Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Rudna. Na razie śmieci po staremu

Ewa Chojna
Gmina Rudna. Na razie śmieci po staremu
Gmina Rudna. Na razie śmieci po staremu arch.
Gmina Rudna. Na razie śmieci po staremu. Mimo zmian w segregacji odpadów, które zaczęły obowiązywać od początku lipca tego roku., mieszkańcy gminy rudna nie muszą się obawiać, że na dniach zmienią się zasady segregacji. Na przystosowanie się do nowych przepisów samorządy maja pięć lat. Gorzej mają jednak przedsiębiorcy.

Gmina Rudna. Na razie śmieci po staremu

Od lipca br. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, odpady mają być dzielone na cztery rodzaje, dzięki czemu więcej odpadów ma podlegać recyklingowi. Po wejściu w życie przepisów samorządy będą miały pół roku na dostosowanie i opisanie pojemników, tak by mieszkańcom ułatwić segregację. Jednak na wymianę pojemników niespełniających wymogów na te we właściwych kolorach, gminy będą miały pięć lat. Przepisy dopuszczają także okres przejściowy wprowadzania nowych regulacji ze względu na konieczność wygaszania już obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci.

O wspomniane zmiany oraz ich znaczenie dla mieszkańców gminy Rudna zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Rudna:

- Na razie mieszkańcy mogą być spokojni, pomimo wejścia w życie nowych przepisów, w gminie Rudna na nieruchomościach zamieszkałych, objętych przez gminę zorganizowanym systemem odbierania i zagospodarowania odpadów, będą obowiązywały dotychczasowe zasady segregacji odpadów. Do 31 grudnia 2019 r. segregujemy śmieci tak jak do tej pory z uwagi na obowiązującą umowę zawartą z wykonawcą odbierającym odpady. Dopiero w 2020 r. obecne zestawy pojemników zostaną uzupełnione o pojemniki na bioodpady – mówi Elżbieta Olszewska - Filip z Referatu Ochrony Środowiska.

Zgodnie z przepisami, umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości obowiązujące w dniu wejścia w życie nowych regulacji, zachowują ważność na czas, na jaki zostały zawarte, jednak nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2021 r. Jednocześnie pracownicy referatu informują, że Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów od dnia 1 lipca 2017 r. obowiązuje jednak właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, którzy nie zostali objęci przez gminę zorganizowanym systemem odbierania i zagospodarowania odpadów.

- Właściciele nieruchomości niezamieszkałych (np. przedsiębiorcy, firmy, instytucje, sklepy, ogrody działkowe itp.), zobowiązani są do podpisania we własnym zakresie umowy z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, który będzie odbierał z tych nieruchomości odpady.Zawarcie takiej umowy po dniu 1 lipca 2017 r. oznacza, iż właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są wyposażyć nieruchomość już w cztery pojemniki do segregacji odpadów czyli pojemniki na papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów – przypomina Elżbieta Olszewska – Filip. – Do pojemnika lub worka niebieskiego (oznaczonego napisem papier) trafią odpady opakowaniowe z papieru, w tym z tektura. Pojemnik lub worek zielony (opisany szkło) przeznaczony jest na szkło a pojemnik lub worek żółty (oznaczony jako metale i tworzywa sztuczne ) posłuży do składowania odpadów opakowaniowych z metali, tworzyw sztucznych oraz odpadów wielomateriałowych. Do brązowego pojemnika/worka (opisanego jako Bio) należy wrzucać odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto