Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy panuje wirus, biblioteka poleca się na wynos i zachęca: zostań w domu i czytaj online

Justyna Tota
Justyna Tota
W czasie pandemii także biblioteczne księgozbiory musiały całkowicie stać się wirtualne
W czasie pandemii także biblioteczne księgozbiory musiały całkowicie stać się wirtualne pixabay.com/pl
Wypożyczenie książek, w tym bestsellerów i nowości, przegląd unikatowych zbiorów czy bezpłatne skany bez wychodzenia z domu oferuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, a jej filie zapraszają na swe blogi. Uwaga dzieci, do końca kwietnia konkurs na LiterObrazkową kolorowankę trwa!

Jedna z propozycji, w ramach akcji #zostanwdomu i czytaj online!, to wirtualna czytelnia jaką jest platforma IBUK Libra, gdzie można mieć bezpłatny dostęp do tytułów. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy jest w konsorcjum bibliotek, mających dostęp do 546 książek wykupionych w wersji elektronicznej. Dodatkowo platforma oferuje też darmowe e-booki. W tym roku ogółem można korzystać z 1987 dokumentów. Obecnie, aby uzyskać dostęp do serwisu, wystarczy napisać maila na adres: [email protected] (lub w godz. 8-15 zadzwonić: 52 33 99 248), podając swój numer karty, imię i nazwisko. Kod PIN pobrany raz przez użytkownika jest aktywny przez cały czas trwania umowy pomiędzy biblioteką a platformą IBUK Libra.

Czytelnicy zapisani do publicznej biblioteki mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów - z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii udostępnianych przez portal Legimi.com na podstawie unikalnych kodów, które od kwietnia były wydawane pocztą elektroniczną (na adres e-mail: [email protected], należy podać swój nr karty, imię i nazwisko). Zainteresowanie było w tym miesiącu tak duże, że pula kodów (ważnych 30 dni) została już wyczerpana, warto jednak pamiętać o tej możliwości od kolejnego miesiąca.

Biblioteka Główna w Bydgoszczy udostępnia także swoje zbiory w formie cyfrowej na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki CyfrowejTUTAJ.

- Obecnie znajduje się tam około 123 tysięcy naszych obiektów (to m.in. historyczne plakaty, afisze, broszury, tzw. druki ulotne, tomy „Kroniki Bydgoskiej” czy archiwalne numery czasopism jak np. „Dziennik Bydgoski”), co stanowi blisko 35 procent całej kolekcji KPBC - podkreślają nasi bibliotekarze.

Ponadto WiMBP w Bydgoszczy tworzy „Bibliografię województwa kujawsko-pomorskiego”. To internetowa baza bibliografii regionalnej (dostępna TUTAJ) zawiera opisy bibliograficzne książek, czasopism, artykułów, wywiadów i utworów literackich twórców związanych z regionem, a także recenzji ich prac. Bydgoska książnica prowadzi też własną działalność wydawniczą - publikacje zobaczyć można TU

Jeśli potrzebujemy fragmentu książki, treści wiersza, artykułu z gazety, cytatu lub dokładnego opisu bibliograficznego do przypisu, to wystarczy napisać na adres: [email protected], a biblioteka bezpłatnie wykona dla nas skan i prześle na wskazany adres e-mail.

Bibliotekarze chętnie też pomogą osobom, które piszą prace naukowe czy po prostu szukają informacji. Wystarczy wysłać zapytanie na: [email protected].

I na tym nie koniec bibliotecznej oferty online, bowiem filie WiMBP polecają się w ramach akcji „Biblioteka na wynos”, proponując na swoich blogach i profilach społecznościowych (lista linków TU) nie tylko spotkania autorskie online, ale także przepisy kulinarne czy gry i zabawy.

Również Biblioteka Główna zaprasza codziennie na swoje profile na Facebooku i Instagramie, gdzie publikuje bieżące informacje, ciekawostki, a także przypomina materiały, np. z muzycznych spotkań na swym strychu.

Uwaga, dzieci - do końca kwietnia macie czas na stworzenie rysunku konturowego przedstawiającego podwodny świat, w który należy wkomponować element literniczy. Najciekawsze prace stworzą wielkoformatową LiterObrazkową kolorowankę, opracowaną przez Anitę Graboś, która promować będzie IX Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki (11.-13. IX).
W konkursie mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Każdy uczestnik może nadesłać na konkurs jedną pracę w formacie A4 wraz z kartą zgłoszenia i zgodą opiekuna (formularze o pobrania na biblioteka.bydgoszcz.pl) i przesłać np. mailem na: [email protected].

Zero Waste - odcinek 3

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdy panuje wirus, biblioteka poleca się na wynos i zachęca: zostań w domu i czytaj online - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto