Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hala Pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy w ten weekend otwiera się po przerwie, na gości czeka niespodzianka!

Justyna Tota
Justyna Tota
Na jubileuszowej wystawie zobaczymy m.in. warsztat z oryginalnymi narzędziami używanymi w bydgoskich wodociągach na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Będzie też Żuk - na potrzeby wystawy unieruchomiony, ale jak zapewniają muzealnicy, to pojazd w pełni sprawny!
Na jubileuszowej wystawie zobaczymy m.in. warsztat z oryginalnymi narzędziami używanymi w bydgoskich wodociągach na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Będzie też Żuk - na potrzeby wystawy unieruchomiony, ale jak zapewniają muzealnicy, to pojazd w pełni sprawny! M. Dalecki/Muzeum Wodociągów
Zabytkowa Hala Pomp Muzeum Wodociągów od najbliższego weekendu (24-25.10.) ponownie otwiera się dla zwiedzających, zapraszając w sobotę i niedzielę w godz. 13-17, a od poniedziałku do czwartku 11.00-16.00. Z myślą o bezpieczeństwa gości obowiązuje reżim sanitarny, ale czeka też wystawa jak niezwykła „podróż” po 120 latach bydgoskich wodociągów i kanalizacji.

Zobacz wideo: Historyczne uruchomienie nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy/ul. Kujawska.

Po ponad 8 miesiącach przerwy, spowodowanej pandemią, Muzeum Wodociągów z wielką radością w najbliższą sobotę (24.10.) ponownie udostępnia zwiedzającym drugi ze swych obiektów - zabytkową halę pomp przy ul. Gdańskiej 242. Obiekt dostępny jest pod pewnym warunkami, wszystko po to, by zapewnić gościom bezpieczeństwo. O zasadach zwiedzania w reżimie sanitarnym - za chwilę.

Na jubileuszowej wystawie zaskakujące i unikatowe eksponaty

Przy okazji ponownego otwarcia obiektu w Lesie Gdańskim, pracownicy Muzeum Wodociągów przygotowali niespodziankę: specjalną wystawę w związku z tegorocznym jubileuszem 120-lecia bydgoskich wodociągów i kanalizacji.

- Na ekspozycji możemy odkryć, nie pokazywaną dotychczas w takiej skali historię bydgoskich wodociągów i kanalizacji. Cała przestrzeń hali pomp została wypełniona planszami z infografikami, pojawiły się ciekawe, zaskakujące i unikatowe eksponaty, jak np. robot z kamerą TV do inspekcji przewodów kanalizacyjnych, wanna z końca XIX wieku czy służbowy samochód marki FSC ŻUK (na zdjęciu, auto wciąż na chodzie!) - zapowiada Adrianna Adamska.

Zobacz i... posłuchaj, jak wyglądał warsztat 40, 30 lat temu

Jak nam zdradzono, zaaranżowano też dioramę odzwierciedlającą realia warsztatu bydgoskich wodociągów na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Są tu więc, m.in., oryginalne narzędzia używane w tamtych czasach. Co ciekawe, oprócz wrażeń wizualnych, zadbano też o dźwięk.

- Można usłyszeć stukot narzędzi czy dźwięki z radia, głównie polskie hity lat 80. i 90. - zdradza nam pani Adrianna.

Silnik w wirtualnym trójwymiarze

- W innej części wystawy na ekranie multimedialnym wyświetlamy animację 3D, przygotowaną przez zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, która odzwierciedla wyobrażenie silnika gazowego, który niegdyś znajdował się w hali pomp. Pozwala to na uświadomienie sobie, jak duży był ten silnik i jak głośno wówczas pracował. Można także zobaczyć jedyny z ocalałych tłoków z takiego silnika - wyjaśnia Adrianna Adamska.

Zaglądając do szuflad

Ponadto, ciekawscy zwiedzający będą mogli zajrzeć w zakamarki stojących na wystawie szaf. - W nich umieszczono ciekawe eksponaty. Zwiedzający będą mogli wysuwać (w większości podświetlane) szuflady i samemu odkrywać ich zawartość. Udostępniamy również dwa multimedialne kioski: jeden z katalogiem zielono-niebieskich rozwiązań dla infrastruktury miejskiej, a drugi - z multimediami na temat bydgoskich wodociągów i kanalizacji - dodaje Adrianna Adamska.

Zasady zwiedzania

Zwiedzać wystawę, jak obiekt hali pomp mogą tylko goście indywidualni (w budynku jednocześnie przebywać może maks. 25 osób). Obowiązuje zasłanianie ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego, pracownicy muzeum wskażą miejsca do dezynfekcji rąk.

Bilety wstępu do Muzeum Wodociągów kosztują - 10 zł normalny, 5 zł ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto