albo wyglądu elewacji, ciężko będzie zmienić funkcję poddaszy, bo ich przeznaczenie musi nawiązywać do uwarunkowań historycznych.

Na Instagramie pod bydgoskimi hasztagami nie brakuje zdjęć panów. Młodszych, starszych, we wnętrzach, na spacerze, eleganckich i na luzie. Wybraliśmy dla Was parę takich fotografii. Obejrzyjcie zdjęcia mężczyzn z Bydgoszczy >>

Bydgoszczanie na Instagramie. Tak się prezentują panowie z B...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto