Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grażyna Ciemniak - kandydatka na prezydenta Bydgoszczy

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Zapoznaj się z życiorysem Grażyny Ciemniak - kandydatki na prezydenta Bydgoszczy.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2010 - serwis specjalny


Jestem doktorem nauk chemicznych, specjalistą w zakresie zarządzania. Ukończyłam studia na Wydziale Matematyki , Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Stacjonarne Studium Doktoranckie Chemii  UMK. Odbyłam również  podyplomowe studia w Politechnice Warszawskiej (inżynieria chemiczna). Ukończyłam Polską Międzynarodową Szkołę Zarządzania w Warszawie i Szkołę Pełnomocników ds. Systemów Jakości. Jestem współtwórcą 4 patentów, 3 licencji know-how oraz autorką lub współautorką ponad 30 publikacji w krajowych  i zagranicznych czasopismach fachowych.

Mandat posła na Sejm VI kadencji pełnię od 24 czerwca 2009 r.
Jestem członkiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Podkomisji Nadzwyczajnej ds. przygotowania nowelizacji prawa regulującego działalność obszarów ochrony przyrody. Pełnię funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Turystyki.

Doświadczenie zawodowe:

W Zakładach Chemicznych ZACHEM S.A. w Bydgoszczy od 1971 r.  Byłam m.in. kierownikiem Zakładu Badawczego, zastępcą dyrektora ds. handlu i marketingu, głównym specjalistą  ds. zapewnienia jakości, a ostatnio w latach 2008-2009 ekspertem ds. pozyskiwania środków UE.   Kierowałam  zespołem opracowującym wnioski o dofinansowaniu projektów ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko,  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka  oraz Inicjatywy Technologicznej INITECH. W dniu 1.09. 2009 r. projekt "Budowa instalacji i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji epichlorohydryny z gliceryny" uzyskał decyzję o dofinansowaniu w wysokości  27,650 mln zł, co zapewnia firmie rozwój rentownej produkcji i rozwój spółki.

W latach 1991-1993 byłam  przewodniczącą Rady Nadzorczej Biura Projektów „Biprochem" sp. z o.o. w Bydgoszczy, w latach 1993-1998 - wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

Posługuję się językiem angielskim i językiem rosyjskim. Posiadam uprawnienia tłumacza tekstów technicznych z j. angielskiego na j. polski, uprawnienia rzeczoznawcy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz uprawnienia do dokonywania przekształceń własnościowych przedsiębiorstw przemysłowych.


Zobacz też: Blog Grażyny Ciemniak na MM


Doświadczenie parlamentarne:

Byłam senatorem III kadencji (wiceprzewodniczącą Koła Senatorów SLD i wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju),  posłem IV kadencji (przewodniczącą stałej Podkomisji ds. Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności), posłem V kadencji (zastępcą przewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej, wiceprzewodniczącą Polsko-Iberyjskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej).

Doświadczenie międzynarodowe:

W latach 1994 - 1997 i 2002 - 2005  byłam  członkiem Delegacji Parlamentu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W 1994 r. byłam ekspertem delegacji rządowej na Konferencję ONZ „Ludność i Rozwój" w Kairze, a jako członek AWEPA - obserwatorem pierwszych demokratycznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Mozambiku.  W 1995 r. uczestniczyłam w Konferencji Ministrów Środowiska w Sofii. Od maja 2003r. do  kwietnia 2004r. byłam obserwatorem w Parlamencie Europejskim, od maja do lipca 2004r.- posłem do Parlamentu Europejskiego. W latach 2005 - 2007 przewodniczyłam Komisji ds. Praw Kobiet Euro-Śródziemnomorskiego Zgromadzenia Parlamentarnego
(w Brukseli, Warszawie, Tunisie, Kairze). Poprzez aktywne uczestnictwo pracach tej Komisji oraz Komisji ds. Politycznych, Bezpieczeństwa i Praw Człowieka działałam na rzecz dialogu kultur.

Doświadczenie samorządowe:

W latach 1990-1994 i 1998-2001 byłam radną Rady Miejskiej Bydgoszczy, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska (1990-1994). W latach 1998-2001 pełniłam funkcje wiceprezydenta Miasta Bydgoszczy.  Od 2008 roku jestem członkiem Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 i Zespołu ds. Funduszy Strukturalnych UE Trójstronnej Komisji ds.  Społeczno-Gospodarczych., jako reprezentant OPZZ.

Doświadczenie polityczne i w organizacjach społecznych:

Od 1971 r. jestem członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Chemików przy Z.Ch. ZACHEM S.A., od 2004 r. członkiem Parlamentarnego Zespołu Posłów Związkowych.

W latach 1990-1999 członek założyciel Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, członek Rady Naczelnej SdRP, m.in. wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej w Bydgoszczy i przewodnicząca Rady Miejskiej SdRP w Bydgoszczy. W latach 1999-2008 byłam członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, członkiem Rady Krajowej, m.in. członkiem Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej i przewodnicząca Rady Miejskiej SLD w Bydgoszczy.

W latach 1994-2001 byłam członkiem Rady ds. Badań i Certyfikacji przy Polskim Centrum Badan i Certyfikacji, jako reprezentant przedsiębiorstw przemysłowych. W latach 1997-1998 – przewodnicząca Bydgoskiego Forum Ekorozwoju. W 1998 r. pełniłam funkcję wiceprzewodniczącej Ruchu Społecznego „Region”, walczącego o utworzenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 
Od 2003 r. - przewodnicząca bydgoskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia  „Dom Europejski” i wiceprzewodnicząca Zarządu Okręgu w Bydgoszczy Stowarzyszenia „Ordynacka”.

Od stycznia 2002 r. jestem członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy . Jestem również  Honorowym Członkiem Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Bydgoszczy.

Za dotychczasową działalność  zostałam uhonorowana  m. in. przez Prezydenta RP certyfikatem „Promotor Ekologii” (2001 r.), w 2003 r. Polską Indywidualną Nagrodą Jakości,  w 2007 r. Medalem Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. za stałe doskonalenie systemów zarządzania, a w 2009 r. wyróżniona Medalem Casimirus Magnus Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto