Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Rosa wsparła uczniów Szkoły Podstawowej w Kąkowej Woli

(gaz)
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kąkowej Woli w województwie kujawsko-pomorskim odciążą swoje tornistry oraz skorzystają z nowych pomocy edukacyjno-terapeutycznych. Projekt, polegający na zakupie szafek na książki i przybory szkolne oraz wyposażeniu sali terapeutycznej sfinansowała Fundacja Rosa. Projekt będzie funkcjonował w pełni już za kilka dni, wraz z końcem prac na terenie szkoły.

Zgodnie z normami, zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce, ciężar umieszczany na plecach dziecka nie powinien przekraczać 10 procent wagi jego ciała. Jednak badania przeprowadzone w 2009 roku przez Państwową Inspekcję Sanitarną pokazują, że aż 44 procent uczniów miejskich i 38 procent uczniów na wsiach zmaga się z nadmiernym obciążeniem. Zdarza się, że tornistry najmłodszych osiągają wagę nawet 8 kilogramów.

- Szkołom brakuje środków, aby zapewnić dzieciom miejsca do przechowywania rzeczy. Stąd wziął się pomysł na akcję „Lekki tornister” ” – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa – Polega on na wyposażaniu niedofinansowanych szkół w szafki, w których dzieci będą mogły zostawiać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Pozwoli to odciążyć ich teczki, a co za tym idzie, uniknąć poważnych wad postawy.

Pierwszą placówką biorącą udział w programie „Lekki tornister” była Szkoła Podstawowa w Nieszawie, również w województwie kujawsko-pomorskim. W obecnym roku szkolnym zakupiono szafki do jednej z sal, a prace nad wyposażeniem kolejnej wciąż trwają. - Projekt w Nieszawie traktowaliśmy jako akcję pilotażową, która pozwoliła doprecyzować szczegóły „Lekkiego tornistra”. W najbliższym czasie planujemy szersze działania mające na celu dotarcie do szkół najbardziej potrzebujących - zapowiada prezes Pecuszok.

W Szkole Podstawowej w Kąkowej Woli Fundacja Rosa, oprócz sfinansowania szafek dla uczniów, zakupiła również wyposażenie sali terapeutycznej, w skład którego wchodzą m.in.: „skrzynka zgadula”, drewniane klocki, kostka manipulacyjna, zgadywanki obrazkowo-dźwiękowe oraz mebelki. - Naszą misją jest wyrównywanie szans dzieci z niewielkich miejscowości w dostępie do edukacji, rozwoju oraz nowych form terapii. Dlatego dodatkowo, oprócz zakupu szafek, zdecydowaliśmy się wyposażyć salę – dodaje prezes Pecuszok.

- Z Fundacją Rosa współpracujemy już od ponad roku w ramach programu „Twoja szkoła”. Dzięki temu poznaliśmy również inne programy fundacji - mówi Joanna Kotowska, zastępca dyrektora placówki - Postanowiliśmy wnioskować o zakup szafek dla dzieci oraz wyposażenia sali terapeutycznej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie naszej placówki. Współpraca z pracownikami fundacji przebiegała bardzo szybko i efektywnie, liczymy na jej kontynuację.

O fundacji Rosa**
Fundacja istnieje od 2004 roku. Od początku działalności posiada status organizacji pożytku publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku od dochodów osobistych. Zgodnie z przyjętym statutem priorytetami Fundacji Rosa są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu pobytu chorych dzieci w polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, organizując programy „Twoja szkoła”, „Lekki tornister” oraz „Pokój uśmiechu”, wspierając jednocześnie liczne projekty terapeutyczne.
„Twoja szkoła” jest flagowym programem, rozwijanym z powodzeniem od początku istnienia Fundacji Rosa. Szkoła biorąca udział w akcji otrzymuje indywidualny identyfikator, dzięki któremu każdy, wpisując go w zeznaniu podatkowym, może przeznaczyć część podatku dochodowego właśnie na tę konkretną placówkę. Dzięki wsparciu z jednego procenta podatku oraz dotacjom organizacja wsparła do tej pory ponad 1800 szkół. Zebrane w ramach projektu fundusze przeznaczane są na m.in. na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania wspierającego edukację, książek, multimedialnych tablic i innych pomocy dydaktycznych.
W grudniu 2010 roku Fundacja Rosa zainaugurowała projekt „Lekki tornister”, polegający na wyposażaniu ubogich szkół w szafki, w których dzieci będą mogły przechowywać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Jako pierwsza udział w akcji wzięła Szkoła Podstawowa w Nieszawie. Fundacja sfinansowała zakup szafek dla dzieci w jednej z klas. W listopadzie br. zakończą się prace nad wyposażeniem kolejnej sali. Projekt zrealizowano również w Szkole Podstawowej w pobliskiej Kąkowej Woli.
Fundacja Rosa nie skupia się wyłącznie na wspieraniu potrzeb związanych z edukacją najmłodszych. Rozwijany od roku program „Pokój Uśmiechu” pomaga dzieciom przetrwać trudne chwile pobytu w szpitalu. Celem projektu jest stworzenie przyjaznych miejsc (poczekalni i pomieszczeń do zabaw) na dziecięcych oddziałach szpitalnych, w których najmłodsi chorzy mogliby poprzez grę i zabawę zapomnieć o chorobie. Pokoje Uśmiechu działają już na oddziale pediatrycznym, intensywnej terapii noworodków i dzieci oraz psychiatrycznym Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu. Pokój dla rodziców przygotowano na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci w tej samej placówce, natomiast pokój terapeutyczny - na oddziale psychiatrii dziecięcej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Chorób Dziecięcych im. Korczaka we Wrocławiu. W lipcu br. zakończono prace nad pokojem na oddziale pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Dodatkowo w tej samej placówce powstaną jeszcze dwa tego typu pomieszczenia. Prace nad Pokojami uśmiechu wciąż trwają w Bolesławcu. Do końca 2011 roku w planach Fundacji Rosa znajduje się oddanie do użytku w sumie nawet 9 Pokoi Uśmiechu.
Dodatkowo Fundacja Rosa finansuje trzy projekty terapeutyczne. Pierwszy z nich to wsparcie finansowe terapii dla dzieci z diagnozą niedokształcenia mowy pochodzenia korowego. Drugi z projektów jest nowoczesną formą terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). Natomiast celem trzeciego z programów jest kompletne urządzenie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też Sal Doświadczania Świata). Pokoje urządzane są w szkołach integracyjnych i innych placówkach oświatowych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto