Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusz służby więziennej z Włocławka wyniósł broń. Posypały się dyscyplinarki, ale śledztwa nie będzie

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Polskapress
Pracownik Służby Więziennej wyniósł z Zakładu Karnego służbową broń. Kiedy to zauważono, zaraz wrócił i oddał ją. Wszczęte zostały wewnętrzne postępowania.

Sytuacja miała miejsce już po tym, kiedy strażnik więzienny zakończył swoją służbę. Wyszedł z Zakładu Karnego we Włocławku i jak gdyby nigdy nic wyniósł stamtąd służbowy pistolet. Jeden z innych pracowników zauważył ten fakt. Funkcjonariusz został wezwany z powrotem.

- Gdy tylko stwierdzono naruszenie przepisów natychmiast zawrócił do jednostki i oddał broń - mówi porucznik Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy. Dodaje, że sprawa na tym się nie zakończyła.

- W wyniku przeprowadzonych czynności wyjaśniających w związku z niewłaściwym wykonywaniem swoich obowiązków podjęto decyzję o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych w stosunku do trzech funkcjonariuszy, a wobec kolejnych trzech wyciągnięto inne konsekwencje służbowe - mówi rzeczniczka.

Nasz informator, który powiadomił redakcję o tej sprawie, pyta dlaczego nie zgłoszono jej do prokuratury. Zdarzenie miało miejsce 31 marca tego roku.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Okręgu Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy, por. Agnieszka Wollmann, w tej sprawie zostały wszczęte postępowania dyscyplinarne (w stosunku do trzech mundurowych), a wobec trzech innych konsekwencje służbowe „zostały już wyciągnięte”. Dodaje, że wszczęcie dyscyplinarek miało związek z „niewłaściwym wykonywaniem (...) obowiązków”.

Po prawie dwóch miesiącach od tego incydentu sprawa zaczęła budzić zainteresowanie wśród innych funkcjonariuszy Służby Więziennej. Niektórzy z nich są oburzeni faktem, że sprawa kończy się na etapie postępowań wewnętrznych.

- Według mnie dyrektor zakładu karnego w tej sytuacji ma obowiązek zgłoszenia faktu wyniesienia broni służbowej poza obręb więzienia do prokuratury - twierdzi nasz informator. Zastrzega sobie anonimowość i zaznacza, że do tego tematu wraca tylko dlatego, że chodzi o niezwykle istotne dla bezpieczeństwa publicznego procedury dotyczące obchodzenia się z bronią palną. Podkreśla, że fakt, iż pistolet służbowy, który został wyniesiony poza zakład karny przez jednego z pracowników, nie był naładowany, nie ma tu większego znaczenia.

„Służba Więzienna podlega pod ten sam resort - MS. (...) Administracja zakładu karnego w chwili gdy dostaje informacje, że jej funkcjonariusz popełnia przestępstwo, a takowym jest posiadanie brani bez zezwolenia lub wyniesienie uzbrojenia z jednostki administracyjnej, ma obowiązek zgłosić sprawę do prokuratury, a ta weryfikuje czy dany czyn ma znamiona przestępstwa czy nie. Tu sprawa jest oczywista” - twierdzi jeden z funkcjonariuszy SW w liście do redakcji.

Z pytaniem o to, dlaczego władze Zakładu Karnego we Włocławku nie zgłosiły incydentu do zbadania prokuraturze, zwróciliśmy się do OISW w Bydgoszczy.

W odpowiedzi rzeczniczki bydgoskiego inspektoratu czytamy między innymi: „Aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości wydano polecenie wzmocnienia nadzoru i dodatkowego szkolenia dla wszystkich funkcjonariuszy tej jednostki z zakresu postępowania z uzbrojeniem."

Są w Bydgoszczy dzielnice i osiedla, na które lepiej nie zapuszczac się po zmroku, a i w dzień nie jest tam bezpiecznie. Są też takie, gdzie bez obaw wypuścimy dziecko na podwórko. Zobaczcie Ranking Dzielnic 2020 w Bydgoszczy przygotowany na podstawie danych z serwisu Otodom.

Wysokie oceny bezpieczeństwa w Bydgoszczy

Serwis nieruchomości Otodom zapytał bydgoszczan, jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. W badaniu wzięło udział ponad dwa tysiące mieszkańców Bydgoszczy. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i atrakcji kulturalnych. 

Aż cztery lokalizacje w Bydgoszczy otrzymały notę przewyższającą cztery punkty na pięć możliwych do zdobycia. Żadna z dzielnic nie została oceniona wyraźnie słabiej od pozostałych.

Zobaczcie wyniki. Która dzielnica Bydgoszczy jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza?

Jak przebiegało badanie opinii do rankingu?

Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. 

Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wśród tych 12 miast Bydgoszcz nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus. Średnia ocena w mieście to 3,73. Najlepszy wynik padł w Lublinie (3,92), a najgorszy - w Łodzi (3,43).

Zobaczcie oceny poszczególnych dzielnic w Bydgoszczy >>>

Najlepsze i najgorsze dzielnice w Bydgoszczy. Gdzie jest nie...

****

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 13

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Funkcjonariusz służby więziennej z Włocławka wyniósł broń. Posypały się dyscyplinarki, ale śledztwa nie będzie - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto