Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa bydgoszczan chce konsultacji społecznych w sprawie pochówków w Grobie Dziecka Utraconego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Jeden z dwóch pogrzebów w 2022 roku w Grobie Dziecka Utraconego odbył się na cmentarzu przy ul. Wiślanej 12 lipca. Pochowano wtedy 13 urn z prochami dzieci zmarłych przed narodzeniem.
Jeden z dwóch pogrzebów w 2022 roku w Grobie Dziecka Utraconego odbył się na cmentarzu przy ul. Wiślanej 12 lipca. Pochowano wtedy 13 urn z prochami dzieci zmarłych przed narodzeniem. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Ponad 150 mieszkańców podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych przez Miasto Bydgoszcz dotyczących przyszłości pogrzebów w Grobie Dziecka Utraconego. Sprawą zajmą się radni na grudniowej sesji.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

od 16 lat

W sytuacji, gdy rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem (bez względu na czas trwania ciąży) - z różnych powodów - nie skorzystają z prawa do pochówku, to obowiązek spada na gminę. W Bydgoszczy kwestie pogrzebów w Grobie Dziecka Utraconego reguluje uchwała nr XIII/220/15 Rady Miasta Bydgoszczy z 24 czerwca 2015 r.

- To ważna uchwała, ale nie do końca spełnia oczekiwania wnioskodawców, jakie zostały zawarte w “naszym” uzasadnieniu, dlatego złożyliśmy do ratusza wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych - mówi Szymon Grzybowski, który jest związany z tą inicjatywą (projekt obywatelski) od 6 lat. - Paragraf 3 ustęp 2 uchwały ma zmienione brzmienie w punkcie 2. Zamiast "kremacji zbiorowej", o którą wnioskowaliśmy, jest "kremacja" za czym poszła zupełnie niepraktyczna, nieuzasadniona i bardzo kosztowna procedura grzebania prochów w osobnych urnach. Nie wiemy, dlaczego tak zrobiono. Brakuje oficjalnego stanowiska w tej sprawie, które powinno być załączone do uchwały. Tymczasem pozostawienie uchwały tylko z “naszym” uzasadnieniem jest zwyczajnie mylące.

Koszt pogrzebu w osobnych urnach jest duży

W Bydgoszczy Grób Dziecka Utraconego znajduje się od 8 lat na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej. Pierwsza ceremonia ze złożeniem prochów w tym miejscu odbyła się 6 lat temu - w czerwcu 2016 r. W kolejnych latach regularnie sprawiano je dwa razy w roku w lipcu i grudniu, z jedną zmianą (pochówek z grudnia 2017 roku przesunięto - tak, że w 2018 roku były trzy). W 2021 r. odbył się tylko jeden z planowanych dwóch pogrzebów. W 2022 roku były dwa - w marcu pochowano 16 urn, lipcu - 13 urn.

- Koszt pogrzebu prochów w osobnych urnach jest duży i ogranicza liczbę zgłoszeń. Łącznie pochówek 29 urn w 2022 r. wyniósł ponad 60 tys. zł - mówi Szymon Grzybowski. - Na pogrzeby, co roku, MOPS musi przeprowadzić przetarg, tymczasem miasta, które przyjęły procedurę jednej urny, realizują pogrzeby w trybie bezprzetargowym. Wydatki związane z jedną taką ceremonią nie przekraczają wtedy 3 tys. zł. Tak jest np. w Koszalinie. Jesteśmy za tym, aby pogrzeb zbiorowy prochów po kremacji ciał oraz szczątków ciał dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży, zgodnie z “naszym” uzasadnieniem uchwały Rady Miasta Bydgoszczy z 24 czerwca 2015 r, był w jednej urnie. Nie jest to "zmiana zasad w czasie gry", tylko powrót do pierwotnego pomysłu wypracowanego w szerokim gronie, który zyskał poparcie około 2,5 tys. bydgoszczan. Podpisali się oni pod "naszym" projektem uchwały w czasie akcji przygotowania projektu obywatelskiego, co miało miejsce w latach 2013-2014.

Chcą dyskusji o przyszłości Grobu Dziecka Utraconego w Bydgoszczy

Wnioskodawcy twierdzą, że miejsca w Grobie Dziecka Utraconego przy ul. Wiślanej jest coraz mniej. Obawiają się, że po 10 latach będzie on wypełniony.

- Jeśli nie będzie kolejnego, to co dalej? Inicjatywa zostanie zawieszona? - pyta Szymon Grzybowski. - Ponadto brak realizacji stałych terminów pochówków jest dodatkowo frustrujący. Rodzice szukają informacji o najbliższym pogrzebie w przekonaniu, że będzie dotyczył ich dziecka, a MOPS informuje ich, że obowiązuje procedura przetargowa, której nie da się ominąć - mówi Szymon Grzybowski.

Niedawno w ratuszu odbyło się spotkanie z Mirosławem Kozłowiczem, zastępcą prezydenta Bydgoszczy. - Wiceprezydent zapoznał się z naszym wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych i przekazał go do Biura Rady Miasta - informuje Szymon Grzybowski.

Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, potwierdza, że taki wniosek wpłynął 26 października br. Zostanie przedstawiony radnym na sesji 14 grudnia br.

MOPS: Treść uchwały nie określa częstotliwości sprawienia takiego pogrzebu

W Bydgoszczy sprawienie pogrzebu dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dokonuje się, po otrzymaniu przez MOPS zgłoszenia ze szpitali świadczących usługi medyczne na terenie miasta.

- Sprawienie pogrzebu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 Ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym z zakresu pomocy społecznej - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS w Bydgoszczy. - Realizujemy to zadanie w imieniu gminy, przy współpracy z Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Wydatki związane z organizacją pogrzebu zabezpieczone są ze środków budżetowych Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wykonawca usług pogrzebowych wyłaniany jest w drodze przetargu. W przypadku dzieci martwo urodzonych na terenie Miasta Bydgoszczy zwyczajowo pogrzeb odbywa się dwa razy do roku. Dodam, że treść zapisu uchwały Rady Miasta Bydgoszczy z 24 czerwca 2015 r. nie określa częstotliwości sprawienia pogrzebu. Jednak opracowanie harmonogramu ze wskazaniem konkretnych dat daje możliwość skoordynowania działań w zakresie współpracy na linii MOPS - szpital.

Zobacz też

Pół świata mamy w Bydgoszczy. Zobaczcie te miejsca o światowych nazwach w naszym mieście na kolejnych zdjęciach. Znacie je? >>>

Balaton w sercu Bartodziejów, Watykan na Błoniu i Sahara - t...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto